20 Haziran 2018 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Başıboş At Sorunu Çözüm Bekliyor BİR DE HAYIRLI İŞ YAPSANIZ

Eskişehirde uzun süredir yaşanan başıboş at sorunu ile ilgili olarak maalesef ilgili kurumlar geekli faaliyetleri yapmıyor. Bu atlar ise hem çevre için hem de kendileri için tehlikeye neden olmaya devam ediyorlar.

Özellikle zaman zaman trafik akışının içine giren hayvanlar trafiği tehlikeye düşürdükleri gibi kazalarda telef de oluyorlar.

Bu konuda vatandaşlar tepkili ancak bu konuda da kulak tıkamayı tercih ediyorlar..

HAYVANAT BAHÇESİNE TOPLASAK!

Fevzi Çakmak’ta yıllardır çözülmeyen başıboş atlar sorununa mahalle isyanda. Muhtar Çıraklı: Vatandaş, “Atları toplayıp Büyükşehir Belediyesi’nin önüne götürelim” diyor. Haklılar...

Fevzi Çakmak Mahallesi Muhtarı Ayşe Çıraklı, yıllardır mahallede başıboş gezen ve vatandaşlar için tehlike oluşturan atlar için çözüm istiyor. Çıraklı yaklaşık 10 senedir at sorununun devam ettiğini söylerken parklarda, sokaklarda, caddelerde ve mahalle aralarında başıboş bırakılmış atların vatandaş için tehlike oluşturduğunu ifade etti. Çıraklı, mahallelinin de atlardan şikâyetçi olduğunu ve sorumlu Büyükşehir Belediyesi’nin sorunu çözmesini beklediklerini belirti.

“CAN GÜVENLİĞİ YOK”
Çıraklı, mahallede birçok vatandaş için atların korku saçtığını söyledi. Çıraklı, “ Hiçbir can güvenliği yok. Ben çocukları parklarda 2 sefer kurtardım. Kendi can güvenliğim de yok. Hayvanlar büyük bir güçle saldırıyor. Geçen atlar birbiriyle tepişirken insanlar arada kaynayacaktı. Ben 13 senedir buradayım, 10 senedir at sorunumuz devam ediyor. Başıboş geziyorlar hiçbiri bağlı değil. Gittiğiniz zaman bazılarının başında kısa kısa ipler bulursunuz ama bağlı değiller. Yaşlı bir teyze var, kızım ben ne yapacağım ektiğim yerlere yine girdiler diyor. Umudum yok, yitirdim ben umudumu. Sabah akşam bu böyle” dedi.

TOPU TEPEBAŞI'NA ATIYOR, AMA YETKİ ONDA
Çıraklı, “Büyükşehir diyor ki ‘Ben alamam siz Tepebaşı bölgesindesiniz’, kim alacak bunu? Parkta olan atı Büyükşehir Belediyesi toplayabilir, başkasının yetkisi yok. Tepebaşı Belediyesi'nin buradaki atı alıp götürme yetkisi yok. Mahallenin tarım alanları dışında, caddede, sokakta, çevre yolunda ölümlü kazalar oldu. Yazık değil mi, bu insanlara da günah. Sahipleri toplanıveriyorlar bir araya 50 kişi, sen benim atımı alamazsın diyorlar. Bu durum yaz, kış böyle. Buraya kim müdahale edecek, belediye” dedi.

"ATLARLA BÜYÜKŞEHİR'İN ÖNÜNE GİDELİM" DİYORLAR
 Çıraklı,“Bu mahalle, bu il seninse, vatandaş da senin. Hiçbir şey yapılmadı. Hatta bana vatandaş şunu söyledi. ‘Muhtarım toplanalım, gecenin bir saati atları toplayalım, sen de bizim önümüze düş, Büyükşehir Belediyesi’nin önüne götürelim’ dediler, haklılar. Ben nereye götüreceğim bu atları? Bu kadar aciz miyiz biz. 13 sene geçti, bu sorunu çözemiyoruz. Her toplantıda atlar gündeme geldiğinde beni muhtar arkadaşlar uyarıyor. Ya muhtarım yeter ya, şu atları açma diyorlar. Havanda su dövülmesin. Kısır döngünün içine girmişim, bir girdabın içine girmişim gidiyor. Nereden çıkacağım belli değil. Artık buna bir çözüm bulsunlar” dedi.

Ahmet Cemil Akdoğan 
2eylul.com.trGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar