22 Mayıs 2018 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Eskişehir’de

Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Eskişehir’de
  • 11 Eylül 2017 Pazartesi
  • 4496 kez okundu

Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Bilecik'teki 736. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri'ne katılmasının ardından Eskişehir'de, Valilik tarafından düzenlenen ‘İş Dünyası Ve Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması’na katıldı.

TASİGO Otel’de düzenlenen buluşmaya Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın yanı sıra; Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan, Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan, Prof. Dr. Nabi Avcı, işadamları, sanayiciler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, şehit aileleri ve gaziler, milli sporcular ve davetliler katıldı.

Programda konuşan Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, el ele verip Eskişehir ve ülke için iyi şeyler yaptıklarını ifade etti. Başbakan Yıldırım, bu arada şer odaklarının da rahat durmadığını, bunun en son örneğini 15 Temmuz'da gördüklerini söyledi.

Asker kılığına girmiş alçak FETÖ mensuplarının ülkeyi karanlığa boğmak, darbe yapmak istediklerini anımsatan Başbakan Yıldırım, darbecilerin bu ülke için canının seve seve verecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile demokrasiye, istiklale, geleceğe inanmış kararlı hükümetini ve bunların da ötesinde tanka, topa karşı göğsünü siper eden yüce Türk milletinin kahraman evlatlarını hesap edemediğini hatırlattı.

Eskişehir'in o gece için özel bir anlamı olduğuna değinen Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İstanbul'da darbe kalkışmasını haber aldığımdan itibaren İstanbul ve Ankara ile gerekli koordinasyonu yaptıktan sonra kara yolu ile Ankara'ya gitmeye karar verdim. Yol boyunca darbecilerin üs olarak kullandıkları Akıncı'dan uçakların kalkmasını ve insanların üzerine bomba yağdırılmasını önlemek için hava kuvvetlerinin kalbi olan Eskişehir ile sürekli temas halindeydim ama bilmediğimiz bir şey vardı. Orası da FETÖ'cülerin, darbecilerin eline geçmişti. Şunu gördüm, o darbeciler ne kadar alçaklık yaparsa yapsın ülkesini seven, kahraman, vatansever asker polis ve savcılarımız da vardı. Uzun mücadeleden sonra gece 4,5 saat sonra Erzurum'dan kalkan F-16'lar, alçakça bomba yağdıran o düşman uçaklarını, demeye dilim varmıyor, o hainlerin kullandıkları uçakları bombalayarak o darbenin kaderini değiştirdiler. İşte onu başaran şehir de Eskişehir'dir. Eskişehir'in 15 Temmuz darbesinde çok özel bir yeri var."

Başbakan Yıldırım, Türkiye ve Eskişehir'in Asya ve Avrupa' ile hem Balkanlar coğrafyası hem Kafkaslar coğrafyası hem de kuzeyden bütün değişik etnik grup ve kültürlerin bir araya geldiği bir yer olduğunu dile getirdi.

Başbakan Yıldırım, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

"Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki dünyanın merkezindeyiz. Bu da nereden çıktı demeyin. Dünya bir küre. Parmağınızı nereye koysanız orası dünyanın merkezi ama bir fark var. Avustralya'ya parmağınızı koyun, 5 saat gidin sağa sola hiçbir yere varamazsınız ama Türkiye ile Eskişehir'e parmağınız koyun 3 saat uçarak 56 ülkeye varırsınız. İşte o da Türkiye'yi dünyanın merkezi olarak gösteriyor. Türkiye bunu hak ediyor. Sadece 56 ülkeye ulaşmıyoruz 1,5 milyar insanın, 30 trilyon dolar yıllık gayri safi hasılanın döndüğü bir coğrafyadan bahsediyoruz. Bazılarının petrolü ve doğal gazı var. Bunlar mutlak üstün ama bizim de mukayeseli üstünlüğümüz var. Nedir o? Bulunduğumuz coğrafyadaki yetişmiş dinamik insanımız, genç nüfusumuzdur. O kaynaklar gelir, geçer, tükenir ama eğer yetişmiş insanınız, genç, dinamik nüfusunuz ve sizin kaderiniz olan coğrafyanız varsa, bu coğrafya asırlar boyu medeniyetlerin buluştuğu bir yerse hem geçmişte hem gelecekte ticaretin, taşımacılığın güzergahı üzerinde bulunuyorsa o zaman bizim konumumuz gazı, petrolü olanlardan daha üstündür. Bu bağlamda ülkemizin ne anlama geldiğini, değerini şüphesiz ki biliyoruz ve buna göre de orta ve uzun vadeli planlarımızı, projelerimizi yapıyoruz."

Başbakan Yıldırım, hedeflerinin doğru ekonomi politikalarıyla, akılcı yatırımlarla geleceği ve gelecek kuşakların hayatını garanti altına almak olduğunu ifade etti.

Gelecek on yılda sadece ulaştırma altyapılarına yapılacak yatırım tutarının 100 milyar dolar olduğunu vurgulayan Başbakan Yıldırım, sağlık teknolojilerine de 100 milyar dolarlık yatırım yapılacağını bildirdi.

Bilişim, teknoloji, bilgi, iletişim ve sanal gerçeklik alanında da 100 milyar dolarlık yatırım yapılacağına dikkat çeken Başbakan Yıldırım, "300 milyar dolar yatırımdan bahsediyorum. Çok uzak yıllara değil 10 yıl için konuşuyorum. Bütün bunları planlarken hazırlığını yaparken boş da durmuyoruz. Ülkemizi küresel yatırımcılar bakımından bir çekim merkezi haline getirmek için de var gücümüzle çalışıyoruz” şeklinde ifadede bulunarak sözlerini bitirdi.

“Anadolu’nun parlayan yıldızı Eskişehirimize hoş geldiniz diyor, saygılarımı arz ediyorum” diyerek konuşmasına başlayan Vali Özdemir Çakacak ise, “Küresel ölçekte ekonomik durgunluğun olduğu, bölgemizde istikrarsızlıkların yaşandığı ve ülkemizin gelişimini hazmedemeyen iç ve dış düşmanların devletimize ve milletimize yönelik hain saldırılar gerçekleştirdiği bir dönemden geçmekteyiz” dedi.

Ülkemizin adeta kabuğunu kırarak küresel bir güç olma yolunda emin adımlarla yürüdüğünü belirten Vali Çakacak, program esnasında yaptığı konuşmasını şöyle devam etti:

“Bütün bunlara rağmen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Liderliğinde, Zat-ı Âliniz ve Hükümetimiz tarafından “Halka Hizmet Hak’ka Hizmettir” düsturuyla her şeyin en iyisine layık yüce milletimize yönelik gerçekleştirilen hizmet atağı yoğun çalışmalar ile sürdürülmektedir.

Hizmet bayrağını her geçen gün daha ileri seviyelere taşıyan bu çalışmalar neticesinde, bugün ülkemiz adeta kabuğunu kırarak küresel bir güç olma, dünya siyasetinde ağırlığını daha da hissettirme yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Ülkemiz, dünyanın sürekli büyüyen ülkeleri arasında ön sıralarda yer almaya azimle devam etmektedir. Nitekim ülkemizin dört bir yanında her biri dünya ölçeğinde olan, dünyanın gıpta ile baktığı devasa yatırımların milletimizin hizmetine sunulmasına hız kesmeden devam edilmesi de bu azim ve kararlılığın yansımasıdır.

Ülke genelinde sürdürülen bu yatırımlardan teveccühünüz ve destekleriniz sayesinde Eskişehir’imiz de önemli düzeyde pay almaktadır.

Bu dönemde yaşam kalitesi yüksek çağdaş bir kent olma konumunu daha da pekiştirecek hemen hemen her sektörde çok önemli yatırımlar Eskişehir ile buluşturulmaya devam etmektedir.

Eskişehir’imiz ülkemizin 2023 hedeflerine büyük bir kararlılıkla emin adımlarla ilerlemekte. Özellikle havacılık ve raylı sistemler sektörlerinde büyük bir gelişme kat eden ilimiz, ilk “Milli Yüksek Hızlı Tren”in yapımına ev sahipliği yapacak olmanın heyecanını yaşamaktadır. Bunun dışında kısa adı URAYSİM olan “Ulusal Raylı Sistemler Araştırma ve Test Merkezi”, 600 Yataklı Devlet Hastanesi, 1081 yataklı Şehir Hastanesi, Havacılık Araştırma Merkezi gibi dev yatırımlar ve TEI, TÜLOMSAŞ, 40 bin kişiye istihdam sağlayan OSB’deki iş dünyamız ile yarınlara daha bir umutla bakmaktadır. İnşallah devam eden projelerin tamamlanması ile ilimiz sağlık, havacılık ve raylı sistemler alanında merkezi bir yer olacaktır.

İlimizi dünya standartlarının üzerine taşıyacak bu yatırımlar, işadamlarımızın da yatırım atağını tetiklemekte ve bu sayede Eskişehir’imiz her geçen gün daha ileri noktalara yürümektedir.

Bizler de kamu, yerel yönetim, iş dünyası, sivil toplum ve tüm Eskişehirliler olarak sizlerden aldığımız güç ve destek ile ülkemizin sürdürdüğü kalkınma hamlesine Eskişehir olarak en fazla katkı sağlayan illerden biri olma noktasında çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

İlimize göstermiş olduğunuz teveccühten ötürü saygılarımı sunuyor, bugüne kadar kaderini değiştirecek nitelikteki yatırımları ilimize kazandırdığınız için Eskişehir halkı adına şükranlarımı arz ediyorum.”

Konuşmalardan sonra programdan ayrılan Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan, Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan, Prof. Dr. Nabi Avcı ve beraberindekiler TÜLOMSAŞ’ı ziyaret etti.

Buradaki ziyaretin ardından Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Eskişehir’deki programlarını tamamlayarak özel uçakla Ankara’ya gitti.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar