23 Şubat 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Bakan Soylu, Şehit ve Gazi Ailelerine Devlet Övünç Madalyası Takdim Etti

Düzenlenen bir dizi programlara katılmak üzere Eskişehir’e gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İlahiyat Camii’nde kılınan Cuma Namazının ardından 13 şehit ve gazi ailesine Devlet Övünç Madalyası vermek üzere Anemon Otelde gerçekleştirilen törene katıldı.

Tören programına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanı sıra; Vali Özdemir Çakacak ve eşi Kevser Çakacak, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan, Prof. Dr. Emine Nur Günay, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Ali Çardakçı, Hava Kontrol Grup Komutanı Tuğgeneral İmdat Bahri Biber, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, şehit aileleri, gaziler ve yakınları katıldı.

Törende konuşan Bakan Soylu, her ülkenin kendine ait manevi değerlerinin olduğundan bahseden, “Her ülkenin her milletin elbette kendine ait manevi değerleri vardır, oralardan ilham alır, güç alır, kuvvet alır. Şunu açıklıkla ifade etmek isterim ki, Müslüman toplumları dahil şehadet ve gaza kültürünü bizim kadar önemseyen, bunu neredeyse kurumsallaştıran, buna neredeyse özel bir hassasiyet gösteren, kültürünün neredeyse en üst mertebesine yerleştiren bir başka toplum, bir başka millet şu dünya üzerinde mevcut değildir.” dedi.

Türk insanının şehit ve gazilere büyük özen gösterdiğinin altını çizen Bakan Soylu, “Sizlerin evlatları, sevdikleriniz bizlerin kardeşlerimiz alelade hadiselerde hayatını kaybetmiş, buralardan gazi olmuş değillerdir. Burada çok farklı bir mücadele söz konusudur. Bu milletin ölüm kalım mücadelesi kendi sınırları ötesinde başka milletlerin de hayatını etkileyen bir mücadeledir. Tarih boyunca bu hep böyle olmuştur. Çok net bir şey söylemek isterim; Türk milleti, dünyadaki fitnenin, zulmün ve dünyaya kaosu getirmek isteyenlerin önündeki son engel kapısıdır. Dünyada bir karanlık zihniyet bu kapıyı zorlamaktadır ve bu kapı kırılırsa, zulmün önündeki son engel de kalkmış olacaktır. İşte evlatlarınız, bu kapıların bekçileri olmak gibi büyük bir onura büyük bir şerefe nail olmuş ve bizlere de büyük bir gururu miras bırakmışlardır.” diye konuştu.

İçişleri Bakanı Soylu, herkesin yapılanların ve gerçekleştirilenlerin farkında olduğunu kaydederek, “Hepimiz yapılanların, hepimiz gerçekleştirenlerin farkındayız. Bizim ülkemiz, yarına ait güçlü adım atmaya çalıştığı her dönemde, etrafındaki coğrafya ve dünya ile bir bütün olmaması için çelmelenmeye çalışılmıştır. Son 100 yılda bu millet güzel cumhuriyetimizi kurmuştur. Son 100 yılda bu millet milli değerlerini, manevi değerlerini, son 100 yılda bu millet kendi iradesini kendi gücünü, kendi kararlılığını birçok kez zora düşmesine rağmen hep ayakta tutmuştur. Biz bir şeyi yapmak zorundayız hep beraber, dün yaşadıklarımızı bu ülkeye yaşatılmak istenilenleri ve bu milletin üzerine yüklenen mağduriyetleri ve maliyetlerin geleceğe gitmesine fırsat vermemeliyiz. Güçlü olmalıyız, kuvvetli olmalıyız, diri olmalıyız. Biz ayakları titreyen bir millet hiç olmadık. Biz yokluk içerisinde üzerine basılıp, ayaklarıyla beraber başka bir şeye tırmandırılan ve sadece bir araç olarak görülen bir millet hiç olmadık. En zor zamanımızda dinimizden, inancımızdan, kimliğimizden, devletimizden bizi ayırmak istediler. Biz böyle bir millet değiliz. Biz, batı toplumlarına hiç benzemedik. Biz, mezarımıza gittiğimiz zaman, mezarıyla konuşan, onla dertleşen, onun sorumluluklarını bize aktardığı zaman bu sorumlulukları omuzlarımızda hisseden bir millet olduk.” şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yabancı ülkelerin hain ve katillere sahip çıktığını da söyleyerek, “Almanya’dan Amerika’ya kadar bize fazlasını yapıyorlar. Nerede bir hain, nerede bir cani, nerede bir evlatlarımızın canına musallat olmuş katiller sürüsü varsa; hepsine sahip çıkıyorlar. Hani DEAŞ, PKK ile PYD birbirini vuruyordu? Bizi ahmak zannedenlere şuradan, şu kutlu ocaktan, şu kutlu muhabbet dergâhından seslenmek istiyorum. Hani biz DEAŞ’ı destekliyorduk? Bizi kötü göstermeye, bizi dünyaya bir şekilde farklı göstermeye çalışıyordunuz. Kandil’den Afrin’e kadar kurmak istedikleri hattın, bu coğrafyanın yarınlarına nasıl musallat olacağını hep beraber biliyoruz. Nasıl birliğimizi ve beraberliğimizi zedelemek istediklerini hep beraber biliyoruz.” ifadelerinde bulundu.

“Ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğünün korunmasına, devletimizin yüceltilmesine, üstün gayretleri ve fedakârlıklarıyla katkıda bulunanlar ile bu uğurda canlarını feda eden aziz şehitlerimizin yakınlarına ‘Devlet Övünç Madalyaları’ ile ‘Berat’larını tevcih etmek üzere düzenlediğimiz törene hoş geldiniz.” diyen Vali Özdemir Çakacak ise şunları söyledi:

“Bugün ‘Devlet Övünç Madalyası’ ve ‘Berat’ı takdim edilecek şehit yakınlarımız, gazilerimiz ve onların yakınlarıyla birlikte olmanın gururunu yaşıyoruz.

Sizler bölücü terör örgütü PKK başta olmak üzere, millî birliğimize, kardeşçe yaşama irademize ve yeniden tarihindeki ihtişama yakışır büyük ülke olma ülkümüze kasteden bölücü şer odaklarına karşı kahramanca mücadele veren aziz şehitlerimizin yakınları ve kahraman gazilerimiz ve aileleri olarak bu övünç madalyalarına layık görülen çok kıymetli şahsiyetlersiniz.

Bu vatan için, milletimiz için canlarını ortaya koyan değerli insanların, onların ailelerinin ve hepimizin bugün gurur günüdür. Çünkü şehitlik herkese nasip olmayan kutlu bir makamdır. İnancımıza göre şehitlik ve gazilik çok yüce mertebelerdir. Peygamberlikten sonra insanın ulaşabileceği en yüksek makam şehitlik makamıdır. Fedakârlık ne kadar büyük olursa, onun karşılığı da o kadar büyük olur. Vatanın birlik ve bütünlüğünün korunması, ülkenin her köşesinde huzur ve güvenliğin sağlanması için en değerli varlıkları olan canlarını feda eden tüm kahramanlarımıza şükran ve minnet borçluyuz. Onlar hepimizin gönlünde ölümsüzleşen fedakârlık ve feragat timsali kişilerdir.”

Bu toprakların kolay vatan olmadığını bildiren Vali Çakacak, “Çok kıymetli şehit yakınlarımız, kahraman gazilerimiz bu topraklar kolay vatan olmadı. Aziz Vatanımızın her karış toprağında şehitlerimiz kanı var. Cennet vatanımız onların bize emanetidir ve biz de bu emanete sonuna kadar sahip çıkacağız.” dedi.

Topraklarımızda hiçbir terör örgütünün barınamayacağını kaydeden Vali Çakacak, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu topraklar üzerinde ne PKK, ne FETÖ, ne DHKP/C ve de YPG adı ne olursa olsun hiçbir terör örgütüne yer yoktur. Eli kanlı terör örgütleri ve onların destekçileri hiç şüpheniz olmasın yüce milletimizin asil ve vakur duruşu karşında tarihin çöplüğünde yer alacaktır.

Sizler şehitliğin, gaziliğin ne anlam ifade ettiğini bilen insanlar olarak asil duruşunuz, metanetiniz milletçe sahip olduğumuz değerleri en açık şekilde özetliyor.

Emin olun ki tüm halkımız sizlerin duygularını içtenlikle paylaşıyor, acınıza da, hüznünüze de, sevincinize ve gururunuza ortak oluyor. Millet olarak şehitlerimizin ve gazilerimizin değerini layıkıyla bilmenin, onlara karşı görev ve sorumluluğumuzun şuuru içindeyiz. Bu tören, bunun en açık göstergesidir. Sizlerle beraber olmak, sizlerle aynı havayı teneffüs etmek hepimiz için büyük bir onur ve gururdur.

Bugün Sayın Cumhurbaşkanımız adına sizlere tevcih edeceğimiz bu madalya ve beratlar devletimizin ve milletimizin size duyduğu derin sevgi, saygı ve minnettarlığın bir nişanesidir.

Bu vesile ile geçmişten günümüze üzerinde yaşadığımız bu toprakları bizlere vatan yapan aziz şehitlerimizi bir kere daha rahmet ve minnetle anıyor, kıymetli gazilerimizle malul kardeşlerimize sağlık diliyor ve hepinize saygılar sunuyorum.”

Konuşmaların ardından Bakan Soylu, Vali Çakacak, Bakan Yardımcısı Ersoy,  Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Gülan, Eskişehir Milletvekilleri Karacan ve Günay, Emniyet Genel Müdürü Altınok, Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Çardakçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Büyükerşen ve Hava Kontrol Grup Komutanı Tuğgeneral Biber, 13 şehit ve gazi ailesine Devlet Övünç Madalyalarını takdim etti.

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar