25 Eylül 2018 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Bu da Hukuka Uygun DEĞİLMİŞ

Odunpazarı Belediyesine Büyükşehir Belediyesi tarafından kesilen cezalar gibi İHALE iptalleri de bir türlü gündemden düşmüşor.

ODUNPAZARI’NIN BİR İHALESİ DAHA İPTAL

Odunpazarı Belediyesi’nin 71 Evler için özel yaptığı “pazarlık usulü” asfalt ihalesi için de mahkeme, “hukuka aykırı” diyerek iptal kararı verdi

Murat Atikel - Odunpazarı Belediyesi’nin 8 Şubat 2017’de gerçekleşen “muhtelif mahallelerde yollara ve tretuvarlara 1. Etap asfalt serilmesi” ihalesi, açılan davada alınan mahkeme kararına istinaden Kamu İhale Kurulu tarafından iptal edilmişti. Mahkeme, "katılımı engelleyici şartlar" konulduğu gerekçesiyle ihaleyi iptal etmişti. Bu karar sonrası belediyenin mahallelerdeki yol çalışmaları tümden durmuş, bu durum büyük tepki toplamıştı. Söz konusu ihaleyi yeniden gerçekleştiremeyen belediye, eylül ayında 71 Evler Mahallesi için alelacele özel bir ihaleye çıkmış, "pazarlık usulüyle" yapılan bu ihaleyi de önceki iptal edilen ihaleyi alan firma kazanmış, bu durum da dikkat çekmişti. Eskişehir 2. İdare Mahkemesi'nde Abdullah Turhan'ın şikayetiyle açılan davada mahkeme, "pazarlık usulü ile ihale yapılmasını gerektirecek yasal şartların oluşmadığına" hükmederek, ihalenin iptal edilmesi yönünde karar verdi.

PAZARLIKLI YENİ İHALE
Odunpazarı Belediyesi'nin asfalt işi ihalesinin iptali sonrasında birçok mahallede çalışmalar durmuş, yol çalışmalarının durması büyük tepki toplamıştı. Özellikle 71 Evler'de tepkilerin artması sonrasında, belediye alelacele sadece 71 Evler için özel ve "pazarlık usulü" ile eylül ayında bir ihale yapmıştı.

ÖZEL İHALE SONRASI 71 EVLER'E GİTMİŞTİ

Pazarlık usulüyle yapılan özel ihaleyi alan aynı firmanın 71 Evler'de çalışmalara başlaması sonrasında Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, 71 Evler Mahallesi'ne gitmiş, çalışma alanlarında fotoğraf çektirmişti.

KURT MAHKEMELERİ SUÇLAMIŞTI
Kazım Kurt, o zaman yaptığı açıklamada ihalelerin iptal edilmesi konusunda mahkemeleri suçlayarak, "71 Evler Mahallesi'nde gerçekleştirdiğimiz asfalt çalışmalarının uzamasının nedeni, bizim dışımızda, bizim bilgimiz olmadan bazı mahkemeler buradaki asfalt ihalesini durdurma kararı aldı. 71 Evler Mahallesi kazılmıştı fakat kış aylarına girmeden asfalt çalışmalarını yaparak oluşabilecek mağduriyetten kurtardık” dedi.

ESKİŞEHİR 2EYLÜL'DEN ÖĞRENDİ
Söz konusu ihaleyi de önceki iptal edilen ihaleyi kazanan aynı Esfalt firmasının kazandığını ve "pazarlık usulüyle yapıldığını" da 2Eylül, 30 Eylül 2017 tarihli "71 Evler'e özel pazarlıklı ihale" başlıklı manşetiyle kamuoyuna duyurmuştu.

BELEDİYE: CAN VE MAL KAYBI YAŞABİLİR DİYE
71 Evler için yapılan ihaleyle ilgili de Abdullah Turhan, söz konusu ihaleye davet edilmediği ve yasalara aykırı hareket edildiği iddiasıyla Eskişehir 2. İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkemede, belediye "ihalenin ivedilikle yapılmaması ve işin tamamlanmaması halinde can ve mal kayıplarının yaşanabileceğini, ihalenin pazarlık usulüyle yapılmasında hukuka aykırılık bulunmadığını" savundu.

MAHKEME: PAZARLIK USULÜYLE YAPILMASI HUKUKA AYKIRI
Mahkeme heyeti ise oybirliği ile ihalenin "pazarlık usulü" ile yapılmasını gerektirecek yasal şartların oluşmadığına hükmederek iptali yönünde karar verdi. Kararda, yapılacak işin yasalara göre pazarlık usulü ile ihale edilebilmesi için, "doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen, önce den öngörülemeyen olayların ortaya çıkmasının" hükme bağlandığı ve anılan şartlardan iki şartın bir arada veya birbirine bağlı olarak gerçekleşmesi gerektiği ifade edildi. Kararda, belediyenin öne sürdüğü gerekçelerin bu duruma uygun olmadığı belirtilerek, "Dava konusu işin pazarlık usulü ile yapılabilecek işler kapsamına girmediği açıktır" denildi. Bu nedenlerle söz konusu ihalenin pazarlık usulüyle yapılmasının usule ve hukuka uygun bulunmadığı belirtildi ve ihale-nin iptal edilmesi yönünde oybirliği ile karar alındı.

Önceki ihale de iptal olmuştu

Odunpazarı Belediyesi'nde asfalt ve yol yapım çalışmalarıyla ilgili ihalelerin birer birer mahkemeden dönmesi, mahkemelerin ihaleleri iptal etmesi dikkat çekici boyuta ulaştı. Belediyenin 8 Şubat 2017’de yaptığı “muhtelif mahallelerde yollara ve tretuvarlara 1. Etap asfalt serilmesi” ihalesinde de, Abdullah Turhan'ın Kamu İhale Kurumu'na yaptığı ilk itiraz KİK tarafından reddedilmiş, bunun üzerine Turhan mahkeme yoluna gitmişti. Ankara 10. İdare Mahkemesi verdiği kararda, ihalede yer alan birçok şartın birçok isteklinin ihaleye katılmasını engelleyici şartlar olduğu vurgulamıştı. Kararda, “isteklilerin kendi malı olması”, “sadece asfalt üretimi yapan isteklilerin katılabilmesi” ve “üretim tesisinin Eskişehir Valiliğine en fazla 40 kilometre uzaklıkta olması” şartlarının “diğer isteklilerin ihaleye katılımını engelleyici olduğu” belirtilmişti. Kararda, ayrıca, “ihalenin eşitlik ve rekabetin sağlanması açısından iptaline karar verilmesi gerekirken, itiraza konu olan şikâyet başvu- rusunun reddedilmesi hukuka uygun bulunmamıştır” ifadelerine yer verilmişti. Mahkeme kararı üzerine, Kamu İhale Kurulu, 3 Temmuz 2017’de yeni bir karar almış ve mahkeme kararı doğrultusunda, ihalenin iptaline karar vermişti. Karar sonrası belediyenin mahallelerdeki çalışmaları durmuş, belediyeye bu konuda büyük tepki oluşmuştu.

Aynı firma kazanmıştı

15 Eylül’de yapılan ihaleyi de, daha önce mahkeme kararı ile iptal edilen ihaleyi alan aynı firmanın, ESFALT firmasının teklifi geçerli sayılan tek firma olarak alması dikkat çekmişti. Firma ile 45 günlük iş için 22 Eylül’de 1 milyon 70 bin lira 646 liralık sözleşme imzalanmıştı.

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar