20 Nisan 2018 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Hayvanat Bahçesi Kapılarını Açtı

Hayvanat Bahçesi Kapılarını Açtı
  • 29 Nisan 2017 Cumartesi
  • 10697 kez okundu

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmakta olan ve geçtiğimiz hafta 23 Nisan da açılması planlanan ancak hava şartları nedeniyle açılışı bu haftaya ertelenen Hayvanat Bahçesi açıldı. Açılmadan önce pek çok konuda Eskişehir gündeminde yer alan ve eleştirilen hayvanat bahçesi kapılarını açtı..

Eskişehirde geçtiğimiz gün 2eylül gazetesinin de yer alan haberle bir kez daha Sokak hayvanları sorunun farklı boyutu kamuoyuyla paylaşıldı. Haberde sokak hayvanlarının şehir çöplüğündeki yaşam mücadeleleri ifade edilmişti.  Büyükşehir belediyesinin bugüne kadar sokak hayvanları konusunda ciddi bir proje üretmemesinde dolayı  sık sık bu konudaki eleştirileri merkezinde kalıyor.Hayvanat bahçesiyle ilgili basın fotoları içinde yer alan Pengunler ve develerin bulunduğu üzerinde Dikkat Elektrikli Çit  yazısı bulunan görüntü muhtemelen eleştirilerden nasibini alacak gibi görünüyor.  Açılış ile ilgili olarak İstikbal Gazetesinde yer alan haberde şu bilgiler verildi:

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan hayvanat bahçesi Sazova Bilim, Kültür Parkı’nda görkemli bir törenle açıldı.

Bugün halka açılacak olan hayvanat bahçesinin dün gerçekleşen basın lansmanına Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in yanı sıra eşi Seyhan Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, eşi Sena Ataç, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Gaye Usluer ile CHP İl Teşkilatı yöneticileri katıldı.
Tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen,  yapımına yaklaşık 2 yıl önce başlanan hayvanat bahçesinin açılışını gerçekleştirdiklerini söyledi.

 Büyükerşen, her yaştan Eskişehirliye özellikle de çocuklara, gençlere ve araştırmacılara armağanları olan hayvanat bahçesini açmak için özellikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı beklediklerini kaydetti.

“HER TÜRLÜ AYRINTIYI TAKİP ETTİK”
Olumsuz hava koşulları nedeniyle açılışın bugüne ertelendiğini dile getiren Büyükerşen, “ Üzerinden 1 hafta geçmiş olmasına rağmen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı bir kez daha kutluyorum” dedi.

Hayvanat bahçesinin 2 yıllık yapımında her türlü ayrıntıyı takip ettiklerini belirten Büyükerşen, “ Bir taraftan çeşitli hayvanların doğal yaşamlarına uygun benzer fiziki yapıyı oluştururken bir taraftan da uzun ve detaylı araştırmalar yaparak bu güzel hayvanları temin ettik.  Hayvan bahçemizi inşa ederken burada bulunduracağımız hayvanların yaşam alanlarının sağlıklı, nitelikli ve doğal ortamlarına mümkün olan en yakın şekilde kurmaya çalıştık. Tahmin edersiniz dışarıdaki doğal ortam hayvanlarımız için tamamen cennet değildir, aynı şekilde hayvanat bahçeleri de cehennem değildir. Evlerinde hayvan besleyen kişiler de bilirler ki gerekli dengeyi kurduğumuzda bu hayvanlar evde güven içerisinde yaşamaktan da son derece mutludur. Zira yemek bulmak için birbirleriyle kavga etmelerine, birbirlerini telef etmelerine gerek yoktur. Hasta olduklarında anında müdahale edilip hastalıkları tedavi edilebilir. Soğuk kış günlerinde sıcak ortamda son derece mutlu bir biçimde yaşadıklarını da gözlemledik. Bu yüzden hayvanat bahçesindeki hayvanları son derece şanslı görüyoruz” şeklinde konuştu.

“243 TÜR FARKLI HAYVAN BULUNUYOR”

Büyükerşen’in konuşmasının ardından açılış kurdelesi kesilerek, alan gezildi.
Öte yandan Hayvanat Bahçesi 58 bin metre kare alanda bulunmakta olup Japan bahçesi ile birlikte 85 bin metre karede yer alıyor.  Bahçenin içerisinde deve kuşu, antilop, zebra, emu, lama, nandu, mara, paka, kabibara, oklu kirpi, rakun, lemur, pelikan, penguen, fok, geyik, ceylan gibi 120’den fazla hayvan yer alıyor. Su altı dünyasındaki hayvanlarla birlikte ise toplam 243 farklı tür hayvan bulunuyor.

Önümüzdeki günlerde bu sayının artacağı açıklanarak yeni farklı hayvan türlerinin de ekleneceği belirtildi. Vahşi hayvanlar için de önümüzdeki yıl içerisinde yeni bir proje düzenlenecek.

istikbalgazetesiGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar