19 Ocak 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Tepkiler İşe Yaradı: BÜYÜK İSRAF YARIYA İNİYOR

Tepkiler sonuç verdi. Büyükşehir’in 6 yılda 12 milyon lira harcadığı, en büyük israfı “Bizim Şehir” bülteninin bu yılki toplam baskı sayısı yarıya düşürüldü. Bu yılki ihaleye göre, her sayı 350’şer bin değil, 200’er bin basılacak. Yine de bu sene de maliyet 1 milyon lirayı bulabilir

Murat Atikel - Büyükşehir Belediyesi’nin yıllardır eleştirilen en büyük israflarından biri olan “Bizim Şehir” bülteni için bu yıl yapılacak ihalede, Büyükşehir Belediyesi baskı sayısını yarı yarıya düşürdü.

350 BİNDEN 200 BİNE DÜŞÜRDÜ
Son 6 yılda her sayısı 350’şer bin adet basılıp dağıtılan ve çoğu çöpe giden bülten için 26 Ocak’ta yapılacak ihalede, bu sefer her sayının 200 bin adet basılacağı belirtildi. İhale şartnamesine göre, her yıl 6 sayı basılan bülten bu yıl 5 sayı basılacak, toplam baskı sayısı 2 milyon 100 binden, 1 milyona düşecek.

ESKİŞEHİR, 2EYLÜL’DEN ÖĞRENDİ
2Eylül, yaptığı haberlerle son 6 yılda, büyük bir israf olan bu bültene 12 milyon liradan fazla para harcandığını gözler önüne sermiş, Eskişehir’in parasının bu şekilde çarçur edilmesi büyük tepki görmüştü.  Yıllarca kapı önlerine toplu şekilde atılıp dağıtılan ve Eskişehir’de 2015 yılında 270 bin olan toplam hane sayısı 300 bini bulmamasına rağmen, her yıl 350’şer bin adet basılıp dağıtılması için ihaleye çıkılan “Bizim Şehir” bülteni için milyonlarca lira harcandı.

İLÇELER DE DAHİL OLDU, SAYIYI DÜŞÜRDÜ
Büyükşehir Belediyesi ve Yılmaz Büyükerşen ile ilgili haberlerin yer aldığı ve son olarak AK Partili meclis üyelerinin fotoğraflarının yayınlanıp suçlanması ile de gündeme gelen bu bülten yıllardır sadece şehir merkezinde dağıtılıyordu. Geçtiğimiz yıl ilk olarak Büyükşehir Belediyesi ihale kapsamına kent merkezi dışındaki ilçelerin mahallelerini de dahil etmişti. Yani, geçen yıl 350’şer bina det basılan bültenin tüm ilçelerde de dağıtılacağı belirtiliyordu. Büyükşehir’in daha önce sadece kent merkezinde 350’şer bin bastırıp dağıttığı bülteni, ilçeleri dahil edince 200 bin adet bastırıp dağıtacak olması da ilginç bulundu.

2 MİLYON 700 BİNDEN, 1,5 MİLYONA DÜŞMÜŞTÜ
2Eylül’ün “Bizim Şehir” bülteni hakkındaki kamuoyunu bilgilendirici haberleri sonrasında bültene harcana  para konusunda kamuoyundaki tepki de artmıştı. 2015 yılında ihale rekor bir bedelle sonuçlanmış ve KDV ‘siyle Eskişehirlilere 2 milyon 700 bin liraya mal olmuştu. 2Eylül’ün haberleri sonrasında, bir sonraki seneki ihale önce iptal edilmiş, sonra tekrarlanmış, tekrarlanan ihalede bu sefer önceki seneyle aynı koşullarda olan işin bedeli 1,5 milyon lira olarak belirlenmişti ve 6 yıldır bu ihaleyi kazana aynı firma, Uniprint firması yine ihaleyi kazanmıştı.

6 YILDA 12 MİLYON LİRAYI GEÇTİ
Son 6 yılda yapılan ihalelerin bedelleri hesaplandığında KDV’siyle birlikte “Bizim Şehir” bültenine Büyükşehir Belediyesi’nin harcadığı para 12 milyon lirayı geçmiş durumda.
Öte yandan, geçtiğimiz yıl toplamda 2 milyon 100 bin adet basılan bültenin, bu yıl kaça mal olacağı da merak konusu. Bu yıl 1 milyon adet basılacak olması ile birlikte, uzmanlar ihalede bedelinde geçen yıla göre yarıdan fazla bir düşüş olması gerektiğini savunuyor. Her yıl 16 sayfa ve renkli olarak basılan bültenin bu yıl Eskişehirlilere ne kadara mal olacağı merak ediliyor.

Yeni ihale 26 Ocak’ta

Büyükşehir Belediyesi’nin yıllardır en maliyetli ihalelerinden olan “Bizim Şehir” bülteninin 2018 yılı için ihalesi 26 Ocak’ta yapılacak. İhale şartnamesine göre, son 6 yıldır hep yılda 6 sayı olmak üzere her sayısı 350’şer bin adet basılıp dağıtılan bültenin bu seferki ihale şartnamesinde, 5 sayı olmak üzere 200’er bin adet basılıp dağıtılması isteniyor. Yani, önceki yıllarda her yıl toplam 2 milyon 100 bin adet basılan bülten, bu yıl toplamda 1 milyon adet basıp dağıtılacak.

Yine aynı firma mı alacak?

Büyükşehir Belediyesi’nin “Bizim Şehir” bülteni ihalesini son 6 yıldır hep aynı firma kazanıyor. İstanbul merkezli Uniprint firması… Bu yıl da aynı firmanın kazanıp kazanmayacağı merak edilirken, bültenin Eskişehir dağıtımını gerçekleştiren firma da merak konusu. Büyükşehir Belediyesi çok eleştirilen bültenin dağıtımı ve ihaleyi kazanan firmanın dağıtımı hangi firma kanalıyla yaptırdığı konusunda şimdiye kadar bir açıklama yapmadı.

Resim - 9657_1_l.jpg

TOPLU ŞEKİLDE BIRAKILIYOR
Büyükşehir Belediyesi’nin “Bizim Şehir” bülteninin kapı önlerine veya apartman girişlerine toplu şekilde bırakılıp gidilmesi uzun yıllar eleştiri konusu oldu. İhale yapılan ve milyonlarca lira harcanan basım ve dağıtımla ilgili denetim yapılmadığı eleştirileri ile beraber, basılan bu bültenlerin birçoğunun bu nedenle çöpe gittiği belirtildi.

2eylul.com.trGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar