16 Aralık 2018 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

2eylül TERMİK SANTRAL Konusunda Merak Edilenleri Yazıyor

2eylül TERMİK SANTRAL Konusunda Merak Edilenleri  Yazıyor
  • 21 Şubat 2018 Çarşamba
  • 5343 kez okundu

Eskişehir'de uzun süredir gündemin ana konusu yapılması planlanan Termik Santral. Konu ile ilgili yapılana açıklamalar arasındaki farklılıklar kamuoyunda vatandaşların kafasını karıştırıyor. CHP'li Belediye Başkanlarının ve yakın Sivil Toplum Örgütlerinin iddialarına karşın Bakanlık yetkilileri durumun farklı olduğu yönündeki açıklamaları. Tüm sorulara yanıt bulabileceğiniz bir yazı serisi ile 2eylül gazetesi konuyu okurları ile paylaştı.

5 BİN İSTİHDAM SON TEKNOLOJİ

Alpu Termik Santrali projesi ile yaklaşık 5 bin kişi istihdam edilecek. Projede, Almanya, Danimarka, Japonya gibi ülkelerde şu anda kullanılan ‘Ultra Süper Kritik’ ve pulverize kömür yakma teknolojisi kullanılacak

Murat Atikel - Alpu’daki 1,5 milyar tonluk, Türkiye’nin en büyük üçüncü kömür rezervinin elektrik üretimi için kullanılması amacıyla planlanan Alpu Termik Santrali projesinin nihai ÇED raporu onaylandı.

 

NİHAİ ÇED RAPORU İLAN EDİLDİ
İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından dün ilan edilen raporun 10 gün süreyle yine halkın görüşlerinin alınması amacıyla askıda kalacağı belirtildi. Nihai ÇED raporunda termik santral projesi ile ilgili son bilgiler yer aldı. Gelen görüşler doğrultusunda Bakanlığın yine projede değişiklikler ve düzeltmeler yapabileceği ifade edildi.

5 BİN KİŞİYE İSTİHDAM
Alpu’daki maden sahasında bulunan kömür rezervinin değerlendirileceği ve Tepebaşı ilçesi sınırları içinde kurulacak termik santral projesinde toplamda 5 bin kişilik istihdam yaratacak.
Raporda yer alan bilgilere göre, santral inşaatında 1500, kül depolama tesisi inşaatında da 30 kişi çalışacak. İnşaat ve tamamlanma aşamasında toplamda yaklaşık 1530 kişi yaklaşık 5 yıl süreyle istihdam edilmiş olacak. Santralin ve maden alanının faaliyete geçmesi ile birlikte, santralde 3 vardiya halinde toplam 1000 kişinin, maden alanında da yer altı ve yer üstünde 3 vardiya halinde toplamda 2022 kişinin, kül depolama tesisinde de 20 kişinin istihdam edileceği belirtildi. Faaliyete geçilmesi sonrasında bölgede yaklaşık 3 bin 222 kişinin sürekli istihdam edileceği ifade edildi. İnşaat aşamasıyla birlikte projede istihdam edilen kişi sayısı yaklaşık 5 bine ulaşacak.

1,8 MİLYAR DOLARLIK PROJE
Toplam maliyeti 1,8 milyar dolar olarak açıklanan projenin ihale süreci Özelleştirme Dairesi Başkanlığı tarafından başlatılmıştı ve halen devam ediyor. Nihai ÇED raporunda yer alan bilgilere de göre, inşaat aşamasının başlamasıyla bölgede ekonomik canlılığın artması bekleniyor. Bölgedeki istihdam artışının, başka yatırımları da bölgeye çekeceği belirtiliyor.

Resim - 11216_2_l.jpgCFP DEĞİL, UKS TEKNOLOJİSİ 
Nihai ÇED raporunda santralde uygulanacak teknoloji ve projenin uygulanacağı alanla ilgili de detaylı bilgiler yer alıyor. Bilim çevrelerince eleştirilen ve yerli kömüre uygun olmadığı belirtilen CFB yakma teknolojisi projede uygulanmayacak. Rapordaki bilgilere göre, Almanya, Danimarka, Japonya, ABD gibi ülkelerde birçok santralde kullanılan ve en çok kullanılan son teknoloji olarak kabul edilen Ultra Süper Kritik (UKS) ve pulverize kömür  yakma teknolojisi kullanılacak.

NASIL YAPILACAK?
Türkiye’de son yıllarda yapılan bazı termik santrallerde de uygulanan Ultra Süper Kritik (UKS) ve pulverize kömür yakma teknolojisi alınan verimin daha çok olması ve ortaya çıkan atık miktarının daha az tutulması nedeniyle dünyada da en çok tercih edilen yöntem olarak görülüyor. Raporda uygulanacak teknoloji ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “Termik santralde uygulanacak son teknoloji ile ilgili raporda şu bilgiler yer aldı: “Termik Santralde, kazanlarda pulverize kömür yakma teknolojisi kullanılacaktır. Ultra Süper Kritik kazanlarda pulverize kömür yakma teknolojisinde, kömür ince bir toz oluşturuncaya kadar değirmenlerde öğütülür. Toz haline gelen kömür daha sonra yüksek sıcaklıklarda (1.000-1.200oC) yakılacağı fırına püskürtülür. Yanma sonucu oluşan yaklaşık 1.000-1.200 0C sıcaklıktaki gazların ısı enerjisi, kazan içinde sirküle edilen su-buhar çevrimine aktarılır. Buhar kazanından elde edilen yüksek sıcaklık ve basınç altındaki buhar, buhar türbininden geçirilerek türbini hareketlendirir ve elde edilen mekanik enerjisi türbine bağlantılı jeneratörün elektrik enerjisi üretmesini sağlar. Türbinde işlevi biten buhar kondenserde yoğunlaştırılarak yeniden yüksek basınç ve sıcaklıkta buhar üretimini gerçekleştirmek üzere kazana gönderilir. Kondenserde yoğuşma işlemi ise santralde her bir ünite için kurulacak olan doğal çekişli ıslak tip soğutma kuleleri ile sağlanılacaktır. 

Külden arındırılmış baca gazı SO2 giderici üniteye (yıkayıcı kuleye) sprey seviyelerinin altından girer ve üzerine değişik seviyelerden püskürtülen kireç sütü ile temas ederek kükürt dioksitinden arınır. Yıkayıcı kulenin alt kısmında toplanan çözelti, içine oksijen enjekte edilerek alçıtaşına (gypsum) dönüştürülür. Oluşan alçıtaşı çamuru yıkayıcı kuleden pompalar vasıtasıyla alınarak alçıtaşı susuzlaştırma ünitesine gönderilir. Alpu Termik Santrali’nde hammadde olarak yerli kömür (linyit), kazan teknolojisi olarak Ultra-Super Critical (Ultra Süper Kritik) yakma teknolojisi olarak ise Pulverised Coal (Pulvarize kömür) teknolojisinin kullanıldığı yüksek verimli yeni nesil termik santrali yatırımının yapılması planlanmaktadır.”

YENİ NESİL TEKNOLOJİ
Santralin kurulacağı bölgedeki mahallelerde çok sayıda vatandaş, geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın düzenlediği teknik gezi ile bilgilendirilmek üzere Çanakkale’den Çan Termik Santrali’ne götürülmüştü. Çan Termik Santrali’nde de, yeni nesil teknoloji olarak adlandırılan Ultra Süper Kritik yakma teknolojisinin uygulandığı belirtildi. Bölge sakinleri bu teknoloji konusunda detaylı şekilde bilgilendirilmişti.

Sonraki Yazı..

-Santral seralara ne yapacak?
- Oluşan kül ne olacak?Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar