16 Aralık 2018 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Milyonlar Yine Çöpe Gitmiş KEŞKE BALIK KAFESİ OLSALARMIŞ

Eskişehir Büyükşehir’in, İzmir Büyükşehir’den 3 yıl önce bağış olarak alıp milyonlar harcadığı hurda otobüsler halen ortada yok. İzmir Büyükşehir, biz almasak o otobüsleri balık çiftliklerinde kafes yapacakmış!

Can Hacıoğlu - İzmir Büyükşehir Belediyesinin, İzmir’in kent içi ulaşımda 11 yıl kesintisiz kullandığı hurda otobüsleri Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin almaması durumunda otobüslerin büyük kısmının belediyenin balık çiftliklerinde balık kafesi olarak kullanılacağı öğrenildi.

ŞASİLERİ KESİLMİŞ
Otobüslere şasileri bozularak, kaloriferleri iptal edilerek, engelli asansörü takıldığı ancak, şasilerinin kesilmeleri nedeniyle  otobüslerin ortadan ayrılma sıkıntısı ortaya çıktığı da iddialar arasında.

ENGELLİ ASANSÖRÜNE UYGUN DEĞİLMİŞ AMA...
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hibe edilmesi üzerine Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından şehir içi ulaşımda kullanılmak amacıyla 3 yıl önce Eskişehir’e getirilen otobüslerin her birinin 500 bin kilometrenin üzerinde yol gittiği ve 11 yıl süresinde İzmir’de 24 saat kullanıldığı öğrenildi. Söz konusu 50 otobüsten sadece 5'inin şimdiye kadar Eskişehir ulaşımında kullanıldığını, bu beş otobüsten birinin de arızalanması sonrası urdaya çıkarıldığını 2Eylül daha önce kamuoyuna duyurmuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, meclis toplantısında tüm otobüslerin çalıştığını savunsa da, hibe olarak alındıktan sonra bu otobüslerin çoğunu gören yok, belediye de fotoğraflarını yayınlamış değil. Kullanılamaz haldeki otobüslerin geçerli süre dolduktan sonra hurdaya çıkarılacağı da iddialar arasında.

MOTORLARI BOZUK İDDİASI
İddialara göre, otobüsler İzmir’den Eskişehir’e geldikten sonra ilk yapılan işlem otobüslere engelli asansörü yapmak oldu. Ancak, engelli asansörler, kaloriferleri ortadan kaldırıldıktan ve şasileri kesildikten sonra, şasilere kaynak yapılarak otobüse ilave edildi. Çalışanlar sorun yaşanacağını söyleyerek bu duruma karşı çıktı. Ancak otobüslerde mutlaka engelli asansörünün olmasının istenmesi üzerine, asansörler takıldıktan sonra, otobüslerin yolda giderken bölünme ihtimali ortaya çıktı. Kaloriferleri de zarar gördüğü için, kış günü soğukta seyahat edilecekti. Ayrıca, yine iddialara göre her biri 500 bin kilometre üzerinde yol yaptıkları için şazımanları ve motorları sürekli bozuluyor.

10 MİLYON LİRA DAHA HARCAMAK LAZIMMIŞ
Eskişehir’de her şeye rağmen ilk önce boyanarak sonra tamir edilerek milyonlarca lira harcanan otobüslerin yağmurlu havalarda bozulduğu da iddia ediliyor. Otobüslerin İzmir’de çalıştıkları için rutubetten elektrik aksamı başta olmak üzere çok sayıda aksamının hasar gördüğü, elektrik kablolarında kopma yaşandığı belirtiliyor. 2Eylül’ün görüştüğü bir çalışan da otobüslerle ilgili, “Komple değiştirmek gerekiyordu. Yağmur yağdığında da kısa devre yaparak otobüsü çalışamaz hale getiriyorlardı. Bu otobüsleri çalıştırmak için en iyi ihtimalle 10 milyon lira daha harcama yapılması gerekiyordu” iddiasında bulundu. Şimdi bu hurda otobüslerin ne olacağı merak konusu.

2eylul.com.trGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar