15 Aralık 2018 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Mobbing İddilara İle İlgili SAVCILIK İNCELEME BAŞLATTI

Mobbing İddilara İle İlgili SAVCILIK İNCELEME BAŞLATTI
  • 17 Şubat 2018 Cumartesi
  • 6805 kez okundu

HAK-SEN’in suç duyurusu sonrasında, Büyükşehir Belediyesi’ndeki mobbing iddiaları ile ilgili savcılık soruşturma başlattı. 7 kişinin Emniyet’te ifadelerinin alındığı öğrenildi

Can Hacıoğlu - HAK-SEN yöneticileri Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yöneticileri hakkında sendika üyesi çalışanlara mobbing uygulandığı ve çalışanlara baskı yapıldığı iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Cumhuriyet Savcılığı talimatıyla sendika üyesi 6 çalışanın iddialarla ilgili Emniyet’te ifadelerinin alındığı öğrenildi. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Daire Başkanı Soner Özkan’ın da ifadesinin alındığı belirtildi. Büyükşehir Belediyesi’nde işe girenlerden önce istifa dilekçelerini vermeleri istendiği, bir çalışanın bir dilekçeyi fotoğraflayıp bunu da sendika aracılığı ile savcılığa ilettiği ileri sürüldü. Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu üyeleri 27 Aralık 2017’de Eskişehir Büyükşehir Belediyesinde çalışan üyelerine mobbing uygulandığını öne sürerek, adliyeye gitmiş ve Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. Cumhuriyet Savcılığı’nın iddialarla ilgili inceleme başlattığı ve savcılık talimatıyla 7 kişinin ifadelerinin alındığı öğrenildi.

7 KİŞİNİN İFADESİ ALINDI
Sendika üyesi 6 kişi Cumhuriyet Savcılığının talimatı üzerine Odunpazarı İlçe Emniyet Müdürlüğünde ifade verdi. Cumhuriyet Savcılığın çalışanların ifadesinden sonra, Büyükşehir Belediyesi  Park ve Bahçeler Daire Başkanı Soner Özkan’ın da ifadesine başvurulduğu ileri sürüldü.

“İSTİFA DİLEKÇESİ ALINIYOR” İDDİASI
Öte yandan, incelenen iddialar arasında, Büyükşehir Belediyesinin yeni işe girenlerden öncelikle istifa dilekçesi aldığı ve bu dilekçenin de bir çalışan tarafından fotoğrafının cep telefonu ile çekilerek, sendika aracılığı ile Cumhuriyet Savcılığına iletildiği de yer alıyor.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞLARDI
HAKSEN Genel Başkanı Ayhan Çivi, suç duyurusunda bulunurken 27 Aralık 2017’de yaptığı açıklamada, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile yaptıkları görüşmelerde bir yol alamadıklarını söyleyerek, “Yerel Hak-Sen’in faaliyet alanına giren Eskişehir Büyükşehir Belediyesinde sendikal çalışmalara başladığımız birkaç aydan beri hukuka aykırı bir takım uygulamalarla karşılaşıyoruz. Çalışanların özgür bir şekilde sendikamızı tercih etmelerinden rahatsızlık duyan bazı yöneticiler, temsilci ve üyelerimize rahatsızlık vererek sendikal çalışmalarımıza müdahil olmuşlardır" demişti. Bu nedenle  bazı çalışanların sürgün edildiğini savunan Çivi, yöneticilerin görev değişiklikleri ve baskılarla sendika üyelerine mobbing uyguladığını ileri sürmüştü.

 

2eylul.com.trGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar