23 Şubat 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Büyükerşen Keşke Yeşiltepe Gitmeseydi..

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç,  Yeşiltepe Mahallesi ile ilgili imar planları ve termik santral meselesi başta olmak üzere gündeme dair çeşitli konularda değerlendirmelerde bulundu. Özellikle Yeşiltepe konusu üzerine uzunca yorumlarda bulunan Ataç, “Yeşiltepe günah keçisi yapıldı” dedi.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, ES TV’de katıldığı bir programda gazetecilerin sorularını yanıtlarken eleştiriler getirdi.

İstikbal gazetesinde yer alan haberde “Yeşiltepe günah keçisi yapılıyor” başlığı ile konu gündeme alındı.  Ahmat Ataç Yeşiltepe Mahallesine Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılan ve uzun sürede kullanılan ifadeler nedeniyle de sosyal medya başta yerel gündemde yer bulan konuyla ilgili iddialara yanıt verdi..

KEŞKE YEŞİLTEPE’YE GİTMESEYDİ
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in, Yeşiltepe’deki kat artışı meselesi ile ilgili kullandığı sözlerinin hatırlatılması üzerine de konuşan Ataç, “Keşke Yılmaz Hoca o programı yapmasaydı veyahut Yeşiltepe’ye gitmeseydi. Bazı duyumlar alıyorum, çok da üzülüyorum. Orada provokasyonlardan filan bahsetti. Bazı noktalarda benim adımı ifade ediyormuş, söylüyormuş. Benim böyle bir şey yapmayacağımı çok iyi bilmesi lazım ama demek ki zaman zaman ağzından kaçıyor böyle şeyler. Ama ben yine öyle bir şey söylemediğine inanıyorum. Bana bir söz hakkı doğdu. Orada dolaylı olarak belediyeme, belediyemizde çalışan arkadaşlarımıza bazı üstü kapalı suçlamalar geliyor. Bunlarda çok üzdü beni. Yılmaz Hocamızın iki imardan sorumlu diye bahsettiği şahıslardan biri Erkan Uçkan diğeri Erdoğan Aydoğmuş. Hoca, Erkan Uçkan ile sekiz yıl beraber çalıştı. Eğer böyle marifetleri varsa o zaman bunları niye halletmedi. Niye 8,5 yıl devam ettirdi bu çalışmalarını. Gerek Erkan Hoca, gerek Erdoğan benim gerçekten inandığım, yıllardır beraber çalıştığım isimler.” Dedi.

YEŞİLTEPE’Yİ GÜNAH KEÇİSİ YAPTINIZ
Yeşiltepe’nin bu nedenler yüzünden günah keçisi haline getirildiğini de söyleyen Ataç, “Yeşiltepe niye günah keçisi oldu? Bugün Eskişehir’in imarındaki sıkıntıları Yeşiltepe üzerinden çözemeyiz. 1986 ilk nazım plan ilan ediliyor. 1987’de 5 binlik, 88, 89’da etaplar halinde binlikler oluşuyor. 89’da Sayın Hocam, Anadolu Üniversitesi’nin rektörü. Üniversitenin büyümesiyle ilgili rektör, Belediye Başkanı Sezai Aksoy, dönemin muhtarı bir araya geliyorlar, Yeşiltepe’deki 3 kat, 4 kat rejimini ortak kararla 2 kata indiriyorlar. Niye, kamulaştırmaları daha ucuza olsun diye. Yeşiltepe’nin imar hakkında geriye dönüşü var. Hak kaybı var. Oradaki kaçak binaların hakkının olmadığı söyleniyor. Böyle bir şey de yok. Bunu söylediğimde Bağlar’dan bahsediyor, şuradan bahsediyor, buradan bahsediyor. Odunpazarı’nda yok mu? Aynı mahalleler orada da var. Niye onlardan bir tanesinden bahsetmiyor.” Diye konuştu.

BİZE İADE FALAN ETMEDİLER
Yeşiltepe’nin neden kentsel dönüşüme sokulmadığını da soran Ataç, sözlerini şöyle sürdürdü;  “Artık orada kentsel dönüşüm falan yapılamaz. Biz 25 binlik plana uygun olarak revizyonunu yaptık. 2012’de gönderdiğimiz planı ‘beğenmedik, uygun değildir’ diyerek geri iade ettiğini söylüyor. Değil. Bize yazdıkları bir tek yazı var. Planı da iade etmediler.  25 binlik plan yapılacak, biraz bekleyin denildi.”

BİZ KÖYDEN Mİ GELDİK?
Başkan Ataç, Baksan’daki esnafın kentsel dönüşüm olduğunda bir rezerv alanına ihtiyacı olduğuna da işaret ederek, “Onun Tepebaşı bölgesinde çözülmesini istedim.  Bugün baktığınızda, Tepebaşı belki 30 ilden büyük bir ilçe. Bir küçük sanayisi olmaz mı arkadaş? Yanlışsa baştan bunun önlemi alınacak. 2004 öncesi Bahçelievler’de plan uygulaması başladığında durdurduk. Baktık bahçeler gidiyor. Belli bir süre ruhsat vermedik. Hoca çok çağdaş da, biz de köyden gelmedik arkadaş” ifadelerini kullandı.

ESKİŞEHİR’DE ÇOK CİDDİ BEKLEYEN İMAR KONULARI VAR. 18 Yıldır  
Vatandaşın 18 yıldır neden tek bir dönüşüm projesi yapılamadığını sorduğunu söyleyen Ataç, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu; “Kafana esip, ‘ben kentsel dönüşüm yapıyorum’ diyemezsin. İnsanların istediği yerinde dönüşüm.

Eskişehir’de çok ciddi bekleyen imar konuları var.. SADECE BİR MAKET YAPTILAR

Eskişehir’de çok ciddi bekleyen imar konuları var. 6 mahallede kentsel dönüşüm var. Sadece bir maket yapıldı. Orada da benim memnuniyetsizliğim var. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde açık açık söyledim. 6 mahallede millet kan ağlıyor. Alamıyor, satamıyor… Dondu kaldı. Vatandaşın bu kadar uzun süre mağduriyeti güzel bir şey değil. ‘Yeşiltepe’ye kat verilsin’ diyen AKP’liler nerede? AKP meclis üyeleri Cuma günleri caminin önünde açıklama yapıyorlardı; ‘Yeşitepe’ye kat verilsin’ diye. Orada propaganda yapıyorlardı. Neredeler? Büyükşehir’de çoğunluktalar. Getirsinler, versinler önergelerini. Getirsinler, geçirsinler. Niye saklandılar, niye yoklar ortada?” diye sordu.

 

 

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar