20 Ekim 2018 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Yine Aynı Cümleler: ENGELLEME GİRİŞİMİ

Büyükşehir Belediyesinin yıllardır her başlamayan ya da bitmeyen projede ortaya sunduğu ENGELLEME konusu dün yine gündeme geldi. Başkan Yılmaz Büyükerşen yaptığı açıklamalarda Ilıca Barajının Engellendiğini ifade etti. Bir zamanlar Eskişehir Gazetecilerinin tümünü zan altında bıraktığı açıklamayı hatırlatan bir açıklama yaptığı toplantısında Engelleyenleri Açıklamak yerine Açıklarız dedi..

Bir zamanlar da bir açıklamasında "Eskişehir de satılık kalemler var" diyerek bir cümle kurmuş ve gazetecilerden de bu üstü kapalı açıklaması nedeniyle eleştirilmiş ve açıklama yapması istenmişti. Yine benzer bir tavır sergileyen Başkan Büyükerşen neden bu İSMİ AÇIKLAMIYOR?

Satılık kalemler sözünden sonra Eskişehir basını tepki göstermişti. 2eylül gazetesinin 02.12.2012 tarihli haberi ise şöyleydi:

Yılmaz Büyükerşen: Kemal Aydoğmuş, 15 Mayıs 2009’dan beri başkan danışmanlığı görevindedir

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Sonhaber gazetesi genel yayın müdürü Kemal Aydoğmuş hakkında AK Partili meclis üyelerine yazılı cevap verdi. Dün gerçekleşen Büyükşehir Belediye Meclisinde AK Parti grubu Kemal Aydoğmuş’un belediyede danışmanlık yapıp yapmadığı konusunda verdikleri soru önergesini sordu. Yılmaz Büyükerşen, toplantı sonunda yazılı olarak cevap verileceğini söyledi. Büyükerşen’in yazılı cevabı meclis üyelerine zarf içinde verildi.

Bunun yanında yine bir gölet söz konusu olunca akla ilk gelen ve ismi bir çok konuda gündeme gelen 2 gölet akla geliyor.

Bunlardan birisi Borabeyi Göleti, diğer ise Eskişehirin YEDEK SU DEPOSU diye lanse edilen Mamuca - Sarısungur Göleti.

Her iki göletle ilgili de pek çok haberler gündeme geldi. Ancak bu göletlerden Mamuca Göleti birden fazla farklı konuyla gündeme geldi. Yedek Su Deposu olarak finanse edilen gölet ilk olarak Hürriyet Gazetesinin bir haberi ile gündeme geldi.

- Manşet: “Ağustos Böceği ile Karınca”. Melih Gökçek, Ankara'yı susuz bıraktı. DSP'li Eskişehir belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen ise çok çalıştı Eskişehir'e baraj yaptı.

Doğrusu: Büyükerşen, baraj değil gölet yapmış. Ayrıca gölet, kano yarışları için yapılmış ve Eskişehir'e su falan verdiği yok. Su verse bile Eskişehir'in yalnızca 29 günlük su ihtiyacını karşılıyor.(Belediyenin kendi beyanı)

- Yine aynı gölet Porsuk suyuna Kütahya tarafında yaşanan sızıntı ile gündeme geldi. Bu kez başkan yaşanacak olası bir sorun sonunda Eskişehir'in suyunun biteceğini ifade etti. Gözler su deposu denen Gölete çevrildi. Ancak göletin şebekeyle bir bağlantısı da olmadığıdan ismi dile getirilmedi.

- ESKİ resmi sitesinde yer alan bilgilere göre Büyükşehir Belediyesi 2005 yılından beri, yine küresel ısınmaya karşı, beş yeni su havzası ilan etti ve tescil aldı. Ancak bu kez de bu alana yapılan Amfi Tiyatro inşaatı ile gündeme geldi gölet. Çevre kanunlarına ve yönetmeliklerine göre bu alana yapılaşma yapılmasının yasak olduğu belediye meclisinde gündeme gelip kamuoyunda da yer alınca inşaat yarım bırakıldı.

E.S.K.İ, göletin hemen üzerinde Mutlak Koruma Alanına giren bir yerde yönetmeliğe aykırı olarak ANFİ inşaatı yapmaktadır.

- Köy fakiri: En çok ses getiren konu ise bu alandaki arsaların hak sahibi olmayan kişilere verilmesi ile ilgiliydi.  Sakarya gazetesinde yer alan haberde Bu alandaki arsaları alanların isimleri yayınlanmıştı.

Sarısungur Köyü´ne ait kamu arazilerinin parsellenerek bazı tanınmış kişilere gerçek değerlerinin altında satılması olayı büyüyor. Sakarya Gazetesi, bu skandal arsaları satın alan 56 kişinin isim listesini ele geçirdi. Listede, Büyükşehir Belediyesi danışman ve bürokratlarının yanı sıra, Eskişehir´in tanınmış iş adamları, doktorlar ve öğretim üyelerinin bulunması dikkat çekti. 
  
Sarısungur Köyü´nde yaşanan arsa skandalı büyüyor. Devlet tarafından 500 metrekaresi 350 TL´ye köy fakirlerine satılması gereken arsaları, köyde oturmadıkları halde satın aldığı belirlenen 56 kişinin isim listesini Sakarya ele geçirdi.

Sarısungur Köyü´ndeki Mamuca Göleti manzaralı köy arsalarının, ‘köy fakiri’ olarak tanımlanan ihtiyaç sahipleri yerine kentli zenginlere satılması kentte büyük yankı uyandırdı. Eskişehir Valiliği, arsa skandalının ortaya çıkmasının ardından, satışın sorumlularının belirlenmesi için soruşturma başlatmıştı. Kamuoyunda da büyük tepki gören olayla ilgili olarak İl Genel Meclisi bünyesinde komisyon oluşturulmuş, komisyon üyeleri arsa skandalını yerinde incelemek üzere geçen hafta Sarısungur Köyü´ne gitmişti. Sakarya Gazetesi arsaları satın aldıkları belirlenen, aralarında Büyükşehir Belediyesi danışman ve bürokratlarının yanı sıra, Eskişehir´in tanınmış iş adamları, doktorlar ve öğretim üyelerinin bulunduğu 56 kişilik isim listesini ele geçirdi.

Göletler konusunda yaşanan onca konunun arkasından yeni bir gölet vakası daha Eskişehir Gündeminde önümüzdeki günlerde tartışılacak gibi görünüyor.  Ancak en çok merak edilen Yılmaz Büyükerşen tarafından “GEREKİRSE BU ENGELLEMENİN KİM VE KİMLER TARAFINDAN YAPILDIĞI BİLGİLERİNİ HALKA AÇIKLAYACAĞIZ” sözleri oldu. Kamuoyu bu isim veya isimleri merak ediyor. Başkan neden yıllar öncesinin siyasetini yapmaya çalışıyor? Neden kamuoyuna böyle bir şey söyleyip soru işaretleriyle bırakıyor. Başkanın iddia ettiği gibi ise Eskişehire bu zararı verenler kimdir? Eskişehirlilerin bunu bilmeye hakları vardır? İsimleri açıklayamamasının başka bir nedeni mi vardır?

Haberimizim altında diğer konularla ilgili linkler bulunmakta..

Ilıca Barajı ile ilgili Büyükşehir Belediyesi tarafından gönderilen basın bülteni ise aynen şöyle:

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ILICA BARAJINI ENGELLEME GİRİŞİMLERİ

ESKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN ESKİŞEHİR İÇİN 10 MİLYON METREKÜPLÜK YENİ İÇME SUYU BARAJININ BİTİRİLMESİNE BAZI ÇEVRELER TARAFINDAN ENGEL OLUNUYOR.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI “GEREKİRSE BU ENGELLEMENİN KİM VE KİMLER TARAFINDAN YAPILDIĞI BİLGİLERİNİ HALKA AÇIKLAYACAĞIZ” DEDİ.

Bilindiği gibi Eskişehir’in su ihtiyacı Porsuk Barajı’ndan karşılanmaktadır. Ancak, Kütahya tarafından her geçen gün artarak kirletilen baraj, dibi dolarak yaşlanmakta ve ömrü azalmaktadır. Bütün bunların yanında baraj göletine yakın yerlerde bulunan Kütahya’daki “siyanürle gümüş işleme tesisi de, yakın geçmişteki sel baskınında olduğu gibi”, devamlı tehdit unsuru oluşturmaktadır. Öte yandan şehrin artan nüfusu her geçen yıl Eskişehir’in su ihtiyacını da hızla arttırmaktadır.

Gerek bugün itibariyle, su rezervi yüzde 45’in altına düşen Porsuk Barajı’nın durumu, gerek iklim değişikliği sebebiyle artan kuraklık tehdidini göz önüne alan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ESKİ Genel Müdürlüğü, 2000 yılından beri, yeni su rezervleri arayışına girmiş ve bu kapsamda ilk olarak 2005 yılında Sarısungur Göletini inşa etmiştir. 2008 yılına gelindiğinde de Kalabak Suyu kaynaklarının doğduğu Türkmendağı Havzasında, boşa akıp toprakta kaybolan kaliteli içme suyu niteliğindeki suları depolayacak Aşağı Ilıca Barajının yapım işini planlamış ve programa almıştır.

  PROGRAM GEREĞİNCE;
1- 2008 yılında inşaat bölgesindeki arazilerin kamulaştırılması için kamu yararı kararı alınmış ve kamulaştırma işlemleri yasal olarak tamamlanarak arazilerin bedelleri mal sahiplerine ödenmiş, tapuda ESKİ Genel Müdürlüğü adına tescil edilmiştir.

2- Baraj inşaatının yapılması için gerekli tüm izinler alınarak, 2011 yılının Temmuz ayında baraj inşaatına başlanmıştır.
3- Bu süreçte çeşitli siyasi girişimlerle, Eskişehir halkının temiz ve doğal içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan baraj projesini engellemekten çekinmeyenlerin çabaları sonucunda, bazı köylülere, Tarım Bakanlığınca ESKİ Genel Müdürlüğü’ne verilmiş olan “tarım dışı kullanım izni”nin iptali için dava açtırılmıştır.

4- İdare Mahkemesi baraj yapımına ilişkin olarak yürütmenin durdurulmasına karar vermiştir. Bu karara ESKİ Genel Müdürlüğü’nün üst mahkemeye itirazı üzerine, Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi belediyenin lehine karar vererek, yürütmenin durdurulması kararını kaldırmıştır.

5- Bu karar sonrası, ESKİ Genel Müdürlüğü inşaata yeniden devam ederek, baraj gövde inşaatının %80’ini tamamlamıştır.

6- Bu defa da, Eskişehir 2. İdare Mahkemesi davayı esastan sonuçlandırarak tarım dışı kullanım izninin iptaline karar vermiştir. Bu karar üzerine baraj inşaatı bitirilmek üzereyken ESKİ Genel Müdürlüğü yargı kararına uyarak inşaat durdurmuştur.

7- Şurası açıktır ki, ESKİ Genel Müdürlüğü 2560 sayılı Kanunla kendisine verilen Eskişehir halkına temiz içme suyu sağlama görevini yerine getirmek zorundadır. Bu amaçla 2011 yılında başlayan ve baraj gövdesinin %80’i tamamlanan ve 2011 yılından bu yana su tutulan Aşağı Ilıca İçme Suyu Barajı yapımına devam etmek için ESKİ Genel Müdürlüğü gerekli izinlerin verilmesi için tekrar Eskişehir Valiliği’ne 27.10.2016 tarihinde başvuruda bulunmuştur.

8- Eskişehir Valiliği’nce konunun Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı’na bildirilmesi üzerine, adı geçen Bakanlığın 01.12.2016 tarihli yazısıyla “ Talebin yapıldığı kurum tarafından mahkeme iptal kararının temelini oluşturan konuları açıklayan ve tereddütleri ortadan kaldırmaya yönelik raporlar hazırlayarak talebini yenilemesi gerekmektedir. Belirtilen şekilde yeniden müracaat edilmesi durumunda talebin değerlendirilmesinde sakınca olmadığı düşünülmektedir”  şeklinde Görüş bildirilmiştir.

9- Bakanlığın yukarıda belirtilen Görüş yazısına istinaden ESKİ Genel Müdürlüğü’nce Ziraat Mühendisleri Odası ile İnşaat Mühendisleri Odası’ndan da alınan Teknik Raporlar Eskişehir Valiliği’ne sunulmuştur.

ESKİ Genel Müdürlüğü’nün talebi ve eki Teknik Raporlar, Eskişehir Valiliği İl Toprak Koruma Kurulu gündemine alınarak 12.5.2017 tarihinde değerlendirilmiştir.

Bu değerlendirilme sonucunda: “ gerek gölet gövdesi gerekse göl aynası ve malzeme ocağı olarak kullanılan alanların tarımsal bütünlüğünü kaybetmiş olması, bilirkişi raporunda  alternatif alan olarak gösterilen Uluçayır Sel Kapanı’nın DSİ tarafından farklı bir amaçla planlanması nedeniyle alternatif alan olarak değerlendirilemeyeceği tespitleri ile toplam 48,97 hektar alanın  içme ve kullanma suyu göleti amaçlı kullanımını kabul etmiştir.” şeklinde karar verilmiş olup karar ( Tarım Dışı Kullanım İzni ) 13.07.2017 tarihinde ESKİ Genel Müdürlüğü’ne yazı ile bildirilmiştir.

10- 2560 sayılı Kanunun ESKİ Genel Müdürlüğü’ne verdiği görev ve Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı’nca da onaylanan, İl Toprak Koruma Kurulu Kararı’na dayalı olarak, Aşağı Ilıca Mahallesi Aktarmaç Çiftliği bölgesinde Aşağı Ilıca Göleti olarak anılan içme suyu amaçlı depolama tesis yapım işine başlanılmış ve gövde inşaatı tamamlanmış olup, dolu savak inşaatı da devam etmektedir. Kısa süre içinde bitirilmesi beklenen bu işten sonra döşenecek borularla Eskişehir’e getirilecek olan Kalabak Suyu ayarındaki su, şehir şebekesine dahil musluklardan akıtılacaktır.

Süreci yukarıda anlatılan Aşağı Ilıca İçme Suyu Barajı konusundaki son gelişmeleri gözleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN şunları söyledi: “Başlangıç ve gelişim süreci yukarıda anlatılan Eskişehir’in yeni içme suyu rezervini, siyasi amaçlı engelleme gayretlerine, kaybedilen onca yıldan sonra, tam sonuca erişmek üzereyken, iktidarın yerel bir siyasetçisinin yeniden son bir hamleyle bu projeyi engellemeye kalkıştığını ve Bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulunduğunu görmekteyiz. Ancak gerekirse bu kişiyi ve onun baskı yaparak yeni engeller çıkarmaya zorladığı bürokratlar ile kamu kuruluşlarını Eskişehir halkına ve bütün Türkiye’ye açıklarız.”

 

İlgili linkler:

Ağustos Böceği ve Karınca

Hürriyet Yine Çarpıtıyor

Önceden Yatırım Yapan Tek Belediye

İşte O Liste

Tartışmaya Nazmi Oruç da katıldı

1-E.S.K.İ Yönetim Kurulunun 04/04/2005 tarih ve Karar No:33 ile Gülpınar Köyü Sarısungur Deresi üzerinde İÇME SUYU amaçlı baraj yapımı kararı alınmıştır.
2- Sarısungur Göleti E.S.K.İ’nin İçme Suyu Havzalarını Koruma Yönetmeliğinde
korunması gereken göletler arasında yer almaktadır.
3- E.S.K.İ, göletin hemen üzerinde Mutlak Koruma Alanına giren bir yerde yönetmeliğe aykırı olarak ANFİ inşaatı yapmaktadır.
4- Gazete haberinde Eskişehir’i su sıkıntısından kurtardığı yazılan göletin İÇME SUYU amaçlı olarak kullanılması olanaksızdır.
5 - Gölet’e su taşıyan Sarısungur Deresi, Akpınar Köyü çıkışında (Eskişehir,Seyitgazi karayolu) H tipi Ceza Evindeki 1000’i aşkın mahkum-tutuklu ve personelin kanalizasyon atıklarını da alarak gölete ulaşmaktadır. Bu konuyu defalarca ilgililere yerini de göstererek anlatmama rağmen bir önlem alınmamıştır.
6- Gölet suyunun içme suyu standartlarına göre (TSE 266) ve özellikle bakteriyolojik tahlilleri yoktur. Gölet’in su aynası içerisinde bir ahır kalmıştır ve su toplama havzasındaki tarımsal alanlarda ticari gübre ve tarımsal ilaç kullanılmaktadır.
7- Gölet üzerinde herhangi bir su alma yapısı, arıtma tesisi ve yerleşim yerlerine su götürebilecek bir alt yapı çalışması ve daha da önemlisi Bir Çevre Düzeni Planı yoktur.
Sadece Kano yarışları düzenlenmekte ve ANFİ inşaatı karınca gayretiyle yürütülmektedir.
Göletin mevcut haliyle ESKİŞEHİR’İ SU SIKINTISINDAN KURTARDIĞI ‘na ilişkin
Gazete haberi gerçek değildir.
8- Eskişehir şehir şebekesine yaklaşık 17 yıldır Porsuk Çayı’ndan ortalama saniyede bir metre küp olarak alınan su verilmektedir. E.S.K.İ kayıtlarına göre şebeke suyundaki toplam kayıplar 2004 yılında % 52 iken günümüzde % 48 dolayına çekilmiştir.
Belediyenin KARINCALIK görevi gölet üzerine ANFİ yapmak yerine bu su kayıplarını Avrupa Standartları olan %10 -15 ‘e çekecek yatırımları yapmasıdır

 

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar