13 Aralık 2018 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Emekçinin Çilesi ‘DALGIÇTIM METAL İŞÇİSİ YAPTILAR’

Büyükşehir’de 4 yıldır dalgıç olarak çalışan Murat Erdi Akın, sendikasını değiştirince önce metal işçisi yapıldığı, sonra da sözleşmesinin yenilenmediği iddiasıyla dava açtı

Can HACIOĞLU - Büyükşehir Belediyesi’nde 2013’te dalgıç olarak işe başlayan Murat Erdi Akın, sendikasını değiştirince haksız yere sözleşmesinin feshedildiği iddiasıyla Büyükşehir’e dava açtı. Akın, “4 yıl dalgıç olarak çalıştım. Sendikamı değiştirince, ayakta duramaz raporum olmasına rağmen metal işçisi yapıldım, ağır işlerde çalıştım, yine de görevimi yaptım. Yıl sonunda sözleşmeme yenilenmedi. Kış vakti kapının önüne konuldum, dava açtım” dedi.

4 YILDIR DALGIÇLIK YAPIYORDU
Eskişehirli, evli ve 7 aylık bir çocuk sahibi olan 27 yaşındaki Murat Erdi Akın, 2013 yılında Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Sualtı Dünyasında dalgıç olarak göreve başladı. Geçtiğimiz Kasım ayında dalgıçlıktan metal işçiliğine atandığını söyleyen sözleşmeli personel Akın, geçtiğimiz günlerde sözleşmesi  yenilenmeyerek işten çıkarıldığını belirtti. Akın, sendikasını değiştirmesinden sonra sözleşmesinin feshedildiğini ileri sürdü ve Büyükşehir Belediyesini mahkemeye verdi.

“YİNE DE METAL İŞÇİLİĞİ YAPTIM”
Murat Erdi Akın, “Görev yaptığı 4 yılda ne sözlü ne de yazılı uyarı aldım. Mesai kavramı bilmeden çalıştım. Dalgıç tazminatlarımız konusunda bize sahip çıkmadığını düşünerek, sendikamı değiştirdi. Ardından ayakta fazla duramaz şeklinde sağlık raporum olmama karşın, metal işçisi yapıldım. Taşlama, kumlama, zımpara yapma gibi ağır işlerde çalıştım. Yine de görevimi yaptım. Yılsonu gelince bana ihtiyaç olmadığını belirten yazı ile sözleşmem yenilenmedi” dedi.

7 AYLIK ÇOCUĞU VAR
Akın, kış mevsiminde kapının önüne konulduğunu söyleyerek, “Büyükşehir Belediyesine dava açtım. Bakmakla yükümlü olduğum ailem var, 7 aylık çocuğum var” diye konuştu. 

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU
Hak-Sen, geçtiğimiz günlerde, Büyükşehir Belediyesi’ndeki bazı üyelerine mobbing uygulandığı ve farklı birimlere atanarak baskı yapıldığı iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. Ayrıca, Büyükşehir Belediyesi’nden bazı personel ve işçilerin Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi ve Başbakanlık İletişim Merkezi’ne yaptığı mobbing şikayetleri üzerine de araştırma başlatıldığı gündeme gelmişti.

2eylul.com.tr

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar