13 Aralık 2018 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Kalabak su sepetleri sonradan boyandı mı?

Kalabak su damacana sepetleri ile ilgili ilginç bir şikayet aldım. Seperatör olarak geçen damacana sepetlerinin, tutan kişinin elini boyadığı iddia edilmiş. Hatta boyanın evin çeşitli noktalarına bulaştığı da iddialar arasında. Konuyla ilgili bazı fotoğraflar da iletildi bana. Ben de bu fotoğrafları ve şikayeti direkt sizlerin ve yetkililerin dikkatine sunuyorum:
“Geçen gün evimize her zamanki gibi iki adet Kalabak su damacanası aldık. Damacanaları banyo kapısının arkasına koyduk ve banyo kapısını kapattık. Derken beyaz renkli ahşap banyo kapısının üzerinde mavi boya lekeleri gördük ve nereden kaynaklandığını anlamaya çalıştık. Biraz dikkatli bakınca sorunun mavi renk damacana sepetlerinden (seperatör) kaynaklandığını anladık.

İlk sinir bozucu durum şöyle yaşandı: Kapıdaki lekeleri türlü temizlik kimyasalları ile silip ovmamıza rağmen lekeler çıkmadı. Diğer sorun ise şuydu: Biz aile olarak plastik imalat işine aşinayız ve bu sepetlerin nasıl üretildiğini biliyoruz. Bu tür plastik ürünler plastik enjeksiyon makinesi ile üretilir. Kırıntı veya toz halindeki plastik hammadde istenilen renk ve türde hazırlanır. Sonra enjeksiyon makinesine atılır. Makine bu plastik granüllerini eritip kalıba akıtır, enjekte eder. Ürün kalıptan katı halde renkli veya şeffaf olarak çıkar. Bir daha boyama işlemi olmaz. Çıkan ürün kauçuk olmadığı sürece el boyamaz.

Bu boyalı sepetler neden boyalı o zaman? Sepetler eskiyse, kırık veya aşırı kirliyse hurdaya ayrılır. Hurda plastik, kırma makinesi ile kırıntı-toz haline gelir. Sonra ihtiyaca göre tekrar enjeksiyon makinesine atılır.

YENİYMİŞ GİBİ Mİ GÖSTERİLDİ?
Bu sepetlerin kiri, lekesi, enjeksiyondan kaynaklanan boya hataları, mavi boya ile kapatılmaya mı çalışılıyor acaba? Yoksa sağlam sepetlere boya sürülerek yeniymiş gibi gösterilmesi mi söz konusu? Damacana sepetlerinin üzerindeki barkotlar da sepetlerin yeni olduğu ihtimalini akıllara getiriyor.

Bu lekelerin kapımızdan çıkmaması, müsebbibleri açısından davalık olmayı bile gerektirebilir. Kimse evindeki eşyaların, harici nedenlerden zarar görmesini ve kirlenmesini istemez. Bu durumun sorumluları bulunmalıdır.
Bu sepetlerin yenisini almak için Kalabak sakalarına para ödüyoruz, onlar da yenisini veriyor. Acaba bu boyalı sepetler tüketim zincirine nerede dahil oldu? Ürünlerin üstündeki barkottan ve olayın Erenköy mahallesinde yaşanmasından bunu anlamak kolaylaşabilir belki.

HİJYENİK OLMASI GEREKMEZ Mİ?
Su gibi hijyenik olması gereken bir gıdanın böyle, plastik imalat usüllerine aykırı şekilde boyanmış sepetlerle taşınması çok ciddi bir sorun. Kalabak işletmesi bu sepetleri, fason üretim yapan bir firmadan alıyorsa, bu firmalar bu konuya ne diyecekler acaba? Bu boyalı sepetler kaç eve girdi? Yeni sepetlerin kullanılması gerekirken, sepetleri boyamanın asıl amacı hata mı, kurnazlık mı yoksa insanları kandırmak mı? Bu olayın plastik üretim işinden anlayan bir aileye denk gelmesi de traji komik. Yetkililerin bu sorunla ilgilenmeleri dileğiyle… Belki de bizim apartmanda damacanaları kasten boyayan ve üstüne barkot yapıştıran birisi vardır da biz olayı abartıyoruzdur, kim bilir?”

 

Mehmet Önel
2eylul.com.trGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar