23 Nisan 2018 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Büyükşehir’den Yeni REKOR: 2 MİLYONA PENGUEN

Büyükşehir’den Yeni REKOR: 2 MİLYONA PENGUEN
  • 5 Eylül 2016 Pazartesi
  • 18911 kez okundu

Sokak köpeklerinin parçaladığı Ceylan'la Eskişehir gündemine gelen ve sessiz sedasız bugüne kadar çalışan Hayvanat Bahçesinden yine tartışılacak bir haber daha..  Köpeklerce parçalanan ceylanlar, kaçan hayvanlar, durup duruken nedensiz ölen nesli tükenmekte olan hayvanlar.. Şimdiki durum ise uzmanlara göre dünya da bir rekor..

2 eylül gazetesinde yer alan haber bu hafta çok tartışılacak gibi görünüyor..

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, tanesi 165 bin liradan 12 penguene yaklaşık 2 milyon lira veriyor. Uzmanlar, “Bu ücret dünya rekoru olabilir” diyor!

Büyükşehir Belediyesi, Hayvanat Bahçesi’ne 12 pengueni tanesi 165 bin liradan, toplamda yaklaşık 2 milyon liraya alıyor. Uzmanlar, “Bu ücret dünya rekoru olabilir” diyor.

Resmi olarak henüz açıklanmasa da Büyükşehir Belediyesi’nin skandallarla gündemden düşmeyen Hayvanat Bahçesi’ne tanesi 165 bin liradan, 12 pengueni toplamda yaklaşık 2 milyon lira ve vergilere aldığı iddia edildi. Hayvanat Bahçesi için şimdiye kadar gerçekleştirilen en yüksek meblağdaki ihalelerden birinin bu ihale olduğu ifade ediliyor.

15 TEMMUZ’DA YAPILMIŞTI
Büyükşehir Belediyesi, 15 Temmuz’da Hayvanat Bahçesi için 4 erkek ve 4 dişi yetişkin Humboldt pengueni, 4 adet genç yetişkin Humboldt pengueni almak için ihale gerçekleştirmişti. İhale sonucu henüz resmi kayıtlarda açıklanmamasına rağmen, 12 penguenin tanesi 165 bin liradan toplamda yaklaşık 2 milyon liraya alındığı ileri sürüldü, penguenlerin önümüzdeki günlerde Eskişehir’e getirileceği öğrenildi.

REKOR OLABİLİR!
Konuyla ilgili görüştüğümüz bir grup uzman, tek bir penguen için 165 bin lira gibi bir ücret ödenmesinin sadece Türkiye için değil, dünya standartlarında rekor bir ücret oldğunu ifade etti. Öte yandan, bir grup uzman da söz konusu penguenlerin, nesli tükenme tehlikesi altında “Humboldt penguenleri” olduğunu, fiyatın bu yüzden yüksek olabileceğini, ancak yine de ücretin dikkat çekici olduğunu belirtti.

ESKİŞEHİR’DE KORUNABİLECEKLER Mİ?
Büyükşehir Belediyesi’nin ihaleyle satın aldığı penguenlerin “Humboldt penguenleri” olduğu açıklanmıştı. Penguen türleri içinde “çizgili penguenler” arasında yer alan “Humboldt penguenleri”, IUCN Listesi’nde, yani Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi’nde yer alıyor. Bu listede “hassas” sınıfında kabul edilen Humboldt penguenleri, “soyu tükenme tehlikesi büyük olan türler” arasında sayılıyor. 9 ceylanın sokak köpekleri tarafından telef edilmesi, birçok hayvanın şüpheli şekilde ardı ardına ölmesi ile gündeme gelen Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nde soyu tükenme tehlikesi altındaki bu penguenlerin nasıl bakılacağı, uygun ortamın sağlanıp sağlanamayacağı da merak konusu. 2Eylül, 21 Haziran 2016’da söz konusu ihaleyi kamuyouna duyurduğu haberin başlığında, “Sonları ceylanlara benzemesin” diyerek bu duruma da dikkat çekmişti.

DİĞERLERİ 3 MİLYONA YAKIN TUTMUŞTU
Şimdiye kadar ihaleyle hayvanat bahçesine çok sayıda hayvanı milyonlarca lira ödeyerek alan Büyükşehir kanguru, zebra, su samuru gibi 14 çeşit hayvan alımı için ihaleye çıkmış ve bu hayvanlar için 2 milyon 244 bin liralık sözleşme imzalamıştı.
Büyükşehir daha önce de karıncayiyen, armadillo gibi 14 çeşit hayvan almak için ihaleye çıkmış o ihalenin Eskişehirlilere bedeli de 644 bin lira olmuştu.


2Eylül

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar