16 Aralık 2018 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

DSİ GENEL MÜDÜRÜ ACU; ESKİŞEHİR’İ YATIRIMLAR İLE İHYA EDİYORUZ

DSİ Eskişehir’de yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Eskişehir’de tarımın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisi ise su yapılarıdır.

Eskişehir’e 9 Baraj ve 7 Gölet İnşa Ettik… 

Son 15 yılda Eskişehir’de baraj, gölet ve sulama tesisleri olarak muazzam yatırımlar gerçekleştirildiğini belirten DSİ Genel Müdürü Murat ACU; Eskişehir’e 9 baraj ve 7 göleti Eskişehir’e kazandırdık.

İnşa ettiğimiz barajlardan; İnönü Aşağı Kuzfındık Barajı ile takriben 25.000 dekar arazi sulanmaktadır. Beylikova Depolama Tesisi ile 9.250 dekar münbit arazi suyla buluşturulmuştur. Sivrihisar Nasrettin Hoca Barajı ile 7.800 dekar arazi sulamaya açılmıştır.

Hasretle Beklenen Gökpınar Barajı İnşası Devam Ediyor…

Eskişehir’in ve Polatlı’nın hasretle beklediği Gökpınar Barajının inşaat çalışmalarına hızla devam ediyoruz. Gökpınar Barajı ile Eskişehir’in münbit topraklarından takriben 61.000 dekar arazi suyla buluşacaktır.

Aynı zamanda Polatlı ilçesinin de uzun vadeli içmesuyu ihtiyacı karşılanarak yıllık
24 milyon m3 su Polatlı’ya iletilecektir.

Sarıcakaya Laçin Barajı ile Eskişehir Merkez Gündüzler Barajının da inşaatları devam etmektedir. Bu iki baraj ile 16.170 dekar arazi sulanacak ve çiftçilerimizin kalkınması sağlanacaktır. 

Alpu ve Mihalıçcık İlçelerine Birer Gölet İnşa Ediyoruz…

Son 15 yılda Eskişehir’e kazandırdığımız 7 gölete ilave olarak Alpu ilçesinde Dereköy Göleti ve Mihalçcık ilçesinde Güreş Göletinin inşaat çalışmalarına devam ediyoruz. ‘’dedi.

Münbit Topraklarımızı Sulamaya Açtık…

Son 15 yılda inşa etdilen 26 sulama tesisi ile Eskişehir’de 105.370 dekar zirai arazinin sulamaya açılarak, çiftçilere yıllık 52 milyon TL zirai gelir artışı sağlandığını belirten Genel Müdür ACU; Sarıcakaya Laçin Barajı Sulamasının yapım ihalesini gerçekleştirdik yakında inşaat çalışmalarına başlayacağız. Bu sulama tesislerinin haricinde. 12.700 dekar araziyi sulayacak Beylikova Cazibe Sulamasının 2. Kısmının inşaat ihalesini yıl içinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Projeleri hazırlanan Eskişehir-Merkez Gündüzler Barajı Sulaması ve Eskişehir-Merkez Yukarı Kartal Göleti Sulaması inşaat ihaleleri yıl içinde yapılarak 14.020 dekar araziyi de sulamaya kazandıracağız.

Ayrıca Eskişehir Sulaması Rehabilitasyonu, Eskişehir-Seyitgazi Sulaması Yenileme ve Eskişehir-İnönü Sulaması Yenileme projeleri ile 352.260 dekar arazi açık sulama sisteminden kapalı sulama sistemine dönüştürülecektir. ‘’dedi.

Taşkın Koruma Tesisleriyle Halkımızı ve Toprağımızı Koruduk…

ACU;’’Son 15 yılda inşa ettiğimiz 32 adet taşkın koruma tesisi ile; 35 meskûn mahal ile 3.610 dekar arazinin taşkın zararlarından korunduğunu belirterek, 3 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat ve ihale çalışmaları devam etmektedir. ‘’dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat ACU;‘’Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar