20 Nisan 2018 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Asfalt Parasında Büyükerşenin Dediği Oldu: SÖKÜLÜN PARALARI

Asfalt Parasında Büyükerşenin Dediği Oldu: SÖKÜLÜN PARALARI
  • 17 Mayıs 2017 Çarşamba
  • 5184 kez okundu

Büyükşehir Belediye meclisinde daha önce gündeme gelen Asfalt paraları ile ilgili Ak Partili grubun hayır oyu vermesinden sonra yaşanana süreçte Büyükşehir Belediye Başkanı kararı mahkemeye taşıdı. Kanuna göre belediye meclisinin kararına bırakılan bu paranın alınması yönünde ilk mahkemi Meclis Kararının geçerli olacağı hükmünü vermişti. Ancak Büyükerşen konuyu tekrar mahkemeye taşımasıyla bu kez paranın alınması yönünde karar çıktı. Artık kent merkezindeki 3 belediye de Asfalt parası alacak..

SÖKÜLÜN PARALARI

Almama imkânı olsa da “Asfalt parası alacağım” diye direten Büyükerşen sonunda emeline ulaştı. AK Partililer yıllardır bu paranın alınmamasını sağlasa da, Büyükerşen bu defa mahkeme kararıyla geldi. 3 yılın asfalt parasını Eskişehirlilerden toplayacak.

Yasaya göre alınıp alınmama yetkisi Büyükşehir Belediye Meclisi’nde olan ve yıllardır AK Partili meclis üyelerinin çoğunluğu ile vatandaşlardan alınmayan asfalt paraları yeniden Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine geldi.

YASAYA GÖRE ALMAYABİLİR
 Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, daha önce AK Partili meclis üyelerinin çoğunluğu ile “alınmaması” yönünde kararlar alınan yol harcama katılım paylarını veto edip her seferinde mahkemeye taşımıştı. AK Parti İl Başkanı Dündar Ünlü de dünkü meclis toplantısı öncesinde, Büyükerşen’in asfalt paralarını almakta direterek, bu defa mahkeme kararıyla meclise getirdiğini belirterek, “Hükümetten son üç yılda gönderilen 1 milyar lirayı çarçur ederken vatandaşlardan asfalt parası istiyor. Halkımızı uyarıyoruz” demişti.

BÜYÜKERŞEN KATILMADI
 Başkan Yılmaz Büyükerşen’in katılmadığı dünkü meclis toplantısında 2014, 2015 ve 2016 yılındaki yol harcamalarına katılım paylarının vatandaşlardan alınmasına ilişkin maddeler gündeme getirildi.

CHP’LİLER “EVET” DEDİ, AK PARTİ “ÇEKİMSER”
AK Parti grubu, mahkeme kararı söz konusu olması nedeniyle bu defa çekimser oy kullanacaklarını belirterek, asfalt parası alınmak istenmesine tepki gösterdi. Yaşanan tartışmalarda AK Partili meclis üyeleri, yasaya göre Büyükerşen’in insiyatif kullanabileceği ve bu paraları almayabileceğinin altı çizildi. AK Parti grubu adına Mustafa Birsen konuyla ilgili, “Yargıya saygı duyuyoruz. Yasal boşluk nedeniyle bu karar verilmiştir. Çekimser oy kullanıyoruz. Bunu açıkça söylemek zorundayız. Bu işe karşı olduğumuzu söylüyoruz. Tutanaklara da böyle geçmesini istiyoruz” dedi. Asfalt paralarının vatandaşlardan alınması yönündeki kararlar, CHP’lilerin oyçokluğu ile kabul edilmiş oldu. 

Can Hacıoğlu 
2eylul.com.tr

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar