23 Şubat 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Vatandaş Odaklı “Açık Kapı Milletin Kapısı” Projesi Hizmete Girdi

İçişleri Bakanlığı’nın vatandaş odaklı hizmetlerinden biri olan “Açık Kapı Milletin Kapısı” projesinin açılışı, pilot il olan Eskişehir’de gerçekleştirdi.

Valilik binasında düzenlenen açılış törenine; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan, Prof. Dr. Emine Nur Günay, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Vali yardımcıları, Valilik personeli ve vatandaşlar katıldı.

“327 konuda vatandaşımıza yardımcı olacağız” diye konuşan Bakan Soylu, programda yaptığı konuşmada, “Bugün valilikler birçok işlemi gerçekleştiriyorlar. Ailenin hayatından, spora kadar, eğitimden, sağlığa kadar her bir alanı koordine ediyor. Ama vatandaşımız bazen çok ufak meselelerde tıkanıp kalıyor. Ya vali, ya da vali yardımcısını ulaşmak istiyor” dedi.

‘Açık Kapı’ projesinin, İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilen bir proje olduğunu hatırlatan Bakan Soylu, “Burasını hem devletin kapısı aynı zamanda milletin kapısı, açık kapısı yapabilmek için arkadaşlarımızın tasarladığı bu proje. Hepimizin üzerinde emek sarf ettiği, Strateji Daire Başkanlığımızın hakikatten göz nurunun akıttığı bir proje. Burada milletin rızasını da Allah’ın rızasını da kazanmak var. En önemli meselelerden bir tanesi bu. Burada devletin işleyişini daha etkin bir hale getirebilmek, koordinasyonu sağlayabilmek, 327 adet kalemde vatandaşımıza yardımcı olmak var. Yaklaşık 15 vilayette pilot olarak başlattık. Kızılcıhamam’da eğitimler yapıldı. İstanbul’a Beyaz Masa’ya gidildi. Orada eğitimler yapıldı. Ondan sonrada şu gördüğünüz konsept içerisinde hemen hemen Van, Batman, Şanlıurfa, Erzincan, Sivas, Aksaray, Konya, Eskişehir, Balıkesir, Antalya, İzmir, Kocaeli, Trabzon, Ordu ve Çanakkale’de olmak üzere 15 il tamamlandı. Şimdi 22 il eğitimleri de bitti. 18 Şubat itibari ile 22 ilde de bu faaliyetlere başlayacağız” diye konuştu.

İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen yazılım çalışmaları hakkında da konuşan Bakan Soylu, konu ile ilgili şunları söyledi:

“Yaklaşık 1 buçuk yıl içerisinde İçişleri Bakanlığımızın kendi personeli ile 117 yerli ve milli maliyeti olmayan ama her birisinin hayatımıza dokunan bir yazılımı gerçekleştirdiğimizi, programlarla birlikte de çok büyük adımlar atmaya çalıştığımızı da ifade etmek isterim.”

‘Açık Kapı Milletin Kapısı’ projesinin vatandaşla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesi ve sonuçlandırılması amacıyla oluşturulduğunu kaydeden Vali Çakacak da, “Aslında bu proje ‘İnsanı yaşat ki devlete yaşasın!’ anlayışına sahip devlet geleneğimizin bir tezahürüdür.” şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanlığı’nın vatandaş odaklı hizmetlerinden birisi olan Açık Kapı Projesi’nin ilk etapta pilot olarak belirlenen illerde uygulamaya geçtiğini anımsatan Vali Çakacak, konuşmasının devamında şu sözlere yer verdi: 

“Ne mutlu ki Eskişehir de bu illerden birisi oldu. 22 Aralık 2017 tarihinde Valiliğimizin girişinde ‘Açık Kapı’ birimimizi oluşturup, vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Gerek ilgili vali yardımcımız, gerekse görevli arkadaşlarımız Bakanlığımızın düzenlediği hizmet içi eğitime katıldılar. Burada görev alan personelimiz tamamıyla gönüllülük esasına dayalı olarak görevlendirilmiş uzman kişilerden oluşuyor. Şu an burada 5 arkadaşımızı görevlendirdik, tüm kurumlardan da 130 irtibat görevlisi arkadaşımızla bu süreci yönetiyoruz.

“Açık Kapı Milletin Kapısı” projesi ile vatandaşlarımızın taleplerini, beklentilerini, şikâyetlerini dinleyen, bunları kayıt altına alan, analiz eden ve buradan kendisine bir plân ve sonuç çıkaran yeni bir anlayışı ortaya koymaya çalışacağız.

Vatandaşımızın devletimize en kolay ve en hızlı ulaşması için burada görev yapan arkadaşlarımız büyük bir özveriyle çalışmalarını yürütüyorlar. Amacımız vatandaşlarımızın sorunlarına birinci elden süratle çözüm bulmak olacaktır. Kurum müdürlerimiz ve ilgili görevlilerimiz bu konuda her zaman hassas davranacaklardır. Alanında uzman olan arkadaşlarla bu projeyi başarıyla yürüteceğimize, devlet vatandaş arasındaki gönül köprüsünü daha da sağlamlaştıracağımıza canı gönülden inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle bugün resmi açılışını yaptığımız “Açık Kapı Milletin Kapısı” projesinin mimarı olan Sayın İçişleri Bakanımıza şükranlarımızı arz ediyoruz. Projede emeği olan tüm paydaşlara huzurlarınızda teşekkür ediyor, projenin vatandaşlarımızın mutluluğuna vesile olmasını diliyorum.”

Konuşmalardan sonra Bakan Soylu, Vali Çakacak, Milletvekilleri Karacan ve Günay, İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy ve Emniyet Genel Müdürü Altınok, açılış kurdelesini keserek ‘Açık Kapı Milletin Kapısı” projesini Eskişehir’de hizmete sundu.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar