16 Ocak 2019 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

CUMHURBAŞKANLIĞI KARARIYLA ULAŞIM ÜCRETSİZ AMA…

Cumhurbaşkanlığı kararıyla 15 Temmuz’da (yarın) tüm Türkiye’de ulaşım ücretsiz olacak. Kararda, belediyenin sağladığı ulaşım hizmetlerinin de 15 Temmuz saat 06.00 – 16 Temmuz 06.00 saatleri arasında ücretsiz olacağı belirtildi. Ancak Büyükşehir’den yapılan açıklamada, yarın Vilayet Meydanı’ndaki etkinliğin başlama saati olan 20.00 – 06.00 saatleri arasında ücretsiz olacağı açıklandı. Bu durum kafalarda soru işaretleri uyandırdı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerine tüm vatandaşların katılabilmesi amacıyla, şehirlerde toplu ulaşımların ücretsiz olmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de yayınlandı. Kararda, toplu ulaşımın 15 Temmuz saat 06.00 ve 16 Temmuz saat 06.00 arasında tüm gün boyunca ücretsiz olacağı belirtildi. AA’nın haberinde de, “Cumhurbaşkanlığı kararına göre,  15 Temmuz 2016'da gerçekleştirilen hain darbe girişiminin bertaraf edilmesinin ikinci yılı dolayısıyla gerçekleştirilecek anma etkinlikleri kapsamında belediyeler ve bağlı kuruluşları ile bunların kurdukları birlik, müessese, işletme ve şirketlerce yürütülen toplu taşıma hizmetlerden ve Başkentray ile Marmarayhizmetlerinden yararlananlar, 15 Temmuz Pazar günü saat 06.00'dan başlayarak, 16 Temmuz Pazartesi günü saat 06.00'ya kadar 4736 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un ilgili maddesinden muaf olacak” denildi.

BÜYÜKŞEHİR SAAT 20.00’DEN BAŞLATTI
Ancak Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, 20.00-06.00 saatleri arasında tramvay ve otobüslerin ücretsiz olacağı belirtildi. Açıklamada, “15 Temmuz 2018 Pazar günü saat 20.00-06.00 saatleri arasında Valilik Meydanında gerçekleştirilecek 15 Temmuz Özel Programına katılacak vatandaşlarımızın, alana ulaşımı için 20.00-06.00 saatleri arasında toplu taşıma (tramvay ve otobüs) ücretsiz olacaktır. Yine Büyükşehir Belediyemiz tarafından rutin sefer saatlerinin sonunda 00.00-06.00 saatleri arasında belirli bölgelerden otobüs ring hattı düzenlenecektir. Aynı gece tramvay seferleri de saat 02.00’ye kadar uzatılacaktırdenildi.

NEDEN SAAT 20.00’DE BAŞLIYOR?
Daha önce birçok şehirde ücretsiz ulaşımın saat 18.00’de başlayacağı açıklanmıştı ve Cumhurbaşkanlığı kararı sonrasında bu saat 06.00’ya çekilmişti. Öte yandan Eskişehir’de Büyükşehir Belediyesi’nin ücretsiz ulaşımın başlangıç saatini, Vilayet Meydanı’ndaki anma töreninin başlangıç saati olan saat 20.00’den başlatması dikkat çekti ve neden bu saatin seçildiği merak konusu oldu.


2EylülGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar