22 Mayıs 2018 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

5 YIL SONRA 3,5 MİLYON DAHA UCUZA Aldık (!)

2012’de diğer illere göre inanılmaz yüksek fiyatla tramvayları tanesi 2 milyon 740 bin avroya alan Büyükşehir, iptal edip tekrar yaptığı ihaleyle 1 milyon 880 bin avroya aldı

Büyükşehir Belediyesi, 2012’de tramvay başına 2 milyon 740 bin avro ödeyip 10 tramvay almıştı. Şimdi son yaptığı ihalede ise tramvayları çok daha ucuza, 2012’de neredeyse Bursa’nın aldığı fiyata aldığı öğrenildi.

TOPLAM 26 MİLYON 320 BİN AVRO
14 tramvay alımının sözleşmesi Skoda firması ile 17 Ocak’ta imzalandı. Büyükşehir, 14 tramvay için toplam 26 milyon 320 bin avro ödeyecek. Yani tramvay başına yaklaşık 1 milyon 880 bin avro ödenecek.

2EYLÜL GÜNDEME TAŞIMIŞTI
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin 2012’de tramvay başına 2 milyon 740 bin avro ödeyip 10 tramvay aldığı ortaya çıkmış, 2Eylül, “Fiyat farkı inanılmaz” haberiyle aynı dönemde Bursa’nın tanesi 1 milyon 721 bin 500 avroya, yani çok daha ucuza tramvay aldığını gündeme taşımıştı.

İHALE YİNELEMİŞTİ
Büyükşehir Belediyesi, 2016 yılı sonunda 14 tramvay alımı için ihaleye çıkmış, ancak ihale şartnamesi eleştiri konusu olmuştu. İlk ihale öncesinde, ihale şartnamesinin bir çok firmanın, özellikle de yerli firmaların katılımını engellediği ileri sürülmüştü ve eleştirilmişti. 2Eylül de bu eleştirileri haberleriyle gündeme taşımıştı. İlk ihale yapıldıktan hemen sonra iptal edilmiş, Büyükşehir 2Eylül’ün de gündeme taşıdığı tepkileri dikkate alarak yeni bir şartname ile ihaleye çıkmak zorunda kalmış, yeni ihalede “yerli üretici fiyat avantajı” eklenmiş, ayrıca puan sistemi getirilmişti. Büyükşehir Belediyesi ikinci ihale sonucunu açıklamamıştı. İkinci ihaleye katılan iki firmadan biri olan Skoda firması kazandı. Sözleşme bedelinin toplam 26 milyon 320 bin avro olmasıyla Büyükşehir tramvayları 2012’dekinden daha ucuza almış oldu.  

Murat Atikel 
2eylul.com.trGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar