25 Haziran 2018 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Ayranımız da Yok: HAYVANAT BAHÇESİ KABUL EDİLEMEZ

Daha açılmadan Eskişehir gündeminden bir türlü düşmeyen hayvanat bahçesi skandal denilecek hayvan ölümleri, yüksek maliyeti ve en son su kanalına akıtılan atık suları ile gündeme gelmişti.  Yıllardır açılması beklenen ancak geçen sürede açılış haberlerinden çok skandal denilecek şekildeki hayvan ölümleri ile gündeme gelen hayvanat bahçesi ile ilgili Veterinet Hekimler Odası başkanı tepki göstererek tepkisinin nedenlerini açıkladı.

Veteriner Hekimler Odası: Sokak hayvanları ve mezbahalar gibi birçok önemli sorun varken, hayvanat bahçesi açılması kabul edilemez

Büyükşehir Belediyesi, yıllardır açamadığı, skandallarla dillerden düşmeyen ve milyonlarca lira harcadığı Sazova’daki hayvanat bahçesini 29 Nisan’da açmaya hazırlanıyor. Açılış öncesinde 2Eylül’e konuşan Eskişehir – Bilecik Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, Büyükşehir Belediyesi’ne sert tepki gösterdi ve yine ciddi uyarılarda bulundu.

SAÇMA SAPAN BİR DURUM
Eskişehir’de sokak hayvanları sorunu, mezbaha sorunu ve daha birçok sorunun devam ettiğini ve Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda bulunan sorunlara duyarsız kalmaya devam ettiğini belirten Kızılinler,”Yıllardır dile getirdiğimiz bu sorunlar ortada dururken, Büyükşehir’in hayvanat bahçesi açması kabul edilemez, saçma sapan bir durum” dedi.

CİDDİ SAĞLIK SORUNLARI
Kızılinler, sokak hayvanları sorununun giderek büyüdüğünü ve Büyükşehir’in sorumlu olduğu mezbahaları da yenileyip açmamakta direttiğini hatırlatarak, bu konularda adım atılmamasının Eskişehir’de sağlık açısından ciddi tehditleri beraberinde getirdiğinin altını çizdi.

ŞEHİR TEPKİSİNİ GÖSTERMELİ
Kızılinler, “Şehrimizin insanlarını da maalesef anlayamıyorum. Bir taraftan ‘tek adam rejimi geliyor’ diyerek bir anayasa değişikliğine şehir olarak hayır diyeceksiniz, öte yandan bir tek adamın bu kadar sorunu çözmek yerine hayvanat bahçesi açmasına tepki göstermeyeceksiniz. Şehir maalesef yeterince tepki vermiyor. Şehir tepkisini göstermeli” diye konuştu.

GÖZ BOYAMAKTAN ÖTEYE GİTMİYOR
Büyükşehir ve Odunpazarı belediyelerinin 2016 yılı sonunda sokak hayvanlarının kısırlaştırılması konusunda başlattıklarını duyurduğu ortak çalışma konusunda da Kızılinler, “Büyükşehir ve Odunpazarı’nın kısırlaştırma için başlattığı çalışma yetersiz ve göz boyamaktan öteye gidemiyor.

Sokak hayvanları konusunda çok geciktik. Çok sayıda hayvan var. Büyükşehir ve Odunpazarı’nın yaptığı organizasyonun çok üzerinde bir organizasyon gerekiyor. Artık şehrin bütün bölgelerinde ortak çalışma yapılmadan bu sorunu çözemeyiz” dedi.

ACİL İHTİYAÇLAR KISIRLAŞTIRMA VE MEZBAHALAR

Büyükşehir’in barınak yapmadığını, Odunpazarı’ndaki barınağın da yetersiz olduğunu dile getiren Mehmet Kızılinler, “Şehrin kırsalında Büyükşehir Belediyesi gerekli çalışmaları yapmıyor. Başta halkın sağlıklı ve hijyenik et ihtiyacı için gerekli mezbahaların kapalı tutulup açılmaması var. Bunun yerine hayvanat bahçesi açılıyor. En başından beri de, oradaki hayvanların durumu ne olursa olsun, hayvanat bahçesinin saçma sapan olduğunu söylüyoruz. Odunpazarı’nda da iyi niyetli çalışmalar yapılıyor olabilir. Ancak oradaki barınak çok yetersiz ve sokak hayvanları sorununun, gerekli kısırlaştırmaların yapılmasından çok uzakta. Yapılan protokol göz boyama maksatlıydı. Modern bir çağda şehrin ihtiyacını görmekten çok uzaklar. Şehrin ihtiyaçları belli. Şehrin acil olarak sokak hayvanları için kısırlaştırma faaliyetlerine ve sağlıklı et tüketimi için mezbahaların açılmasına ihtiyacı var” dedi. 

Murat Atikel
2eylul.om.tr


Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar