21 Ocak 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Termik Santrale Karşı Ama BÜYÜKŞEHİR KÖMÜRÜ TERCİH EDİYOR

Tepebaşı Belediyesi ve Anadolu Üniversitesi’ninkiler gibi birçok sera doğalgazla ısıtılıyor. Ama Büyükşehir Belediyesi, seralarını hâlâ tonlarca kömürle ısıtmayı tercih ediyor

Murat Atikel - Büyükşehir Belediyesi, Park ve Bahçeler Müdürlüğü seralarında halen kömür sobası kullanması dikkat çekiyor. Eskişehir’de hem kurumların hem de özel işletme olan birçok serada ısıtma için doğalgaz, jeotermal kaynaklar ve temiz enerjiler tercih ediliyor, ancak Büyükşehir Belediyesi yıllardır seralarında kömür yakmaya devam ediyor.

TEPEBAŞI’NIN SERASI DOĞALGAZLI
Tepebaşı Belediyesi, her yıl binlerce çiçek ve bitki üretilen Zincirlikuyu Mahallesi’nde bulunan seralarındaki yaklaşık 1000 metrekarelik kapalı alanı uzun süredir doğalgazla ısıtıyor ve hiçbir şekilde kömür kullanmıyor. Yetkililer, birçok projesinde güneş enerjisi gibi temiz enerji kaynaklarına yönelen belediyenin, seralarında da uzun süredir doğalgaz merkezi sisteminden faydalanıldığını belirtiliyor.

AÜ DE DOĞALGAZLA ISITIYOR
Anadolu Üniversitesi’nin Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün seralarında da her yıl binlerce çiçek ve bitki üretiliyor. Rektör Prof.Dr. Naci Gündoğan, geçtiğimiz yıl serada büyük yenilikler yapıldığını ve yeni bir sisteme geçildiğini açıklamıştı. Yetkililer, üniversite seralarının da tamamen merkezi sisteme bağlandığını, eski kömür sobalı sistemin tamamen terk edildiğini ve ısıtmanın doğalgazla sağlandığını belirtiyor.

Resim - 9785_1_l.jpg

BÜYÜKŞEHİR KÖMÜRDE ISRARCI
Büyükşehir Belediyesi’nin de her yıl şehir için binlerce bitki ve çiçek ürettiği sera tesisleri bulunuyor. Ancak yıllardır bu seralarda kömür sobası kullanılmaya devam ediyor. Kent genelinde kömürlü seraların sayısı giderek azalırken, Büyükşehir’in seralarında kömür yakmaya devam etmesindeki ısrarının neden kaynaklandığı merak konusu.

DOĞALGAZA GEÇİLEBİLİR
Uzmanlar, doğalgaz sistemine bir projeyle kolayca geçilebileceğini ve seraların kömüre gerek kalmadan ısıtılabileceğini ifade ediyor.

ŞEHİR MERKEZİNİN DİBİNDE
Büyükşehir Belediyesi son olarak Eylül 2017’de yaptığı kömür ihalesinde, Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne seralar için 800 ton kelle kömür daha aldı. Şehir merkezinin de çok yakınında bulunan seralarda sobalarda yakılan kömürün herhangi bir filtremeden geçirilip geçirilmediği de merak konusu.

TERMİK SANTRALE KARŞI AMA…
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in, termik kömür santralleri ile ilgili tamamen karşı olduğu yönündeki açıklamaları ile birlikte, belediyenin seralarında neden kömürlü ısıtmaya devam ettiği büyük bir çelişki olarak görülüyor. Son dönemde Eskişehir’de Tepebaşı Belediyesi, Anadolu Üniversitesi gibi birçok kurum çevreci enerji üretmine yönelik yatırımlar yaparken, Büyükşehir Belediyesi’nin temiz enerji üretimine yönelik yatırımlardan kaçınması ve hayata geçirmemesi de dikkat çekiyor.

 

2eylul.com.trGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar