16 Aralık 2018 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

SAYIŞTAY NERESİNİ DÜZELTSİN Kİ!

SAYIŞTAY NERESİNİ DÜZELTSİN Kİ!
  • 15 Kasım 2017 Çarşamba
  • 3199 kez okundu

Büyükşehir belediyesinin bile defalarca ceza kestiği Odunpazarı Belediyesi'nin sıkıntıları bitecek gibi görünmüyor.. 2eylül gazetesinde yer alan haber de uzun süre konuşulacağa benziyor.

Sayıştay’ın Odunpazarı Belediyesi denetim raporu tespit edilen yanlış uygulamalar ve eleştirilerle doldu. Sayıştay raporunda, memurlar dışında koordinatör ve müdür çalıştırılmasından, “ücret adaletsizliğine” kadar birçok konuda çarpıcı tespit ve uyarılar yer aldı

Murat Atikel – Sayıştay Başkanlığı, belediyelerle ilgili 2016 raporlarını geçtiğimiz günlerde yayınlamış, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi hakkındaki raporda yer alan çarpıcı tespit ve uyarıları kamuoyu 2Eylül’den öğrenmişti. Sayıtştay’ın internet sitesinde de yayınlanarak kamuoyuna açıklanan Odunpazarı Belediyesi’nin 2016 denetim raporunda da Sayıştay, belediye ile ilgili birçok tespite yer vererek yanlış ve “yasalara aykırı” uygulamalardan vazgeçilmesini istedi.

“ANAYASA’YA AYKIRI”
Sayıştay raporda, daha önce kamuoyunda da tartışmalara neden olan, belediye içinde de huzursuzluk yarattığı iddia edilen “koordinatörler ve müdürler” çalıştırılması ile ilgili de tespit ve ikazlarda bulundu. Odunpazarı Belediyesi’nin, belediye dışından “koordinatör” ve “müdür” çalıştırması raporda altı çizilen konuların başında geldi. Sayıştay, 2016 denetim raporunda, belediyenin personel hizmet alımı ihale şartnamelerine eklediği unvanlarla, memurlar dışında “koordinatör” ve “müdür” çalıştırmasının  “Anayasa’ya aykırı” olduğunu savundu. Sayıştay’ın raporuna göre, belediye bazı ihalelerde şartnameye bu unvanları da yazarak, asgari ücretin yüzde 180 fazlası ücretle “koordinatör”, asgari ücretin yüzde 70 fazlası ücretle de “müdür” çalıştırmış.

“MEMURLAR YAPABİLİRKEN, İHALE KONUSU YAPAMAZSIN”
Sayıştay, “Memurlar eliyle gördürülmesi gereken hizmetlerin ihale konusu yapılması, Anayasa'nın 128. maddesindeki hükümlere aykırılık teşkil ettiği gibi kamu hizmetlerinde süreklilik ve çalışanlar arasında liyakat ilkesine de uygun görünmemektedir. Bu nedenle, hizmet alımı işlerine ilişkin ihalelerde, mevzuat hükümleri çerçevesinde hareket edilmesi ve memur, işçi veya sözleşmeli personel eliyle yürütülmesi gereken işlerden olan müdürlük ve koordinatörlük işlerinin, personel hizmet alımı yoluyla gördürülmemesi gerekmektedir” dedi.

BELEDİYE: HASSASİYET GÖSTERİLECEK
Belediyenin cevabında da, “Belediyenin bütçe dengesi gözetilerek personel ihtiyacının boş memur kadrolarına atama yapılmak suretiyle karşılanması konusunda gereken hassasiyet gösterilecektir” denilerek Sayıştay’ın tespitlerinin kabul edildiği görüldü.

Sayıştay: Aynı unvanlara farklı ücretler ödenemez  

Sayıştay, Odunpazarı Belediyesi’nde personel hizmet alımı ihalelerinde aynı nitelikteki personel için farklı ücretler belirlendiğini de tespit etti. 2016 yılı denetim raporunda, özellikle koordinatör, mühendis ve şoför ücretlerindeki farklılıklara dikkat çekildi. 

BELEDİYE YAPTIĞINI SAVUNDU AMA…
Belediye, Sayıştay’a cevabında, “Şoför ücretleri kullandıkları araç cinsi ve ilgili müdürlüklerine göre ücretlendirilmektedir. İdari yönetici personeller ve uzman personel ise sorumlu olduğu eleman sayısı ve iş kolu niteliğine göre ücretlendirilmektedir” dedi. Sayıştay bu gerekçeleri yeterli bulmadı.

“AMA İHALEYE ÖYLE YAZMAMIŞSIN”
Raporda, ihalelere ilişkin teknik şartnamelerde ve sözleşmelerde söz konusu farklılıklara ilişkin bir düzenleme olmadığı, şartnamelerde sadece unvan belirtildiği ifade edildi. Raporda, “Aynı unvanlar için farklı ücretler ödenmesi, çalışanlar arasında ücret adaletsizliğine yol açmakta ve iş barışını bozacak bir nitelik arz etmektedir. Dolayısıyla hizmet alımı suretiyle çeşitli birimlerde görev yapan çalışanların ücretleri belirlenirken eşit işe eşit ücret prensibine uygun olarak hareket edilmesi ve çalıştırılacak işçilerde aranan kriterlerin teknik şartnamede açıkça belirlenmesi ve ücretlerdeki artırım oranları belirlenirken bu kriterlerin göz önüne alınması gerekmektedir” denildi.

Belediye Tapu’da takibini yapmamış

Sayıştay, “Kamulaştırmadan doğan emlak vergisi farklarının tahakkuk ve tahsilinin yapılmadığı görülmektedir. Bilindiği üzere, emlak vergisi beyana dayalı bir vergidir. Ancak Kanun koyucu, önemli bir gelir kalemi olan emlak vergisinin takip ve tahsilinin kolaylaştırılması ve verginin güvence altına alınması için bir takım tedbirler belirlemiştir. Tapu İdaresi ile sistemli ve zamanlı bilgi paylaşımının sağlanması için gerekli işlemlerin yapılması, kamulaştırmadan doğan ek emlak vergisi tarhiyatlarının kayıt altına alınarak belediye için önemli bir gelir kalemi olan emlak vergisi gelirlerinin sağlıklı bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir” denildi.

Sayıştay: İzin almadan limiti aşamazsın  

Sayıştay, Odunpazarı Belediyesi’nin mal alımı ve yapım işlerine ilişkin olarak, 4734 Sayılı Kanunun 21 ve 22’nci maddeleri kapsamında yapılan harcamaların yıllık toplamının, bu amaçlarla bütçeye konulan ödeneklerin yüzde 10’unu aştığını ve bunun yasalara aykırı olduğu  tespitine de raporda yer verdi. Sayıştay raporunda, “Odunpazarı Belediyesinin 2016 yılı hesabının incelenmesi neticesinde, Odunpazarı Belediyesi tarafından, 2016 yılı mal alımlarında kullanılmak üzere konulan ödeneklerin yüzde 10’unun 2 milyon 65 bin 800 TL olduğu, 2016 yılında mal alımları için 21/f ve 22/d kapsamında harcanan toplam tutarın ise 4 milyon 817 bin 899 lira 90 kuruş olduğu görülmekte ve mevzuat hükümleri gereğince yüzde 10’u aşan ve izne tabi olan bu limit üstü harcamaların Kuruldan izin alınmadan yapılmasının yasal düzenlemelere aykırı olduğu değerlendirilmektedir. Aynı şekilde, yapım işleri için 2016 yılında kullanılmak üzere konulan ödeneklerin yüzde 10’u 4 milyon 35 bin 400 lira iken, 2016 yılında yapım işleri için parasal limit maddeleri dahilinde harcanan toplam tutarın 4 milyon 738 bin 948 lira 50 kuruş olduğu görülmekte ve Bulgumuzda değinilen mevzuat hükümleri gereği yüzde 10’u aşan ve izne tabi olan bu limit üstü harcamaların Kuruldan izin alınmadan yapılmasının yasal düzenlemelere aykırı olduğu değerlendirilmektedir” denildi.

SATIŞTAY’IN ODUNPAZARI BELEDİYESİ DENETİM RAPORUNUN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar