23 Şubat 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Türkiye, 2020 Dünya Hava Oyunları Adayı

Türkiye’deki Yamaç Paraşüt Kulübü ve Eğitimcileri İnönü’de Biraraya Geldi

Türk Hava Kurumu (THK) Havacılık ve Eğitim Dairesi tarafından 2017 Yılı Yamaç Paraşüt Uçuş-Eğitim Faaliyetleri Değerlendirme Semineri Türkiye’deki tüm Yamaç Paraşüt Kulüpleri, KKTC Hava Federasyonu Başkanlığı Temsilcileri ve hocalarının katılımları ile İnönü Belediyesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanlığı Havacılık ve Eğitim Daire Müdürü Bekir Akyüz, Seminerin açılış konuşmasına destek ve katkılarından dolayı İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt’a teşekkür ederek başladı. 
Akyüz, kurum olarak 2020 Dünya Hava Oyunları’nın Türkiye’de yapılması için yoğun ve uzun soluk bir çalışma içerinde olduklarını belirterek, “Hepinizin yakından takip ettiği 2020 Dünya Hava Oyunlarının son aşamasındayız. İnşallah ipi göğüslemek üzereyiz. THK’nın şahsi girişimleri ile tıpkı 1997’de olduğu gibi Dünya Hava Oyunlarını 2020’de Türkiye’ye getirmek istiyoruz. Bu konuda son aşamaya gelindi. Beklentimiz Şubat ayı gibi Almanya’da sonuçların açıklaması yönünde” dedi.

Milli Bir Kurum Olma Özelliğimiz Var 
Faaliyetler hakkında konuşan Akyüz, sözlerine şöyle devam etti “THK’nın misyonunun yanında milli bir kurum olma özelliği var. Bu milli kurum olma özelliği nedeni ile de devletine milletine ayrıca nasıl bir katkı sağlanabilir diye bir düşüncenin ürünüdür 2020 Dünya Hava Oyunları’nın Türkiye’de yapılmasının hedef olarak seçilmesi. Çünkü ülkemiz çok kritik günlerden geçiyor. Biliyorsunuz bir iki sene öncesinde de turistlerin Türkiye’ye gelmemesi için maalesef Türkiye’ye karşı olan çevreler tarafından yoğun baskı yapılıyordu. Bu anlamda Uluslararası 170’den fazla üyesi olan bir kuruluşun bu organizasyonunun Türkiye’de gerçekleştirilmesi ülkemize çok pozitif katkı sağlayacağı düşüncesi ile yola çıkıldı. FAI’nin (Dünya Hava Oyunları) toplantısı her yıl bir sefer büyük genel kurul şeklinde yapılıyor.  Önceki yıldan başlayarak da yıl ortası toplantısı konuldu. Bu yıl ortası toplantılara da 140’dan fazla üye ülkenin aktif ve prestijli üyeleri, bu üyelerin başkanları 2016 yılının ekim ayındaki toplantıda 2020’ye aday olma kulis faaliyetleri genel başkanımızın başkanlığında başladı. Takiben 2017 yılın içerisince aday adaylığımız kabul edildi. FAİ başkanı yanındaki bir heyetler kurumumuzu ziyaret etti ve Türkiye’nin potansiyel olarak yarışmaların yapılacağı bölgelerde bir haftalık teknik bir inceleme oldu. 2. Teknik toplantıya takiben geldiler.

Bu teknik toplantının kapsamı da şu şekilde oluyor. Teknik kurul FAİ’nin içerisindeki alt komisyonlar ve komisyon başkanlarından oluşuyor. Bu kurulun altında da 100’ün üzerinde yarışma disiplini var. Bunlardan yamaç paraşüt bir tane branş ve altındaki diğer disiplinleri kapsıyor.

İkinci teknik toplantıya bu sefer alt komisyon başkanları ile THK bir ekibi katılarak yerinde ve bölgesel incelemeler yapıldı. Bu incelemeler ile birlikte ciddi kulis faaliyetleri, ülkelerarasındaki ilişkilerin geliştirilmesi bu oyunları ülkemize almak adına cok önemli ve ciddi aktiviteleri yapmayı gerektiriyordu. 2020 Dünya Hava Oyunları için yedi aday adayı ülke vardı. Bu yedi aday adayı ülkeden kala kala en son üç aday adayı ülke kaldı.  Bunlar Türkiye, ABD ve Malezya oldu. Yaptığımız çalışmalar dolayısı ile kesine yakın bilgiler arasında olan THK’nın ipi göğüslemek üzere olduğudur. Önümüzdeki aylarda açıklanacak olan 2020 Dünya Havacılık Oyunları ülkemize ve sporcularımıza hayırlı olur inşallah.

Faaliyetlerimize 2018’de devam edeceğiz
Bizim 2018, 2019, 2020 planlarımızı dayandıracağımız ana fikir dolayısı ile bu olacak. Bu çalışmaların yanı sıra Ana faaliyet sahalarımız olan Türkiye şampiyonları ulusal şampiyonalar World Cup’lar ve Avrupa şampiyonları gibi etkinliklerin planlanmasına da devam edeceğiz.

İnönü’ye Uluslararası Merkez Olma Teklifi
Özellikle İnönü ile ilgili bir sürprizimiz olacak. FAI İnönü Havacılık ve Eğitim Merkezini Dünya Uluslararası Hava Sporları Eğitim Merkezi yapma teklifleri var. Bu konu henüz bir proje bu proje içinde çalışmalar devam ediyor. Bunun deneme sürecine de 2018 yılından itibaren başlayacağız. Dolayısı ile 2018 yılı için öncesinde ve sonrasında hakem seminerleri antrenör ve öğretmen eğitimleri de uluslararası düzeyde buradaki eğitim merkezinde yapılarak dünyada bir ilk olacak.

Buna göre biz bugünkü planları endeksleyeceğimiz ve hareket noktamız bu söylediklerimizden yola çıkarak olmalı diye düşünüyorum. Bu günden başlayarak uluslararası aktivitelere katılmak toplantılar festivaller şampiyonlar yarışmalar ve diğer uluslararası organizasyonların içerisinde Türkiye’nin sıklıkla eğer mümkünde hepsinin içerisinde yer alması bu anlamda önem kazanıyor. Bir tarafta gen öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin ulusal ve uluslararası düzeyde tecrübelerinin artırılmasına yönelik plan projelerin yapılması gerekiyor. Ben hepinize bir kere daha yürekten teşekkür ediyorum. Değerli ve çok olumlu katkılarını seminer süresince bekliyorum.” 

Seminere ev sahipliği yapan İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt’ta konuşmasında Türkiye’nin her yerinden buraya geldiğini için teşekkür ediyorum dedi. Bozkurt Konuşmasına şöyle devam etti, “Geçmişten bugüne kadar gelen çalışmaların temel amacı gençlerimize havacılığı sevdirmektir. Bu branşları biride yamaç paraşütü. Gençlerimize hava sporlarını sevdirmek amacı ile 1930 yıllarda yola çıkılmış ve birçok alanda başarı sağlanmıştı. Havacılık sporlarını artık kendi içerimizde değil de dünya arenasında da tanıtımın yapılması gerekiyordu. Bizler buna inanıyorduk. Ben 2014’de göreve geldiğimden bugüne çok sıkı temaslar içerinde olduk. Bizlerde sizlerin bu gayret ve iyi niyetinize nasıl destek verebiliriz düşüncesi içerisinde görüşmelerimizi bu güne kadar sürdürdük. Güzel ve olumlu adımlar atıldı. Böyle bir organizasyonda 2020 yılında FAİ’nın ülkemizi seçmesinden sonrada İnönü ilçemize de çok büyük görevler düşecektir. Bunun farkındayız ve seve seve üzerimize düşen görevleri yapmaya azimliyi kararlıyız ve hazırız.  2020 Dünya Havacılık Oyunları için ilçemizde C tepesinde yeni planlarımız var. Bunların arasında dinlenme tesisleri, umumi alanlar, yolun iyileştirilmesi ve teleferik hattı planlamaları yapıldı. İnşallah FAİ en kısa zamanda 2020 Dünya Havacılık Oyunları sonucunu açıklar ve oyunları ülkemize verir. Türkiye’nin her ilinden gelen siz değerli havacılarımızı ilçemizde ağırlamaktan dolayı son derece memnunuz.”

Seminer, yönerge çalışması, şampiyonların yerinin belirlenmesi ve katılımcıların verilerinin değerlendirilmesi 2017 yılı içerisinde karşılaşılan problemler nelerdir ve çözümüne ilişkin fikirlerin alınması ile tamamlandı.    


 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar