18 Ekim 2018 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Vali Özdemir Çakacak’ın “Dünya İnsan Hakları Günü” Mesajı

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin, tüm insanların doğuştan hür ve eşit olduğu ilkesi doğrultusunda, insan hakları bilincinin tüm dünyada güvence altına alınarak geliştirilmesi amacıyla her yıl 10 Aralık tarihi “Dünya İnsan Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır.

Bilindiği gibi İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi; vatandaşlarımızın başta yaşama hakkı olmak üzere sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasi haklar gibi çeşitli haklarının; insanlar arasında ırk, din, dil, cinsiyet, renk ayırımı yapılmadan sevgi, saygı, dostluk duygularının geliştirilmesi ve insan haklarının insan onuruna yakışır bir şekilde kullanılması ve korunmasını ifade eder.

Demokrasi ve hukuk devleti anlayışının ön planda olduğu bütün demokratik ve çağdaş devletlerde olduğu gibi ülkemizde de, bireyin güvenliği ve insan haklarına büyük önem verilmektedir.

Bireylerin yasa önünde eşitliğine ve ayrımcılığa uğramamalarına dayanan ve hukukun üstünlüğü ilkesiyle korunan insan haklarına saygı, Anayasa ve ilgili yasalarımız tarafından teminat altına alınmış olup Kamu Denetçiliği ve İnsan Hakları Kurumu gibi kurumlar da kurularak, bu yönde önemli adımlar atılmıştır. 

Barışın, hoşgörünün hamisi olan Mevlanaları, Yunus Emreleri, Hacı Bektaş Velileri bağrından çıkaran, tarihi geçmişi adaletle, barışla ve hoşgörüyle anılan bir milletin evlatları olarak Dünya İnsan Hakları Günü’nü gururla kutluyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak; insan haklarının, beyannamenin özüne uygun olarak en etkin şekilde hayata geçirilmesindeki hassasiyeti ve dünyanın başka ülkelerinde de temel insan haklarından yoksun durumdaki dünya milletlerine de sahip çıkması hepimizi gururlandırmaktadır.

Bu düşüncelerle, “10 Aralık İnsan Hakları Günü”nü kutluyor, insan haklarına saygı temelinde huzurlu bir gelecek diliyorum.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar