17 Şubat 2019 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Su Zammı Sonrası SU ARITMA CİHAZLARI GÜNDEME GELDİ

Eskişehirliler Kalabak suyuna kısa süre önce yapılan zamma karşın tekrar yapılan zam haberine tepki gösterdi. Sosyal medyada Eskişehirlilerin gün boyu konuştukları zam haberine gelen tepkilerde Su arıtma cihazları kullanma en çok öne sürülen çözümlerden biriydi.

Eskişehirlilerin bir çoğunun Kalabak Suyunu içme yanında diğer ihtiyaçlarında da kullandığının ifade edilen paylaşımlarda bu zam sonrasında Arıtma Cihazlarının kullanılmasının daha ekonomik olacağı vurgulandı.

Peki Arıtma Cihazları nedir, nasıl çalışır, bakım masrafları nedir? Bir çok marka arasında nasıl tercih yapılmalı..

Bir çok konuda uzman görüşlerinin yer aldığı Uzman TV de bu konu da paylaşılmış.

 Su arıtma cihazı nasıl çalışır?

Su arıtma cihazı nasıl çalışır?

Su arıtma cihazları, her biri ayrı görev yapan filtrelerden geçerek suyu arıtır ve içime hazır hale getirir. Öncelikle içme suyu arıtma sistemini ele alırsak, şebeke suyunda olası gözle görülebilecek kaba tortuları ve kirleri filtre eden, cihazın içinde en büyük gözeneğe sahip 5 mikron çapındaki filtre, sedement filtredir. Sedement filtre suyu kum, çamur gibi maddelerden ayıklayarak, cihazın içindeki ikinci filtre olan granül aktif karbon filtreye gönderir.  
Granül aktif karbon filtre, adından da anlaşılacağı gibi tanecikli aktif karbon partiküllerinden oluşur. Karbonun en büyük görevi, şebeke suyundaki kloru yok etmektir. Aynı zamanda suya koku veren eriyik gazlar ve organik maddeler filtre edilmesini sağlar.
Üçüncü filtre aktif karbon filtredir. Bu filtrenin yapısı yine karbondan oluşur ve karbon tanecikler olarak değil, blok halinde bulunur. Aktif karbon filtre de suyu tat, koku ve renk bakımından iyileştirerek, cihazın asıl beyin filtresi olan membran filtreye suyu yumuşak halde gönderir.
Aktif karbon filtre ile üçüncü aşamadan geçerek yumuşamış olan su ters ozmozun gerçekleştiği membran filtreye uğrar. Milimetrenin 10 milyonda biri gözeneklere sahip bu filtrede su hem kimyasal hem de mikrobiyolojik olarak filtre edilir. Dünyada yaşayan en ufak organizmanın dahi bu filtreden geçmesine imkan yoktur. Mikrop, bakteri ve kimyasallardan ayıklanan temiz su depolama tankına gönderilir. 
Depolama tankları kompakt cihazların içinde bulunurken, daha büyük su üretimine ihtiyaç duyan cihazlarda harici olarak bulunur. Sistem mantığı ise her iki cihazda aynıdır. Membran filtreden geçmiş arıtılmış temiz su mutlaka bu tankların içinde muhafaza edilir. Tank antibakteriyel ve hava ile kesinlikle teması olmadığından bakterilenme ya da kirlenme gibi bir durum sözkonusu değildir. 
Depolama tankının içinde basınç ile ileriye itilen bir balon sistemi vardır. Arıtma musluğu açıldığında tankın içinde bekleyen su, bu balonun itme basıncı ile ileriye doğru itilerek musluktan akıtılır.
En son aşamada, musluktan akmadan önce tankın içinde bekleyen su son bir filtreden daha geçer. O da post mineralize karbon filtredir. Bu filtrenin yapısı, Hindistan cevizi kabuğunun yüksek derecelerde fırınlanarak toz haline getirilmesi ve yüksek basınçla sıkıştırılması ile elde edilir. Mineral olarak da suya takviyede bulunan bu filtre, cihazın en önemli filtrelerinden biridir. 

Su Arıtma Cihazları Bakımı

Su arıtma cihazlarının bakımları içinde ayrı bir maliyet harcanması gerekiyor. Bakım şekilleri ve periyotları markalara ve kullanım şekline göre değişsede genel olarak filtrelerin belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekiyor.

Su arıtma bakım ve servis hizmetleri içerisinde; ev ve işyeri tipi su arıtma cihazı montaj, devreye alma, arıza tespit ve müdahalesi, müşteri cihaz bilgilendirme eğitimleri, fiziksel ve kimyasal su analizleri, servis revizyonları, periyodik takip ve bakımları, filtre ve membran değişimleri bulunmaktadır.

Unutmayın ki su arıtma cihazınız bakımları yapıldığı sürece daha etkili arıtma yapacak ve daha sağlıklı, güvenli su üretimine devam edecektir

HANGİ SU ARITMA CİHAZINI ALMALIYIM

Su Arıtma Cihazları İle ilgili internette yapacağınız aramalarda e-ticaret sitelerinde ürünlere ulaşabileceğiniz gibi direk markaların kendi satış birimlerine ulaşabiliyorsunuz. Eskişehirde bayilikleri olan su arıtma firmaları da mevcut.

hangi su arıtma cihazını almalıyım ? sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Bir çok kişi su arıtma cihazı alırken aklı çok fazla karışmaktadır.Kapalı kasa mı alayım açık kasa mı ? pompalı mı alayım pompasız mı ? veya kaç aşamalı alayım gibi aklında bir çok soru yer almaktadır.Şimdi sizlerden gelen sorulara bizler buradan detaylı bir şekilde cevaplamaya çalışacağız.Her zaman ki başlıklar halinde anlatmaya çalışacağız.Yine aklınıza takılan soru ve sorular olursa konu altına yorum bırakarak bizlerden cevap alabilirsiniz.

Kapalı Kasa Su Arıtma ile Açık Kasa Su Arıtma Arasında ki Fark Nedir ?  Kapalı kasa su arıtma ile açık kasa su arıtma arasında şundan emin olabilirsiniz ki hiç bir şekilde arıtma farkı yoktur.Aynı filtreler kullanılır aynı arıtma işlemini gerçekleştirirler.

Farklarını anlatmak gerekirse;kapalı kasanın tüm parçaları tek bir yerde yani kasada toplanmıştır.Tüm parçaları içinde olduğu için çok fazla yer kaplamazlar.Ama açık kasa ise cihaz ile tank ayrı ayrı olduğu için biraz fazla yer kaplarlar.

Diğer bir fark ise;Açık kasada yer sıkıntısı olmadığı için açık bir sistem olduğu için istediğiniz kadar filtre koyabilirsiniz.Ama kapalı kasanın iç haznesi dar olduğu için en fazla 6 veya 7 adet filtre koyabilirsiniz.

Kapalı kasa örnek vermek gerekirse bilgisayar kasası gibi olduğu için temizliği vs kolay olur kasanın etrafını bezle silmeniz yeterli olur ama açık kasa biraz dağınık olduğu için temizlik açısından biraz sıkıntıdır.

Pompalı Su Arıtma Cihazı İle Pompasız Arasında ki Fark Nedir ?  Pompalı ve pompasız arasında ciddi farklar bulunmaktadır.Ama şunu belirtmek isteriz ki arıtma olarak hiç bir fark yoktur.İkiside aynı şekilde aynı kalitede su arıtırlar.Su arıtma cihazları fabrikadan pompalı ve pompasız olmak üzere iki çeşitte üretilir.Sebebi ise bazı bölgelerde özellikle doğu veya köy bölgelerinde su basıncı çok düşüktür.Bu tür sistemlerin çalışabilmesi için en az 4 barlık su basıncına ihtiyaç vardır.Eğer 4 bar su basıncı yok ise bu cihazlar çalışmazlar.Arıtma işlemini yapamazlar.Böyle durumda ise pompa devreye girerek cihazın ihtiyacı olan 4 barlık su basıncını sağlayarak cihazın çalışmasını sağlarlar.

Belirttiğimiz gibi köy bölgelerinde,doğu bölgesinde,yüksek katlı binalarda özellikle hidrofor olmayan yüksek katlı binalarda yaşıyorsanız mutlaka pompalı bir su arıtma cihazı almak zorundasınız.Aksi taktirde sistem asla çalışmaz.Pompasız cihaz alıp daha sonra pompalıya çevirme düşünceniz olursa bizce olmasın.Cihazı pompasızdan pompalıya çevirmek maddi açıdan yüksektir biraz.

Kaç Aşamalı Su Arıtma Almam Gerekmektedir ? Fabrikadan su arıtma cihazları genel olarak 5 aşamalı olarak gelirler en fazla 6 aşama olarak gelirler.Su arıtma cihazlarının en önemli parçaları ise filtreleridir.İlk olarak şunu belirtmek isteriz ki bir su arıtma cihazı alırken en az 5 aşamalı almanız gerekmektedir.Bu filtre sayısından aşağısını almanız su arıtma yapıyor anlamına gelmez.Arıtma görevini yapan 5 filtredir.5 filtreden sonra filtre takmak sizin istekleriniz ve talepleriniz doğrultusunda olur.Mesela mineralli bir su içmek isterseniz mineral filtre takmanız gerekmektedir.Alkali yani ph değeri yüksek bir su içmek isterseniz alkali filtre takmanız gerekmektedir.Bu ve bunun gibi filtreler çok fazladır.Bunların hepsini sizin istekleriniz doğrultusunda takabiliriz.

Aklınızda eğer bir su arıtma cihazı almak geçiyorsa mutlaka bizi aramanızı tavsiye ediyoruz.Sizler için aklınızda olan hangi su arıtma cihazını almalıyım sorusunu yok ederek sizler için en iyi su arıtma cihazını tavsiye edebiliriz.İletişim bölümünden telefon numaralarımız üzerinden bizlerle kolay bir şekilde iletişime geçebilirsiniz.

 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar