23 Nisan 2018 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi ilk kez kapılarını halka açtı

“Hüsn-i Hat Yansımaları ile Kırk Hadis-i Şerif” konulu “Hatt-ı Murat Kat’ı Sanatı 6. Deri Hat Eserleri” Sergisi, 14 Nisan Cuma günü Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlere kapılarını açtı. Murat Ateş’in eserlerinden oluşan sergiye; Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhami Ünlüoğlu, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Aybar, Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Topal, Eskişehir İl Müftüsü Bekir Gerek, Sanatçı Murat Ateş ile çok sayıda sanatsever katılım gösterdi. Sergide; 40 hadisin deri üzerine işlenmiş hali, iç ve dış kısımlarından oluşmak üzere toplamda 80 parça hâlinde bulunan eserlerin tümü ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Aybar sergiyle ilgili, “Değerli ve çok önemli geleneksel bir sanat olan kat’ı sanatı ile bizi tanıştırmak üzere, Murat Ateş'in eserlerinin yer aldığı bu sergide, emeği geçen kardeş Üniversitemiz Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'ne ve İl Müftülüğümüze teşekkür ediyor, herkesi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” şeklinde konuştu.

Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Topal, açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Büyük medeniyetler, imanın sanata refakat ettiği medeniyetlerdir. Dolayısıyla burada medeniyetimizin zarif bir penceresinden başlangıç yapacağız. 2014 yılında yapımına başlanılan Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi, 2017 yılında tamamlanarak Anadolu Üniversitesi'ne teslim edildi. Burası, Türk ve İslam medeniyetinin binlerce yıldır biriktirmiş olduğu değerleri sergilemeye çalıştığımız bir yer oldu. Bugün de kat’ı sanatı ile ona yakışır bir açılış yapıyoruz. Bu zarif sanatı, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde burada açmış bulunuyoruz. Emeği geçen tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum."

Sergi açılışı, konuşmaların ardından katılımcılara plaket verilmesi ve kat’ı sanatçısı Murat Ateş’in eserlerini tanıtmasının ardından sona erdi.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar