11 Aralık 2018 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Meclis Toplantısında da HALA MALUM KİŞİ DEDİ

Meclis Toplantısında da HALA MALUM KİŞİ DEDİ
  • 13 Aralık 2017 Çarşamba
  • 4985 kez okundu

Geçtiğimiz haftalarda Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmak Büyükerşen Ilıca da yapılmakta olan gölet ile ilgili açıklama yapmıştı. Bu açıklamada bir kişinin engellediğine dair iddilar ifade eden Büyükerşen şöyle açıklama yapmıştı:

“Başlangıç ve gelişim süreci yukarıda anlatılan Eskişehir’in yeni içme suyu rezervini, siyasi amaçlı engelleme gayretlerine, kaybedilen onca yıldan sonra, tam sonuca erişmek üzereyken, iktidarın yerel bir siyasetçisinin yeniden son bir hamleyle bu projeyi engellemeye kalkıştığını ve Bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulunduğunu görmekteyiz. Ancak gerekirse bu kişiyi ve onun baskı yaparak yeni engeller çıkarmaya zorladığı bürokratlar ile kamu kuruluşlarını Eskişehir halkına ve bütün Türkiye’ye açıklarız.”


Bu süreçten sonra kamuyonda KİM O ENGELLEYEN madem engelliyor ismini neden açıklamıyorsunuz şeklinde tepkiler oluşmasına karşın bir isim açıklanmadı.

Sonrasında devam eden Ilıca ile ilgili haberlerde malum alanla ilgili hak sahiplerinin dava açtığı ortaya çıktı. Daha sonrasında ise savcılık ESKİ ile ilgili soruşturma açmak istediği ve Valiliğin de bu konuda yetki verdiği yerel basında yer aldı.

Tüm bu gelişmeler sırasında belediye toplantılarında tekrar gündeme gelen konu ile ilgili Ak Partili meclis üyeleri onay vermediler. Bundan sonrasında ise durum daha da karşamaşık hal aldı ve Büyükşehir Belediyesinin bülteni olarak bilinen ve yıllık 2 milyon tl den yüksek bir rakama mal olan Bizim Şehir Bülteninde bir yazı yayınlayarak İşte Engelleyenler şeklinde Ak Partili meclis üyelerinin fotoları ve isimleri yayınlandı.  Yerel basın da da yer alan konu dün yine meclis gündemine geldi.

Konuşmalar sırasında Yılmaz Büyükerşen'in yine bir isimden bahsetmesi ve MALUM KİŞİ lafını kullanması ise dikkatlerden kaçmadı. Hala KİM ENGELLEDİ sorusuna bir yanıt verilmediğini gösteren bu sözün de sarf edildiği meclis toplantısında gergin dakikalar yaşandı.

o konuşma anları

Büyükşehir Belediye Meclis toplantılarının Aralık ayı ilk oturumu Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen başkanlığında yapıldı.
Eskişehir’in musluklarından içme suyu kalitesinde su akmasını sağlayacak Ilıca Barajı’ndan Eskişehir’e su getirmek amacıyla ESKİ’nin yatırım programına konulan boru hattı ödeneğinin AKP’li meclis üyeleri tarafından iptal edilmesi sonrasında Büyükşehir Belediyesi tarafından basılan “Bizim Şehir” dergisinde ödeneğe onay vermeyen AK Partili Meclis üyelerinin isimlerinin ve fotoğraflarının tek tek açıklanması gergin dakikalara neden oldu.
Gündeme geçilmeden önce söz alan AK Partili Meclis üyeleri , “Belediye habercilik için dergi çıkaramaz” diye çıkıştı.

“ETİĞE VE AHLAKA SIĞMAZ”
AK Partili Ahmet Yapıcı, “Bizim Şehir” dergisinde basılan ilgili haberi kast ederek, “İçeriği çok çirkin. Belediye meclis üyelerini ihanetle suçlayıp ifşa ettiğiniz bir haber. Belediye kaynakları kullanılarak böyle bir şey yapılamaz.  Yaptığınız küçük düşürücü bir haber. Yanlış bir şey. Belediyenin parasıyla belediyenin başka bir organına yaptığınız durum etiğe ve ahlaka sığmaz” ifadelerini kullandı.
Yapıcı’ya yanıt veren Başkan Büyükerşen sert çıkarak, “O bir haberdir. Vatandaşlarımız yol da beni çevirerek projeyi engelleyen bu isimler kim diye soruyor. Bende açıkladım. Gerçeği yansıtan bir şeydir. Gerekçesiz engellenen şeyleri kitap olarak çıkaracağım dedim. O kitabı da çıkaracağım. Kim Eskişehir’in adına lehte ya da aleyhte hareketler yapıyorsa bilinmesi lazım” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYE HABERCİLİK İÇİN DERGİ ÇIKARAMAZ”
Seslerin hayli yükseldiği ve kavgaya neredeyse ramak kalan toplantıda Yapıcı, “Belediye habercilik için dergi çıkaramaz” diye bağırdı.
Bunun üzerine Büyükerşen, “Eskişehir’in bilmesi lazım. Hepsi hangi gerekçelerle hizmetler engelleniyor bilmeleri gerekiyor” dedi.
AK Partili Mustafa Birsen ise, “Esefle kınıyorum. Belge saklıyorsunuz. Bu gazeteye bunları söylerken belgeleri de koymalıydınız. Sihirbaz olduğunuzu da görmüş oldum” diye belirtti.

“GELECEK KUŞAKLAR AFFETMEYECEK”
Tartışmaya son noktayı koyan Büyükerşen, “Hiç çırpınmayın. Gelecek kuşaklar bunu hiçbir zaman affetmeyecek. Bende sizi kınıyorum. Bu kadar, bitti!” şeklinde konuştu.
Öte yandan AK Partili Ahmet Yapıcı, CHP’li Milletvekili Utku Çakırözer’in Odunpazarı Belediyesi’nin paralarının kesildiği yönünde bir gazeteye yaptığı açıklamalara da tepki gösterdi.
Yapıcı, “Basına 1 milyon 280 bin lira para kesiliyor dedi. Belediyenin değil, vatandaşın parası bu. Bu paraya el koymak gibi bir durum yok. Bu açıklamanın düzeltilmesini istiyorum” dedi.
Uzun süren tartışmaların ardından gündeme gelen 23 konu da ilgili komisyonlara havale edildi.
Meclis oturumu Pazartesi günü yeniden toplanılmak üzere son buldu.

Bizim Şehir Bülteni

a) Tarihi : 09.03.2016
b) Bedeli : 2.396.100,00 TRY
c) Süresi : 10.03.2016 - 31.12.2016
d) Yüklenici : UNİPRİNT BASIM SANAYİ VE TİC.A.Ş.
e) Yüklenicinin uyruğu : Türkiye

İlgili Haberler

Ilıca Göleti Yine Mahkemelik Oldu

Büyükerşen Engelleyeni Açıklarım DEMİŞTİ

VALİLİK UYARMIŞ Kesinleşmiş mahkeme kararları var, faaliyeti ...

Yine Aynı Cümleler: ENGELLEME GİRİŞİMİGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar