19 Temmuz 2018 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Herkes Birşeyler Yapıyor (!) BİZSE SADECE REKLAMLA UĞRAŞIYORUZ

Herkes Birşeyler Yapıyor (!) BİZSE SADECE REKLAMLA UĞRAŞIYORUZ
  • 26 Nisan 2017 Çarşamba
  • 6520 kez okundu

Eskişehirdeki eksikler neredeyse saysay bitmeyecek hale geldi. Başka illerde yapılan onca hizmeti Eskişehirliler sadece izlemekle yetiniyor. Birileri sokak hayvanları sorununu çözüyor, birileri klimalı duraklar yapıyor, birileri çöpten enerji üretiyor, birileri internet yayınını toplu ulaşımda ücretsiz veriyor, birileri havaraylar yapıyor, birileri vermesi gereken neredeysi tüm hizmetleri son teknoloji ile sunuyor mezbaasını, parkını donatıyor..

Eskişehirde ise yıllardır yeni bir mahalle açılacak diye bakıyor vatandaş, yeni arsalar üretilsin diyor vatandaş, trafik konusunda adımlar atılsın diye bekliyor.. Yeni yollar bulvarlar açılsın diyor.. Ancak Eskişehirde genelde bu gibi işler reklamda ve en fazla çalıştayda kalıyor.. Gerisi gelmiyor..

Bir bakıyorsunuz övündüğümüz tiyatromuz, operamız ilçelerimizde kentin kaynaklarının asıl hak sahiplerine hizmet üretmek yerine İstanbullarda Ankaralarda boy gösteriyor.. Saysay bitmeyen eksikler ve beklentiler.. 2eylül gazetesinin araştırmacı ekibi tarafından sık sık gündeme getirilmesine karşın bundan hayıflanıp hareket etmesi gerekenlerin dikkatini bile çekmiyor..

İşte misal bir örnek daha:

ONLAR YAPIYOR BİZİMKİ BAKIYOR

Tüm büyükşehir belediyeleri güneş santralleri kurup temiz ve ucuz enerjiye yatırım yaparken, bizim Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda hiçbir çalışması yok

Türkiye’de birçok ilde büyükşehir belediyeleri güneş enerjisi santralleri kuruyor, elektrikli otobüslere geçiyor, temiz ve ucuz enerjiye geçiş yapıyor, kamu kaynaklarını tasarruflu kullanmaya çalışıyor. Ancak Eskişehir'de Büyükşehir Belediyesi'nin bu konuda geride kalması dikkat çekiyor. Diğer belediyeler kamu binalarının birçoğunda güneş enerjisine geçmekle kalmıyor, güneş ve rüzgar santralleri kurmak için projeler hayata geçmeye başladı bile. Hatta bazı belediyeler kurulan güneş santralleriyle çiftçilere bedava elektrik sağlayacak.

İLK YÜZER SANTRALİ DE KURUYOR
 İstanbul'a bakalım... Türkiye’nin ilk güneş enerjisi santrali İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK ortak çalışması ile İstanbul’da kurulmuştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi o zamandan bu yana birçok tesisinde güneş enerjisine geçti. İSKİ, bu yıl Türkiye’nin ilk yüzer güneş enerjisi santralini kurmak için çalışmalara resmen başladı, bu yıl tamamlanması planlıyor.

İZMİR DE SANTRAL KURUYOR
 CHP'li Aziz Kocaoğlu'nun başkan olduğu İzmir Büyükşehir Belediyesi de boş durmuyor. İzmir Büyükşehir, atölye ve duraklardaki enerjiyi sağlamak için güneş enerjisi santrali kuruyor. Santral bu yıl faaliyete geçecek. Ayrıca birçok binasında güneş enerjisine geçen İzmir Büyükşehir, elektrikli otobüs sayısını da artırıyor.

BAKIN TEKİRDAĞ NE YAPIYOR
Başkanı CHP'li bir başka çalışkan belediye de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi... Tekirdağ Büyükşehir ve Trakya Kalkınma Ajansı güneş enerjisi için ortak proje başlattı. “Güneşin Gücü” projesiyle ile 2 bin 500 dekarlık alan sulanacak.

ANKARA İLÇELERE SANTRALLER KURUYOR
Ankara Büyükşehir Belediyesi, ilçelere güneş ve rüzgar santralleri kurma kararı aldı, çalışmalara başlandı. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’na yetki verildi. Çiftçilere ücretsiz elektrik sağlanması amaçlanıyor.

GAZİANTEP SANTRAL KURDU
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 20 dönümlük araziye 1 megawaatlık güneş enerjisi santrali kurdu. Rüzgâr ve biyogaz enerji santralleri kurmak için de çalışmalara başladı.

DİYARBAKIR DA KURDU
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi de, Karacadağ Kalkınma Ajansı aldığı mali destekle güneş enerjisi santrali kurmuştu.

BURSA DA BAŞLADI
Bursa Büyükşehir de enerji konusunda atılımdaki belediyelerden, güneş ve rüzgar enerjisine geçiyor. Belediyenin iştiraki Tarım A.Ş. ile güneş santralleri kurulmasına başlandı. BUSKİ’ye ait atıl bir depo güneş enerjisi santraline dönüştürüldü.

DENİZLİ ÖZEL PROJE BAŞLATTI
Denizli Büyükşehir Belediyesi, “Denizli Gücünü Güneşten Alıyor Projesi” başlatmıştı. Güneş santrali ile kentin 10 ayrı bölgesinde bulunan bilgi evi ve kurs merkezlerinin elektrik ihtiyacı karşılanıyor. Belediye, jeotermal ve biyogazdan enerji üretimi için de birçok proje başlattı.

ANTALYA’DA TARIMA GÜNEŞLİ DESTEK
Antalya Büyükşehir Belediyesi, tarımsal sulama için güneş enerjisi santralleri kurmaya başladı. 33 bin metrekarelik alanda 4 etap halinde yıllık 2.7 megavat enerji üretecek güneş enerji santralinin ilk etap çalışması tamamlandı.

HATAY’DA DURAKLAR GÜNEŞ ENERJİLİ
Gelin CHP'li büyükşehirlerden devam edelim. Hatay Büyükşehir Belediyesi, akıllı durakların enerjisini güneşten sağlıyor. Belediye bünyesinde Elektrik İşleri ve Aydınlatma Şube Müdürlüğü kuruldu, güneş enerjisi projeleri için çalışmalar sürüyor.

MUĞLA’DA MEZBAHALAR GÜNEŞ ENERJİLİ
Yine CHP'li olan Muğla Büyükşehir Belediyesi de boş durmuyor. Eskişehir Büyükşehir'in kentimizde açmadığı mezbaha tesislerini açan Muğla Büyükşehir, bu tesislerde kullandığı elektriğin yüzde 45’ini güneş enerjisinden elde ediyor. Güneş ve rüzgar santralleri projeleri devam ediyor.

KONYA DA YAPIYOR
Konya Büyükşehir Belediyesi de ilçelerde güneş santralleri kurmaya başladı.

VE DAHA NİCELERİ...
Ve Türkiye'de daha birçok belediye güneş ve rüzgar gibi temiz enerji için geleceğe şimdiden yatırım yaparken, vatandaşlarına temiz ve ucuz enerji sağlamak için çabalarken, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin bu konuda çok geride kalması dikkat çekiyor.

TEPEBAŞI'NI DA ÖRNEK ALMIYOR
Örneğin Tepebaşı Belediyesi yeni yaptığı tüm tesis ve binalarda güneş enerjisi, yağmur suyu toplaması gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına ve yeşil binalar yapmaya özen gösterirken, Büyükşehir Belediyesi'nin hayvanat bahçesi gibi yaptığı tesislerde de güneş enerjisini geri plana atmasına anlam verilemiyor.

Murat Atikel 
2eylul.com.tr

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar