23 Nisan 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Taktik Hep Aynı SEÇİM BİTTİ SÖKÜLÜN PARALARI!

Geçtiğimiz yıllardada Odunpazarı Belediyesi tarafından seçim sonrasında vatandaşlara asfalt parası ile ilgili icra servisinden gönderimler yapılmıştı.  Seçimlerden önce vatandaşın tepkisini çekmemek için gönderimlerin bekletildiği bilgileri seçim öncesinde söylenmişken seçim ardından vatandaşlara yapılan gönderimler söylentileri doğrulamıştı.  Benzer bir durum şimdi Büyükşehir Belediyesi ile ilgili yaşanıyor. Konuyu 2 eylül gazetesi manşetten Eskişehirlileri duyurdu.

Büyükşehir Belediyesi’nin 2011’deki çalışmalarının asfalt paralarını 6 yıl geçtikten sonra alamayacağına dair çok sayıda mahkeme kararı verilmiş, dava açan vatandaşlar binlerce liralık asfalt paralarını ödemekten kurtulmuştu. Büyükşehir şimdi seçimden bir hafta sonra vatandaşlara yine ödeme emri yağdırmaya başladı

Murat ATİKEL - Büyükşehir Belediyesi, 2011’de özellikle Vişnelik Mahallesi ve Atatürk Bulvarı üzerinde yapılan çalışmaların yol harcama katılım paylarını almak için, AK Partili meclis üyelerinin tüm engel olma çabalarına rağmen 2017’de vatandaşlara tebliğ yağdırmaya başlamış, binlerce liralık asfalt paraları istemişti.

DAVA AÇAN KAZANDI, ÖDEMEYECEK
Talep edilen ve genelde 3 – 8 bin lira gibi bedeller arasında değişen asfalt paralarını mahkemeye taşıyan vatandaşlar davaları kazanmıştı. Mahkemeler “5 yıl sonra zaman aşımı olur, belediye bu parayı alamaz” diyerek emsal kararlar vermişti.  

SEÇİMDEN BİR HAFTA SONRA!
Büyükşehir şimdi, seçim sonrasında, ödeme yapmayan vatandaşlara ödeme emri yağdırmaya başladı. Birçok vatandaşa 2 Temmuz tarihli ödeme emirleri gittiği öğrenildi. Hızını alamayan yetkililerin, dava açıp kazanan bir vatandaşa da ödeme emri yolladıkları iddia edildi!

NELER YAŞANMIŞTI?
Büyükşehir Belediyesi’nin Vişnelik ve Büyükdere gibi mahallelerde ve Atatürk Bulvarı üzerinde vatandaşlara tebliğ ettiği 2011 yılında kullanıma sunulan yol ve tretuvar çalışmaları sebebi ile vatandaşlardan yol harcamalarına katılım payı istenmiş, tebligatlar sonrasında asfalt paraları ile ilgili çok sayıda dava açılmıştı. Büyükşehir Belediyesi, 2011 yılındaki yol ve tretuvar çalışmaları için vatandaşlardan 2017’de istemeye başladığı yüksek asfalt paraları ile ilgili açılan birçok davayı kaybetmişti. İlk açılan üç ayrı davada da, mahkeme “5 yıl sonra zaman aşımına uğrar, bu para istenemez” gerekçesini kabul etmiş ve Büyükşehir Belediyesi’ni haksız bulmuştu.

İŞTE O KARAR
Eskişehir 1. Vergi Mahkemesi’nde Büyükşehir Belediyesi’ne karşı açılan davalarda mahkemenin verdiği kararlardan birinde şu ifadeler yer almıştı: “Yol harcamalarına esas tretuvar işinin 5 Eylül 2011 tarihinde geçici kabulünün yapıldığı, vergi ihbarnamesinin ise 23 Ağustos 2017 tarihinde düzenlendiği anlaşılmaktadır. Mevzuat hükümleri uyarınca yol harcamalarına katılma payının doğduğu yılı takip eden 5 yıl içinde mükellefe tebliğ edilmemesi halinde alacağın zaman aşımına uğrayacağı görülmektedir. Mevcut olayda 2011 yılına ait yol harcama katılım payı için mükellefe en geç 31 Aralık 2016 tarihinde vergi ihbarnamesinin tebliğ edilmesi gerekirken, bu tarih geçtikten sonra vergi ihbarnamesinin düzenlenmiş olması nedeniyle zaman aşımı süresi dolduktan sonra düzenlenen yol harcamalarına katılım payında hukuka uygunluk görülmemiştir." Kararlarda, ayrıca, “2013 sayılı Vergi Usul Kanunu’nda İdarenin iddia ettiği şekilde zaman aşımını durduran veya kesen hukuki bir düzenleme de bulunmamaktadır” denilerek, davacı vatandaştan istenen yol harcama katılım payının kaldırılmasına karar verilmişti.

Resim - 16550_1_l.jpg
>> ASFALT PARALARI VİŞNELİK’İ YAKTI

Resim - 16550_2_l.jpg

>> 6 YIL SONRA TEBLİĞE DAVA

Resim - 16550_3_l.jpg

>> MAHKEME ALAMAZSIN DEDİ

AK Partililer alınmasına karşı çıkıyor

Yasalara göre alınıp alınmaması yetkisi Büyükşehir Belediye Meclisi’nde olan ve halk arasında asfalt parası olarak bilinen “yol harcama katılım” paylarının vatandaşlardan alınmasına Büyükşehir Meclisi’nde çoğunluk olan AK Parti grubu hep karşı çıkıyor. Başkan Yılmaz Büyükerşen ve CHP grubu ise alınması gerektiğini savunuyor. Tepki çeken bu uygulama ile ilgili AK Parti çoğunluğunun birçok defa “alınmaması” yönünde karar almasına rağmen, Yılmaz Büyükerşen meclis kararlarını her seferinde veto edip mahkemeye taşıyarak yeniden meclis gündemine getirme yolunu seçmiş ve meclisten yeni kararlar çıkarmayı başarmıştı. Bu yeni kararlarda da AK Parti grubu, çekimser kalarak yine karşı çıkmıştı. Öte yandan 2011 yılındaki çalışmaların asfalt paraları ile ilgili, “5 yıl sonra zaman aşımı nedeniyle bu bedellerin alınamayacağı” gerekçesi, yine mahkemeler tarafından kabul edilmiş ve bu yönde birçok karar çıkmıştı.

2eylul.com.trGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar