19 Haziran 2018 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Battık (!) HÜKÜMET YOLLAMASA BİTİK DURUMDAYIZ

Battık (!) HÜKÜMET YOLLAMASA BİTİK DURUMDAYIZ
  • 17 Mayıs 2017 Çarşamba
  • 4136 kez okundu

AK Parti grubu: Büyükşehir Belediyesi kendine kaynak yaratamamaktadır. Merkezi hükümetten gelen kaynak olmasa hiçbir faaliyet yapılamayacak. Bu vahim durumu vatandaşlarımız bilmeli

Başkan Yılmaz Büyükerşen’in katılmadığı Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında 2016 yılı kesin hesabı da görüşüldü. Meclis toplantısında AK Parti grubu belediye bütçesi ve harcamalarla ilgili eleştirilerden bulundu. AK Parti grubundan Mustafa Önder, 2016 yılı bütçesinin 611 milyon 100 bin lira, borcun ise 590 milyon 811 bin lira olduğunu söyledi. Mustafa Önder, “Bu durum son derece vahimdir. Yani, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tüm borçlarını ödemek istese, sadece 20 milyonu kalıyor. Bu olumsuz tabloyu vatandaşlarımız bilmek durumundadır” dedi.

“BORÇLARI ÖDEYEMEZ DURUMDA”
Önder, “Ayrıca belediyenin likidite oranına da baktığımızda, yüzde 42,9. Asgari oran yüzde 75 olduğuna göre yüzde 32 açığımız var. Yani belediyelerimiz kısa vadeli borçlarını ödeyemez durumdadır ve çalışma sermayesi dediğimiz günlük ve aylık periyottaki çalışmaları yapamayacak durumda olduğunu göstermektedir” dedi.

“YÜZDE 83’Ü DEVLETTEN GELİYOR”
Önder, “Öz gelirlerin oranı yüzde 17,2. Bu oran çok düşüktür. Gelirlerin yüzde 83’ü devletin ve hükümetin belediyemize aktardığı kaynaklardır. Önder, “Toplam harcamalarımız 415 milyon iken, 343 milyonu merkezi hükümetten gelmiş. Merkezi hükümetten gelen kaynak olmasa hiçbir faaliyet yapılamayacak. Belediye kendine kaynak yaratamamaktadır. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, diğer belediyelerin yatırım oranının yarısı kadar yatırım yapabilen bir belediye. Bu çok başarısız bir tablodur. Kira gelirlerinde tahsilat oranı da yüzde 37’de kalmıştır. Borçları için 25 milyon lira faiz ödüyor her yıl. Bu kadar kaynak ihtiyacı varken sürekli borç alan belediyemiz tahsilat oranının arttırmalıdır” dedi. 

Can Hacıoğlu 
2eylul.com.trGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar