26 Mart 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Vali Çakacak Ve Eşi Kevser Çakacak, Şehit Aileleri Ve Gaziler Onuruna Yemek Verdi

Vali Özdemir Çakacak ve eşi Hanımefendi Kevser Çakacak, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103’üncü yıl dönümü münasebetiyle, Eskişehir Valiliği tarafından düzenlenen öğle yemeği programında, Aziz Şehitlerimizin aileleri ve kahraman Gazilerimizle bir araya geldi.

Programa, Vali Özdemir Çakacak ve eşi Hanımefendi Kevser Çakacak’ın yanı sıra; Eskişehir Milletvekilleri Prof. Dr. Emine Nur Günay ve Utku Çakırözer, Muharip Hava Kuvvet Komutanı Hava Orgeneral Atilla Gülan, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, askeri erkan, kamu kurum müdürleri, şehit aileleri ve gaziler katıldı.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü’nün önemine değinen Vali Çakacak, bu anlamlı günde Aziz Şehitlerimizin aileleri ve kahraman Gazilerimizle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

103 yıl önce Çanakkale’de çok büyük bir destan yazıldığını dile getiren Vali Çakacak programda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bundan 103 yıl önce Çanakkale’de yazılan destanı, o destanın tüm kahramanlarını, Anadolu’yu vatan kılışımızdan bu yana yitirdiğimiz tüm şehitlerimizi bir kez daha hürmetle, minnetle yâd ediyorum.

Çanakkale, bin yıllık tarihimizin her anına damga vuran istiklâl ve istikbâlimiz konusundaki kararlılığımızın, iman gücünün, inancımızın büyük fedakârlıklarla bir kez daha teyit edildiği bir yerdir.

Azmin ve imanın teknolojiye galip geldiği, tarihte eşine çok az rastlanan bu büyük destan, namusu bildiği vatanının ve milletinin bekası için gözlerini kırpmadan canlarını vermeyi göze alan yüz binlerce kahramanın eseridir.

Yedi düvelin, dünyanın en güçlü donanmalarının hayalleriyle birlikte Çanakkale Boğazında denizin derinliklerine gömüldüğü, Mehmetçiklerin kanıyla, canıyla eşsiz bir destan yazdığı yerdir Çanakkale.

‘Bir hilal uğruna ne güneşlerin battığı’ yerde sahip olduğumuz ruhun gücünü bütün dünyaya gösterdiğimiz yerdir.

Mustafa Kemal’in mermisi biten askerlere ‘süngü tak’ emrini verdikten sonra ‘Ben size taaruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir’ sözleri dünyanın en büyük siper savaşlarında Türk Askerinin nasıl bir ruha sahip olduğunu göstermektedir.

İşte bu ruh olmasaydı, o emir veren komutanlar, ölmesini bilen adsız kahramanlar olmasaydı bu gün şanla-şerefle dalgalanan bir bayrağımız, belki de vatanımız diyebileceğimiz bir toprağımız olmayacaktı.

O kahramanlar kendilerini yok etmeye gelen düşmanlarına bile kucaklarını açıp, yaralarını sararak bütün dünyaya insanlık dersi verdiler.

Onlar, Çanakkale’nin, savaşın herhangi bir cephesinin değil, tarihin en büyük medeniyet mücadelelerinden birinin adı olduğunu biliyorlardı.

Bunun için Mehmet Âkif Ersoy, Çanakkale’de savaşan kahramanları ‘Bedr’in Aslanları’na benzetmiş, mezar taşı olarak başlarına Kâbe’yi layık görmüştür onların.

‘Bir gül bahçesine girercesine’ toprağa düşen kınalı kuzular, dünyayı kendilerine hayran bırakan mücadeleleriyle, ‘Çanakkale Geçilmez!’ sözünü, daha doğrusu bu sözün gerisindeki inancı ve kararlılığı, tarihe kanlarıyla, canlarıyla kazımışlardır.

Tarihe altın harflerle yazdırdığımız Çanakkale Zaferi, milletimiz için büyük bir zafer olmasının yanında tarihin akışını değiştirmesiyle de tüm dünya için oldukça önemli bir zaferdir.

Tarih boyunca verdiği var olma mücadelelerinden hep zaferle çıkmış olan yüce milletimiz; vatanını, bayrağını, millî ve manevî değerlerini hedef alan saldırılara canı pahasına karşı koyacağını Çanakkale Zaferi ile de tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.

Çanakkale Zaferi ile Milletimiz; üstün silah gücüne sahip olan işgal kuvvetlerine ve Türk Milletini yok etmek isteyen devletlere karşı eşsiz bir destan daha yazmıştır.

Aziz şehitlerimizin şahıslarında sembolleşen bu destan; ecdadımızın savaş esnasında dahi insani değerlerden ve mukaddesatına bağlılığından taviz vermemesi ile düşmanlarının dahi takdirine mazhar olmuştur.

Bu güzel hasletler ve yüce değerleri sergileyen ecdadımız; milletimizle, tarihimizle bir kez daha övünmemizi ve gurur duymamızı sağlamıştır.

Milletimizin en seçkin, en yetişmiş, en verimli nesillerini feda etme pahasına Çanakkale’de fitilini tutuşturduğu ateş, kendimizde Kurtuluş Savaşı’nı verecek gücü bulmamız ve yeni devletimizi, cumhuriyetimizi kurmamızla sonuçlanmıştır.

Geçmişimizden aldığımız her dersin, geleceğimizi aydınlatan bir ışık olduğunu unutmamalıyız.

Çanakkale bizim için, 103 yıl sonra da çok güçlü bir şekilde önümüzü aydınlatan derslerle doludur.

Üzerinde yaşadığımız bu topraklar, bu Anadolu kolay vatan olmadı. Nasıl ki, atalarımız Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de, Kıbrıs’ta, terörle mücadelede, iç güvenlik harekatında ve bugün olduğu gibi devletimizin bekası için Afrin’de mücadele veriyor ve büyük bedeller ödüyorsa, bu toprakların vatan olarak kalması için gelecekte de büyük bedeller ödemeye hazırdır. Kimse yüce milletimizi; bağımsızlığından, birliğinden, beraberliğinden ve kardeşliğinden asla edemeyecektir. Bunu bütün dünyanın bilmesi gerekir.

Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümünü kutluyor; Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda ve terörle mücadelede kanlarını bu aziz millet ve bu kutsal topraklar için akıtmış tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm gazilerimize de minnetimizi ifade ediyorum. 

Konuşmanın ardından Şehit Aileleri ve Gazilerin bulunduğu masaları gezen Vali Çakacak ve eşi Hanımefendi Kevser Çakacak, onlarla yakından ilgilendi.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar