20 Temmuz 2018 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

İlçelerin Payına SİNEMA DÜŞTÜ

İlçelerin Payına SİNEMA DÜŞTÜ
  • 3 Ağustos 2017 Perşembe
  • 3770 kez okundu

Geçtiğimiz haftalarda Sarıcakaya Belediye Başkanı Faruk Güler bir detaya dikkat çekmişti. Yeni yerel yönetim yasasından sonra ilçelerdeki hizmetlerin bir bölümünün büyükşehir belediyelerine geçtiği bundan dolayı da ilçe bütçelerinden kesinti yapıldığını hatırlatan Güler, bugüne kadar kendi belediyesinden bütçeden 4 milyon gibi bir paranın Büyükşehir Belediyesine aktarıldığını ancak bugüne kadar gelen hizmet bedelinin 100 bin lirayı geçmediğinin altını çizdi.

Eskişehir Tiyatro, Opera gibi kültür hizmetelirin Eskişehir dışında yapılmasının yanında şehir dışında bazı organizasyonlarada sponsor olan Büyükşehir belediyesi ilçelerde sinema günleri adıyla bir etkinlik başlattı İlk olarak Alpu'da düzenlenen etkilikle meydana kurulan dev ekranla film gösterimi yapıldı. Alpu'luların yoğun ilgi gösterdiğinin ifade edildiği basın açıklamasına karşın görüntülenen kalabalık da pek de anlatıldğı gibi olmadığını gösterir nitelikteydi. Aynı etkinlikler diğer ilçelerde de devam edecek..

Konu ile ilgili 2eylül gazetesi ise ilginç bir detayı sayfalarına taşıdı..

2014'den Bu Yana Eskişehir Aynı Projeyi Dinledi

Kafaları Karışık Demekki

Büyükşehir Belediyesi üç yıldır aynı projeyi önce iptal edip, sonra yeniden ısıtıyor. Proje de devasa maşallah: İlçelerde, açık hava sinemasında kültür filmi gösterimi

Yılmaz Büyükerşen’in 2014’te su zammı meclisten geçmedi diye başlayamadıklarını savunduğu “ilçelere sinema” projesi, zaman içinde birçok defa rafa kalktı, geri geldi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Çakmak, bu defa da “Türkiye’ye örnek olacak proje” diye projeyi başlattıklarını söyledi.  Oysa açıkhava sinema gösterimleri yıllardır hem Eskişehir’de, hem de Türkiye’de belediyeler tarafından zaten yapılıyor. İlçelerle ilgili birçok talep ve eksiklik gündemdeyken, Büyükşehir’in 3 yıldır önce iptal edip sonra yeniden ısıttığı proje, “Kafalar iyice karışmış” yorumlarına neden oluyor.

GENEL SEKRETER ÇAKMAK AÇIKLADI
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Engin Çakmak, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, Büyükşehir’in sosyalleşmenin artması amacıyla 12 ilçede "Açık Hava Sinema Geceleri" düzenleyeceğini söyledi. Çakmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in talimatıyla hazırlıklarını tamamladıkları projeyi hayata geçireceklerini belirterek, "Ülke genelinde örnek olacağını düşündüğümüz, nostaljiyi, yazlık sinema kültürünü hatırlatmayı hedeflediğimiz projeyle, 12 ilçemizde filmler ücretsiz olarak izleyicileriyle buluşacak." diye konuştu. Alpu’da başlayacak projenin ağustos ayı boyunca süreceği belirtiliyor.

2014’TEN BERİ GİDİP GİDİP GELİYORDU
Öte yandan “ilçelere sinema” projesi 2014’ten beri Başkan Yılmaz Büyükerşen’in dile getirdiği, ancak zaman içinde birçok defa rafa kaldırılıp, sonra yeniden “müjdesi” verilen bir proje olarak biliniyor. Büyükerşen, 2014 yılında Büyükşehir Belediye Meclisi’nde su zammı talebine meclis çoğunluğu izin vermeyince yaptığı açıklamada, projeyle ilgili ilk olarak, “Yeni projelerimizden biri de ilçelere birer sinema yapacaktık. Sosyal içerikli, kültür sanat filmleri gösterecektik, maalesef o şans da kalktı” demişti.

ZATEN YAPILIYOR
Büyükşehir Belediyesi’nin “Türkiye’ye örnek olacak” diye sunduğu projenin zaten yıllardır birçok belediye tarafından hem Eskişehir’de, hem de Türkiye’de uygulanıyor olması da dikkat çekti. Son olarak Tepebaşı Gençlik Meclisi de geçtiğimiz günlerde açık hava sinema gösterimleri ile gençlik filmleri festivali gerçekleştirmişti. Eskişehir’deki birçok belediye de zaman zaman ilçelerde açık hava sinema gösterimleri gerçekleştiriyor.

İLÇELERİN BİRÇOK EKSİĞİ DURURKEN…
Öte yandan, ilçelerin ulaşım ve alt yapı gibi birçok eksikliği gündemdeyken, Büyükşehir Belediyesi’nin 3 yıldır sürekli ilçelerle ilgili gündeme getirip kaldırdığı projenin sonunda yapılması sonrasında, ilçelerin diğer taleplerinin nasıl değerlendirileceği de merak ediliyor.

Büyükşehir Belediyesi Bülteni ise konuyla ilgili şöyleydi:

Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘Açık Hava Sinema Geceleri’ Alpu’da başladı. Alpuluların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte özellikle çocukların heyecanı görülmeye değerdi.

24 Ağustos’a kadar devam edecek olan ‘Açık Hava Sinema Geceleri’nin ilki Alpu’da başladı. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen film gösterimine Alpulular büyük ilgi gösterdi. Birçok çocuğun sinemayla ilk defa tanıştığını ifade eden vatandaşlar, etkinlikten dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiler.

Açık Hava Sinema Geceleri, 2 Ağustos Çarşamba günü saat 20.30’da Beylikova Cumhuriyet Meydanı’nda, 3 Ağustos Ağustos Perşembe 20.30’da Mihalıççık Cumhuriyet Meydanı’nda devam edecek.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar