23 Eylül 2018 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Çifte Standart! Bisikletlere YASAK Hayır Minübüsüne de SERBEST

Çifte Standart! Bisikletlere YASAK Hayır Minübüsüne de SERBEST
  • 22 Mart 2017 Çarşamba
  • 14605 kez okundu

Eskişehirde uzun yıllardır ulaşım konusunda yapılan her konuya adeta bir kılıf bulundu. Yaya kenti, çevre dostu ulaşım adı altında yapılan uygulamalar, sorunları çözmek adına yapıldığı iddia edilen yasaklar.. 

Kentimizdeki yasaklardan da en müzdarip olan ve yılda bir iki kez yapılan çalıştaylarla susturulmaya çalışılan bisiklet kullanıcılara yapılanlar. Kentin pek çok yerinde sözde araç trafiğine kapalı olan yollarda da bisiklet ve benzer araçların girmesi yasak. Ancak bu yasaklar uzun süredir hep tek taraflı uygulanıyor. Araçların kullanmasına engel olmak yerine bisikletlerin kullanması yasaklanıyor ve cezalandırılıyor.

İşte yine böyle bir durumu ortaya koyan bir haberde Sonhaber gazetesinde yer aldı. HAYIR propagandası yapmak için kullanılan bir minibüs kentin her yerini geziyormuş. Öyle ki geçtiğimiz aylarda bisiklet kullanıcılarınında yoğun tepkisini çeken ve ceza kesilen ve günlerce zabıtalarca başında ve sonunda nöbet tutulan 2eylül caddesinde görüntülendi.

Bisikletlerin bile giremediği bir yerde bu minübüsün girebilmesi bu konuda ki çifte standardı bir kez daha ortaya koymuş oluyor.  Bisikletçilerin de bu yolu ceza yemeden gönül rahatlığı ile kullanabilmeleri için bisikletlerine HAYIR flamaları asması kafi olur mu?

Bisikletçilerin bu konuda tepkileri ve başlattıkları imza kampanyası

Eskişehir'de Bisikletliye Ceza

Bisiklet ve emisyonsuz ulaşım araçları küresellik ve bilimsel çalışmalarda değer kazanırken Eskişehir İl Trafik Komisyonu'nun 15.11.1993 tarih ve 1993/17 sayılı kararı ile bir çok cadde bisiklet kullanımına yasaklanmış, bu karara UKOME'nin 2004 yılında 12-2 sayılı kararı olan tramvay güzergahı olan tüm sokak ve caddelerin, ayrıca park yasağı getirilen sokak ve caddelerde bisikletlerin yasaklanması eklenince Eskişehir bisiklet kullanılamaz bir şehir halini almıştır.

Bu yasaklar Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin misyonuna ve temel değerlerine de karşı gelmektedir. Bu yasaklar "Eskişehir’de yaşayan nesillerin daha iyi yetişmesini ve hemşehrilerimizin yaşam kalitesini artırarak geleceğe umutla bakmalarını sağlamak." misyonunda amaçlanan yaşam kalitesini artırma hedeflerini insanları motorlu taşıtları tercih etmeye yönlendirmesiyle zedelemektedir. Doğaya ve çevreye duyarlılık, sürdürülebilirlik değerlerine de ters yönlü uygulamalar belediyeciliğin ya bu yasakları geri çekmesini ya da politikalarını tekrardan gözden geçirip düzeltmesini zorunlu kılar.

Bisiklet kullanımına yönelik projelerin eksik kısmı olan uygulamasının hayata geçirilememiş olması sebebiyle bisiklet kullanımı kısıtlanamaz.

Yasaklanan caddelerden 2 tanesi haricinde 22 tanesi karayolu trafiğine tamamen açık olmasına ve bütün motorlu taşıtlar bu caddelerde seyredebilmesine rağmen karayolları kanununa göre bir taşıt kabul edilen en çevreci ve sürdürülebilir olan bisiklet yasaklanmıştır.

01 Kasım 2016 tarihinde 14.00 civarında Osmangazi Üniversitesi'nden çıkıp Çarşıdaki işlerim için İki Eylül Caddesi'nde ulaşım sağlarken Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Zabıtaları tarafından uyarı aldım. Bisiklet ve motorbisikletleri durdurup ceza kesiyorlar. Fakat motorlu araç sayılan otomobil, minibüs gibi araçlara hiçbir uyarıda bulunmadılar. Şahsıma kesilen cezadaki gerekçeleri yürüyüş hızında bisiklet sürmem yaya trafiğini tehlikeye attığıydı fakat bunun öncesinde ve sonrasında motorlu araçlara hiçbir müdahalede bulunmadılar. Bu çifte standartı görüntülerken kimliğimi isteyip bisiklet bindiğimden dolayı ceza kestiler.

Bu yasağın kaldırılmasını, Eskişehir'in çok uzun yıllardır üzerinde çalıştığı politikalarına ters hareket etmemesini talep ediyorum.

Ceza Makbuzu;
[​IMG]

Çifte Standart Görüntüleri;


Fox Tv Haber;


Kanal 26 Haber;


İmza Kampanyası;
Eskişehir’de bisiklet yasakları kaldırılsın, ceza yazılmasın

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar