22 Nisan 2018 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

26 Sözü Unutmuş Görünüyor: BENİM ÖMRÜM YETMEZ

1999 yılında DSP Büyükşehir Belediye Başkan adayı iken Eskişehirlilere 26 SÖZ VERİYORUM diye sunduğu 26 hizmet ile ilgili bir çok maddeyi 1 dönemlik belediye başkanlığında çözüme ulaştıracağını ifade eden başkan 4 dönemde bu maddelerden bazılarını kent gündemine bile getirmedi. En son meclis toplantısında kendisine bazı konularda yöneltilen sorulara ise 4 dönemdir başkanlık koltuğunda oturan başkan Yılmaz Büyükerşen bunların çözümü için 15-20 sene gerekir şeklinde bir açıklama yaptı.

BENİM ÖMRÜM YETMEZ

Büyükşehir Meclisi’nde eleştiri yağmuruna tutulan, en çok da “İlçelere hiçbir şey yapmıyorsunuz” diye tepki gören Büyükerşen, “Bu eksiklerin bitmesi 15-20 yılı bulur. Benim ömrüm yetmez. Belki siz görürsünüz” dedi

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 2016 yılı faaliyet raporu görüşüldü. Faaliyet raporu görüşülmesi nedeniyle Başkan vekili Ahmet Yapıcı’nın başkanlık ettiği meclis toplantısında AK Partili meclis üyeleri yapılmayan çalışmalar nedeniyle Başkan Yılmaz Büyükerşen’i eleştiri yağmuruna tuttu.

“HALK SAĞLIKLI ET YEMEKTE ZORLANIYOR”
AK Parti grubu adına konuşan meclis üyesi Mustafa Birsen, “Yıllardır eleştirilerde bulunuyoruz. Ama bu sefer de faaliyet raporuna baktığımızda eleştirilerimizin ciddiye alınmadığını görüyoruz. Büyükşehir yetki ve sorumluluklarını yerine getirmiyor. Mesela mezbaha yapımı gerçekleşmedi. Kasaplar tedarik edemiyor. Üzülerek söylüyorum, halk da sağlıklı et yemekte zorlanıyor” dedi.

“YA YAPIN, YA DA İADE EDİN”
Metruk binalar sorunun da devam ettiğini belirten Birsen, “8 mahallede afet riskli alan ilan edildi ama bir maketimiz var, proje duruyor. 8 mahallede vatandaşlar büyük sıkıntı yaşıyorlar. Hatta dernek kurdular sıkıntılardan ötürü. Büyükşehir belediyesi ya aldığı yetkiyi yerine getirecek ya da aldığı yetkiyi iade etmeli” dedi. Kırsalda hizmetlerin yetersiz olduğunun da altını çizen Birsen, “Yollar yapılmıyor, mezarlıklara bakılmıyor. Belediyelerin vergileri de toplayamadığı görülüyor. Tahakkuk yüzde 50’lerde kalmış” diye konuştu.

“BİZE DEVREDİN, ÇÖZERİZ”
İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt, ilçelere ulaşım sorunundan yakınırken, “Kısal alanda otobüs işletme hakkının bize devredilmesini istiyorum. Otobüs de istemiyoruz, biz bunu çözeriz” dedi. Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü de, “Biz de bu yetkinin bize verilmesini istiyoruz. Hep turizmin gelişmesinden bahsediliyor. İlçeler neden dahil edilmiyor. Bir dolu tarihi kültürel zenginliğimiz var” diye konuştu. Ayrıca ilçelerdeki mezbaha eksikliği de dile getirildi. AK Partili Tuncer Köküer de, “Kişi başına bin lira borçluyuz. Borç sürekli artıyor. Her yıl yüksek faiz ödüyoruz. Geçen yıl 39 milyon faiz ödemişiz” dedi. CHP’li meclis üyesi Abdülkadir Adar’ın konuşması sırasında “ne kadar ekmek o kadar köfte” sözleri tartışma konusu oldu. AK Partililer, “Biz hiç yakınmadan çalışıyoruz” diyerek tepki gösterdi.

“BENİM ÖMRÜM YETMEZ, SİZ GÖRÜRSÜNÜZ”
Büyükerşen ise konuşmasında, “Eleştiriyorsunuz ama ne kadar ekmek o kadar köfte doğru bir söz. Bu yıl merkezi idareden 1,5 milyon daha az para geldi. Para oldukça hepsini gerçekleştireceğiz. İlçelerde tüm sorunların bitmesi, yolların yapılması, alt yapı, 15-20 yılı bulur, benim ömrüm de yetmez bu işleri yapmaya. Belki siz görürsünüz” dedi. Büyükerşen afet riskli alan konusunda da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüştüklerini söyleyerek, revizyon yapılmasını beklediklerini belirtti. Yapılan oylamada AK Parti grubu faaliyet raporunu aslında reddettiklerini eleştirilerle belirtirken, rapor geçmesi için oyçokluğu ile kabul edildi. 

Can Hacıoğlu 
2eylul.com.tr

İşte O İlk Dönem İçin Çözülmesi Planlanan 26 Söz:

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar