23 Ocak 2019 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Tramvayda gündüz yoğunluğu da başladı

Tramvay ulaşımı Aralık 2004’ten beri Eskişehirlilerin hayatında. Neredeyse 14 yıl olmuş. Eskişehir sokaklarını turlayan büyük mavi otobüslerin yerini aldı tramvay. O zamanki kent yoğunluğuyla şimdiki arasında elbette fark var. Şu an ki nüfus yaklaşık 850 bin. Eskişehir’in 2004’teki nüfusu 692 bin olarak görünüyor. Kaba bir hesapla 2004’ten bu yana kent nüfusu 158 bin artmış. 14 yıldaki bu artış elbette kent dinamiklerinin yanı sıra trafiği toplu ulaşımı da etkiliyor. Burada görevli belediyeler bir takım önlemler alıyor, uygulamaya koyuyor. Tramvay da hayatımıza ulaşımı rahatlatmak amacıyla girdi. Kötü de olmadı. Kente de bir kimlik kattı. Ancak 14 yıllık süre boyunca tramvay yoğunluğu kademe kademe arttı. Ring hatları değil belki ama kent merkezine hareket eden tramvaylardaki yoğunluk insanları zor duruma soktu. Önceleri sadece iş başlangıç ve bitiş saatlerinde olan yoğunluk şimdilerde neredeyse günün her saati var.

Bir okurum da bu duruma dikkat çekmiş. Bana birkaç fotoğraf gönderip tramvaydaki yoğunluğa dikkat çekmiş. Fotoğraflara da düştüğü notta da, “Tramvaylar eskiden sabah ve akşam yoğun olurdu. Şimdi Çarşı durağında günün her saati yoğun oluyor. Saat 12.00’de Çarşı durağından Otogar yönüne giden tramvaya binmek istedim. Ancak güçlükle binebildim. Balık istifi yolculuk etmek zorunda kaldık” yazmış.

Anlaşılan o ki yeni tramvay setleri alınmadan, bu ulaşım sisteminin sürdürülebilir olması zor görünüyor. Sefer sayıları artsa belki bir nebze çözüm olabilir. Bir Eskişehirlinin yaşadığı ulaşım tepkisini dile getirdik. Yetkililere duyurulur.

Mehmet Önel
2eylul.com.trGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar