20 Ekim 2018 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Tramvaya 3 güzergah daha

Eskişehir'de en çok konuşulan meselerden biri haline gelen tramvay Eskişehirlilerin hayatına girdiği ilk günden bu yana sık sık tartışmaların odağında oldu. YIllar önce kent merkezindeki lastik tekerlekli araçları kaldırmak amacıyla yapıldığı ifade edilen tramvay bu hedefine ulaşamadı.

Yaşanan sorunlar öyle çok şikayet almaya başladı ki, ek hatlar bile çözüm olmadı. Yeni ek otobüs güzergahı konuldu, yeni otobüsler alındı. Ancak yaşanan sorunlar hala devam ediyor. Özellikle yaşanan yoğunluk, trafik konusunda yaşanan yoğunluk hala devam ediyor.

Tramvay güzergahlarından ziyade ray aralığı bahanesiyle büyük kentlerde kullanılan standart kapasiteden daha küçük bir tramvay seçilmesi yaşanan sorunların temelinde yer alıyor. Bunun yanında bir diğer sorun ise yine diğer tramvaylardan farklı olarak Eskişehirdeki tramvaylar tek yöne hareket edebiliyor. Bu yüzden hat sonunda mutlaka bir dönüş olması gerekiyor. Bu da hatta bir arıza yaşandığında tüm sistemin durmasına neden oluyor. Çünkü tüm tramvaylar tek yöne gidebiliyor.

Şimdi yeni hatların tekrar hayatımıza girmesi söz konusu. Bu çalışma sonrasın da ne gibi değişimler yaşanacak. Olumlu mu yoksa olumsuz mu yansıyacak bu Eskişehir ulaşımına.

Eskişehir’de günlük yolcu taşıma kapasitesi 140 bin’e dayanan tramvay hattının uzatılması için başlatılan çalışma ihale aşamasına getirildi. İhalenin ardından kazanan firma ile yapılacak sözleşme ile yeni güzergahlar 1,5 yıl içerisinde tamamlanarak hizmete açılacak

Halen 45 kilometrelik bir alanda yolcu taşımacılılığı yapan tramvaya yeni hatlar ilave edilecek. Osmangazi Üniversitesi-Opera, SSK, Otogar, Emek 71 Evler güzergâhlarına karşılıklı sefer yapan ayrıca ring bağlantısı olan tramvay güzergahının uzatılması amacıyla açılan ihalenin tarihi belli oldu.

Konu ile ilgili edinilen bilgilere göre, daha önce belediye meclisinde görüşülerek kabul edilen yeni tramvay güzergâhlarının yapım işi açık ihaleye çıkarıldı. Tramvay hat uzatma, bağlantı ve depo hat inşaatı için açılan ihalenin 29 Aralık Cuma günü saat 11.00’de Büyükşehir Belediye bünyesinde yapılacağı öğrenildi. Mevcut tramvay güzergâhına ilave olarak Yeşiltepe, Anadolu Üniversitesi 2 Eylül Kampüsü ile Eskişehir Ankara Karayolu üzerine yapılmakta olan şehir hastanesi eklenecek. Belediye yetkilileri, ilave hat ihalesinin ardından sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 14 gün içinde yer tesliminin yapılarak işe başlanılacağını bildirdi. Yer tesliminin ardından başlatılacak çalışmanın 420 gün içerisinde tamamlanacağı şartının da sözleşmede yer aldığı belirtildi.

PROJEDE GAR DA OLABİLİR!
Hazırlanan yeni hat projesi içerisinde çeşitli tadilatlar yapılabileceği, tramvayın Gar’a götürülebilmesi için yeni düzenlemelerin olabileceği belirtildi. ESPARK AVM önünden İstasyon güzergâhına kadar götürülmesi planlanan tramvay sayesinde bölgedeki trafik yoğunluğunun da giderilmesinin planlandığı ifade edildi. 14 yeni tramvayın alınacağı Eskişehir’de mevcut güzergâhlara yenileri yapılacak çalışmanın ardından eklenecek

istikbal gazetesiGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar