20 Temmuz 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Kilit Taşı Söküp Neden Asfalt YAPTINIZ?

Kilit Taşı Söküp Neden Asfalt YAPTINIZ?
  • 21 Temmuz 2018 Cumartesi
  • 2055 kez okundu

Bir önceki yerel yönetim döneminde Eskişehirlilerin gündeminde olmayan Asfalt Parası, Merkez 3 belediyenin de yönetiminin aynı partili yönetimde toplanmasıyla tekrar Eskişehirlilerin karşısına çıktı. Önce Odunpazarı ve Tepebaşı belediye meclislerinde çoğunluk kararı ile Asfalt Parası alınması yönünde atılan adımlarla Eskişehirliler uzun bir süre sonra tekrar Asfalt Parası ödemekle karşı karşıya kaldılar. Daha sonra Büyükşehir meclisinde Ak Partili meclis üyelerinin ALINMASIN yönündeki kararını başkanın yargıya taşıması sonrasında ilk mahkeme meclis kararı geçerlidir diye karar versede tekrar yeni bir mahkemeye giden yönetim Asfalt Parası alınmasının önünü açmış oldu.

Şimdi vatandaş bozuk yolları asfaltlanınca ACABA BİZE NE ZAMAN ASFALT PARASI ÇIKACAK MI diye kara kara düşünmeye başladı.

24 Haziran seçimlerinden sonra Eskişehirde kent merkezinde asfalt çalışmaları hızlandı. Bu hızlanmadan nasibini alan yerlerden birisi ise Erenköy oldu. Ancak Erenköy sakinleri mevcut kilit taşların sökülüp asfalt yapılması konusunda kendi talepleri olmadığını ve kendilerine asfalt parası çıkarmak için bu çalışaların yapıldığını ifade ederek tepki gösterdiler.

2eylül gazetesinin de manşetinden duyurduğu haberde bu tepki ifade edildi.

ERENKÖY’DE KAZIM KURT’A BÜYÜK TEPKİ

Erenköylüler sokağa döküldü, Odunpazarı Belediyesi’ne tepki gösterdi. Mahalleliler, “Mahallemizde gereksiz yere kilittaş yollar sökülüyor ve asfalt dökülüyor. Kentsel dönüşüm, imar bekleyen mahallemizde bu gereksiz işlerin faturası asfalt parası olarak mahalleye mi kesilecek, belediyeye para mı lazım. Şov amaçlı ve bizim vergilerimizi çarçur  eden asfalt döküm maliyeti mahallemizin dar gelirli ailelerine fatura edilmek isteniyorsa buna izin vermeyiz” dedi

Ceren Ercih - Odunpazarı Belediyesi’nin birdenbire birçok sokağında kilittaşları söküp her yere asfalt dökmeye başlamasına Erenköy’de mahalle sakinlerinden tepki geldi. Mahalle sakinleri, kentsel dönüşüm yapılmasını, imar düzenlemesi bekledikleri mahallede gereksiz çalışmalar yapıldığını savundu ve yapılanların masrafının da kendilerinden asfalt parası olarak istenmesinden endişe duyduklarını söyledi. Kalabalık bir grup mahalle sakini tarafından yapılan açıklamada, mahalle sakinleri Belediye Başkanı Kazım Kurt’a, “Yerel seçim öncesi yapılan bu gereksiz asfaltın parası ‘yol harcamalarına katılım payı’ adı altında yine bizlerden mi istenecek. Yoksa belediyeye para mı lazım” diye sordu.

YAPILAN İŞİ GÖRÜNCE KORKTUK
Mahalle sakinleri adına açıklama yapan Serap Adalıoğlu, “Bugün burada Erenköylülerin büyük bir endişesini paylaşmak için toplandık. Odunpazarı Belediyesi, mahallemize asfalt dökmeye başladı. Erenköy sakinleri olarak Belediye Başkanı Kazım Kurt’a bu nedenle teşekkür etmek isterdik, ama teşekkür edebilmek bir yana dursun, yapılan işleri görünce içimizi büyük bir korku kapladı” dedi.

AYNI AKIBETİ İSTEMİYORUZ
Adalıoğlu, “Erenköy’de gereksiz ve anlamsız şekilde, kilittaş yollar sökülüp asfalt çalışması yapılmaktadır. Bu çalışmadan dolayı şaşkınız. Erenköy de, Odunpazarı’ndaki birçok mahalle gibi kentsel dönüşüm bekliyor. Sayın Kazım Kurt’un bugüne dek bu yönde hiçbir çabasını göremedik maalesef. Gerçek hizmet beklerken, zaten kilittaş olan yollarımızın asfalt ile kaplanmasını endişe ile karşılıyoruz. Çünkü biliyoruz ki, daha önce yollarına asfalt dökülen Yıldıztepe, Göztepe, Büyükdere ve 71 Evler gibi mahallelerde çok yüksek asfalt paraları istendi. Onların yaşadığı akıbete uğramak istemiyoruz. Endişeliyiz ve korkuyoruz” dedi.

BELEDİYENİN KAYNAKLARI DA HEBA EDİLİYOR
Adalıoğlu ayrıca, “Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a sormak istiyoruz. Mahallemizde böyle bir talep olmamasına ve onlarca başka ihtiyaç olmasına rağmen neden yollarımızdaki kilittaşlar sökülüp yerine asfalt dökülüyor? Mahallemizde kentsel dönüşüm başlatıldığında bu asfaltlar sökülmeyecek mi, bozulmayacak mı? Bu çalışma ülkemizin, şehrimizin, belediyemizin kaynaklarını heba etmek değil midir? En önemlisi de bu çalışmanın faturası yine halkımıza mı kesilecek? Yine bu asfaltın parası yol harcamalarına katılım payı adı altında Erenköy sakinlerinde mi istenecek? Belediye Başkanı Kazım Kurt, yaklaşan yerel seçimler öncesi sırf çalışıyor görünmek için mi böyle bir çalışma başlattı” dedi.

ŞOV AMACIYLA VERGİLERİMİZ ÇARÇUR EDİLİYOR 
Adalıoğlu, “Bir an önce açıklama bekliyoruz. Şov amaçlı ve bizim vergilerimizi çarçur  eden asfalt döküm maliyeti mahallemizin dar gelirli ailelerine fatura edilmek isteniyorsa buna izin vermeyiz. Belediye Başkanı Kazım Kurt’u uzun süredir sokaklarında görmediğimiz mahallemize ve bu sorulara net açıklamalar yapmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

“EVİMDEN UTANIYORUM”
Mahalle sakini İnce Sarı da, gözyaşlarını tutamayarak, “Evimden utanıyorum, arkadaşlarımı çağıramıyorum. Biz de diğer mahallelerdeki gibi yaşamak istiyoruz. İmar istiyoruz. Zaten kilittaş olan yolların sökülüp asfalt dökülmesini istemiyoruz. Yapamıyorsa bıraksın artık. Biz asfalt parası veremeyiz” dedi.

 

2eylul.com.trGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar