20 Ekim 2018 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

‘19 Ekim Muhtarlar Günü’ Çeşitli Etkinliklerle Kutlanıyor

‘19 Ekim Muhtarlar Günü’ Eskişehir’de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu kapsamda Eskişehirli muhtarlar, Eskişehir Valiliği’nin düzenlediği kahvaltılı programda bir araya geldi.

Öğretmenevinde düzenlenen programa; Vali Özdemir Çakacak, Vali Yardımcısı Bekir Şahin Tütüncü, Tepebaşı Kaymakamı Salih Keser, Odunpazarı Kaymakamı Cemal Şahin, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uysal Ağaoğlu, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, Türkiye Muhtarlar Derneği Eskişehir Şube Başkanı Ali İrfan İbiş, Eskişehir Muhtarlar Birliği Derneği Sekreteri Serpil Üstsoy ve mahalle muhtarları katıldı.

Tüm muhtarların 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutlayan Vali Özdemir Çakacak, programda yaptığı konuşmada, “Muhtarlık müessesesi, geçmişi 1800’lü yıllara dayanan en eski müesseselerimizden birisidir. Sizlerin mesai mefhumuna bağlı olmaksızın haftanın yedi günü, günün yirmi dört saati durup dinlenmeksizin görevinizin başında olduğunuzu biliyoruz.” dedi.

Türkiye'nin yönetim yapısına bakıldığında bazı teşkilatların çok köklü geçmişi sahip olduğunu dile getiren Vali Çakacak,  muhtarların mesai mefhumuna bağlı kalmadan haftanın 7 günü, günün 24 saati, yılın ise 365 günü görev başında olduğunu hatırlattı.

“Sizler seçimle iş başına gelerek milletimizin teveccühüne, itimadına ve güvenine layık olan insanlarsınız.” diye konuşan Vali Çakacak, “Yaptığınız işleri küçük görmek bir yana, sizler hem devletimiz için hem milletimiz için size güvenen itimat eden insanlar için gerçekten önemli görevleri ifa ediyorsunuz. Muhtarlarımız, bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla olan ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer taraftan ülkemizde demokrasinin gelişmesi ve yaygınlaşmasını sağlamakta önemli rol oynamaktadırlar.” şeklinde konuştu.

Vatandaşların sorunlarına büyük önem verdiklerini aktaran Vali Çakacak, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Vatandaşlarımızın sizlere ilettikleri sorunlar son derece kıymetlidir, değerlidir. Vatandaşlarımızın beklentilerini seri bir şekilde ilgili kurum ve kuruluşlarımızın bilgisine sunuyor ve çözüm sürecini de hızlandırmaya vesile oluyorsunuz. Bu yüzden bizler devlet olarak, kamu kurumları olarak muhtarlarımıza elimizden gelen en büyük yardımı yapmak durumundayız. Her zaman söylüyorum, muhtarlarımızın talep ve istekleri bireysel istek değil, bireysel talep değil. Emin olun biz sizlerden gelen istek ve taleplerin kısa, orta ve uzun vadede çözümü noktasında gereken hassasiyeti gösteriyoruz. Çünkü sizlerin ilettiği talepler yerine geldikçe, bu talepleri yapan arkadaşlarımız daha mutlu olacak, huzur bulacak, işlerini layıkıyla yerine getirmiş olacaklardır.

Halktan kopuk, halkın isteklerinden habersiz onların dertlerini, sıkıntılarını bilmeyen ve öğrenmeyen, vatandaşlarımızın dertleriyle hemhal olmayan bir ülkenin uzun vadede yarınlarda var olması mümkün değildir. Çünkü ülkelerin varlıkları devlet millet kaynaşması ile mümkündür. Devlet milleti için vardır. Tarihin her döneminde var olmuş bir millet olarak bizim milletimizden başka bunu kimse daha iyi bilemez. Bu devlet-millet kaynaşmasının bir sonucudur. Onun için her makam, gelinen her mevki millete hizmet etmeye vesile olmuyorsa, mahallesindeki veya ücra bir köyündeki yardıma muhtaç vatandaşını bulup, devletin imkânlarını ona ulaştırmıyorsa burada bir eksiklik var demektir.”

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” şiarını kendilerine düstur edindiklerini belirten Vali Çakacak, “Devletimiz vatandaşlarımız için her türlü imkanı vermiş, Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıflarını kurmuş, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için devletimiz şefkat elini her tarafa uzatmıştır.” ifadelerinde bulundu.

Muhtarların sorumlu olduğu yerlerdeki ihtiyaç sahibi insanları bilmesi gerektiğini vurgulayan Vali Çakacak, bu konuda muhtarlardan kendilerini bilgilendirmelerini istedi. Devlet millet işbirliği olduğu için Türkiye’nin güçlü bir devlet olduğuna dikkat çeken Vali Çakacak, “Bizler, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ şiarını kendimize düstur edinmiş bir milletiz. Millet olmazsa devlet olmaz. Hani hep Ahi Evran dan örnek veriyoruz ya. Ne diyor Ahi Evran: Elin, kapın, sofran açık olsun; güler yüzlü, tatlı dilli olun. Ahilik kardeşlik demektir aynı zamanda. Türk milleti olarak 7'den 77'ye herkesin eli de, kapısı da, sofrası da bütün insanlara açıktır. Birbirimize sahip çıkacağız, farklılıklarımızı zenginlik olarak görüp bir ve beraber olduğumuz müddetçe yüce milletimizi kimse yenemez.” dedi.

Sonsuza kadar bu vatan topraklarında Türk Bayrağının dalgalanacağını kaydeden Vali Çakacak, “Türkiye Cumhuriyeti devleti her şeyiyle dünyanın parlayan yıldızıdır. Bu yıldızı birlik beraberlik içerisinde çok daha yukarılara taşıyacağız. Şanlı bayrağımızı birlikte sonsuza kadar dalgalandıracağız. 

Bu duygu ve düşüncelerle davetimize icabet eden bütün muhtar kardeşlerime teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum; huzurlarınızda bugünün muhtarlar günü olarak kutlanmasını sağlayan başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve İçişleri Bakanımıza şükranlarımı arz ediyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Türkiye Muhtarlar Derneği Eskişehir Şube Başkanı Ali İrfan İbiş ve Eskişehir Muhtarlar Birliği Derneği Sekreteri Serpil Üstsoy da programda birer konuşma yaparak, muhtarlık müessesesinin 188 yıllık bir tarihe sahip olduğunu ve muhtarların tamamen tarafsız kendi iradeleriyle vatandaşların sorunlarına çözüm bulmaya çalıştığını söyledi.

Konuşmaların ardından Vali Çakacak, hizmet süreleri en fazla olan muhtarlara teşekkür ederek, günün anısına plaket verdi.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar