16 Aralık 2018 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Aktarma Çilesi Artıyor.. ÖZEL ARAÇ KULLANMAYA DEVAM

Eskişehirde toplu ulaşım sistemi her geçen gün içinden çıkılmaz hal almaya devam ediyor. Bu sıkıntılar nedeniyle ise özel araç kullanılmasına vatandaşlar adeta özendiriliyor.

Trafik sorunu konusunda Mesai Saatlerinde ulaşımı kullanmayın diyen bir anlayışla trafik sorununa çözüm üretildiği düşünülüyor.. Aynı anlayış ise toplu ulaşım konusunda özendirici uygulamalardan ziyade adeta özel araç kullanmayı özendiren kararlara imza atmaya devam ediyor.

Yıllar önce lastik tekerlekli araçları hayatımızdan çıkarma vaadi ile faaliyete başlayan raylı sistemlerden beklenen yararlar alınamadığı gibi ARTARMA gibi bir durumla yolculuk etmek zorunda kalan vatandaşların özel araç kullanım oranını ve alışkanlıklarını da köklü olarak değiştirdi.

Raylı sistemler ile toplu ulaşım standart ve konforunun artması gerekirken, maliyetlerin düşmesi gerekirken, daha fazla yolcu taşıdığı ve özel alanlar kullandığı için trafik akışını rahatlatması gerekirken Eskişehirde bu yararlardan maalesef bir tanesi bile gerçekleşemedi. Bunun yanında özellikle EK SEFERLER adıyla sonradan eklenen yeni hatlar mevcut sorunları çözmek bir yana dursun daha fazla sorunla karşı karşıya bıraktı kent trafiğini.. Toplu ulaşımdaki meydana gelen bu sorunlar sonrasında lastik tekerlekli araçları sözde hayatımızdan çıkaracak olan tramvaya ek OTOBÜS seferleri konuldu. Yeni otobüsler alındı. Ve daha yeni otobüsler daha gelecek.. AKTARMA çilesi ise halen devam ediyor.. Ancak dün yerel basında yer alan haberlere göre AKTARMA çilesi yeni boyut kazanacak.. Bu hem yolculuk kalitesini hem de maliyetlerini olumsuz etkileyecek.

Neredeyse 20 yıldır aynı metre kareler içinde sıkışıp kalan Eskişehirde toplu ulaşım ve trafik sorunu çok daha ciddi sorunlara neden olacak gibi görünüyor..

HATLARI BÖL PARAYI KAP

Büyükşehir Belediyesi bazı toplu ulaşım hatlarını ikiye bölecek. Böylece sürekli aktarma yapmak zorunda kalan Eskişehirliler her aktarmada 35 kuruş fazladan ödeyecek

Büyükşehir Belediyesi’nin kent içi ulaşım konusunda çeşitli değişiklikler yapmayı planladığı öğrenildi. Buna göre, halk otobüslerinin çalıştığı uzun hatların kısaltılması, 45 dakika süren hatlara tek otobüs yerine çift otobüs konulması planlanıyor. Öte yandan ilçelere pazarların kurulduğu günler yapılacak seferlere de bagajları büyük otobüsler verilmesi gündemde. Vatandaşlar, belediyenin ulaşımdaki sorunların her geçen gün biriktiğini, bir an önce çözümlerin hayata geçirilmesini istediklerini söylüyor.

 Eskişehir’de eleştirisi konusu olan kentiçi ulaşım sıkıntısına Büyükşehir Belediyesi yönetimi çözüm bulmak için yeni tedbirler almayı düşünüyor. Halk otobüslerinin çalıştığı uzun hatlar kısaltılacak. Aynı hatta iki otobüs çalıştırılarak, hatlar bölünecek. Böylece vatandaş aktarma yapacak ve her aktarmada fazladan 35 kuruş ödemek zorunda kalacak.
 Belediye ve Özel Halk Otobüsü ile 45 dakika süren uzun katlar, ikiye bölünerek eskiden tek otobüsün çalıştığı hatta iki otobüs çalışacak. İlçelere pazarların olduğu günlerde verilecek belediye oto- büslerinin ise bagaj kısımları büyük olacak. Kırsal kesimde oturanlar Pazar alış-verişinden dönerken bu bagajları kullanacaklar: Pazar alış verişleri bu bagajlara konulacak.

2eylul.com.tr

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar