23 Mayıs 2019 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

HANGİ BİRİNE YANALIM! İnanılmaz Fiyat Farkına mı?

Tramvay projesi ilk kez Eskişehirin İlk Büyükşehir Belediye Başkanı Aydın Arat tarafından projelendirilmiş ve Tülomsaş'ın kullanılması karşılığında projesi onaylanmıştı. Proje ortağı olan Tülomsaş bu şekilde Türkiye de kent içi raylı sistemler için bir merkez olacak ve proje ortağı olarak Büyükşehir Belediyesi ise bu kardan pay alacaktı.  Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Genel Sekreteri olan Adnan Ercan katıldığı bir programda bu detayları bu şekilde ifade etmişti. Tülomsaş'ın devre dışı kalması ile hem kentimiz hemde Türkiyedeki kentler tramvay almak için yurtdışına gitmek zorunda kaldılar...

Bu kez bu konuyu farklı boyutları ile 2eylül gazetesi manşetine taşıyarak Eskişehirlilerle paylaştı.

HANGİ BİRİNE YANALIM!
 

Eskişehir Büyükşehir tramvayları pahalıya almaya devam ederken, Bursa Büyükşehir'in desteğiyle Bursa yerli tramvayları yurtdışına ihraç eder hale geldi. Yerli üretim şansını kaçırdığımıza mı, yabancı tramvaylara çarçur edilen milyonlara mı yanalım...

2012’de Eskişehir Büyükşehir aldığı yabancı tramvayları, Bursa Büyükşehir’in yerli üretim tramvaylarından çok daha pahalıya almıştı. Şimdi de Eskişehir Büyükşehir yeni tramvayları tanesi 1,9 milyon avroya Çek Cumhuriyeti’nden alırken, Bursa’daki yerli üretim tramvaylar 1,7 milyon avroya Polonya’ya ihraç ediliyor. Tramvayları pahalıya alıp durduğumuza mı yanalım, Eskişehir’de yerli üretim şansını kaçırdığımıza mı…

Can Hacıoğlu – Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin tramvaylar konusunda, Bursa’nın ileri görüşlülüğünü göstermemesi bir kez daha gündeme geldi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin de tramvaylarını kullandığı Bursa’daki Durmazlar şirketi Polanya’daki tramvay ihalesini kazandı ve ilk yerli tramvay ihracatını gerçekleştireceği açıklandı. Yaşanan durum ve görülen fiyatlar, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin yerli üretimi desteklemek yerine, hep yabancı tramvayları tercih ederken, Bursa’nın yerli tramvay üretiminde ileri bir noktaya ulaştığını, Eskişehir yerinde saymaya ve yeni tramvaylara da daha çok para ödemeye devam ettiğini de gözler önüne serdi.

2012’DEKİ FİYAT FARKINI 2EYLÜL ORTAYA ÇIKARMIŞTI
Tramvay ihaleleri sürekli eleştiri konusu olan, daha önce de birçok ihalesi, yerli üreticilerin katılımını engelleyici şartlar bulunduğu iddiaları ile gündeme gelen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin 2012’de aldığı tramvaylar ile Bursa Büyükşehir’in aynı yıl aldığı yerli üretim tramvaylar arasındaki inanılmaz fiyat farkını 2Eylül kamuoyu gündemine getirmiş ve bu fiyat farkı büyük yankı uyandırmıştı.

 

Resim - 17021_1_l.jpg

TANESİNE 2 MİLYON 740 BİN AVRO ÖDEDİK
Nisan 2016’da yayınladığımız “Fiyat farkı inanılmaz” başlıklı manşetimizde, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin 2012’de tanesi 2 milyon 740 bin avroya tramvay alırken, aynı dönemde Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tanesini 1 milyon 721 bin 500 avroya yerli üretim tramvay alarak büyük kâr ettiğini gözler önüne sermiştik.

YİNE DE PAHALIYA ALMIŞIZ
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin 2017’de 14 tramvay alımı için çıktığı ihale de büyük tartışmaları beraberinde getirmiş, ilk ihale iptal edilmiş, ikinci ihalede Çek Cumhuriyeti’nde üretim yapan Skoda firması ihaleyi toplam 26 milyon 320 bin lira bedelle kazanmıştı. Eskişehir’de halen yararlanamadığımız tramvayların tanesi yaklaşık 1,9 milyon avroya mal olmuştu. Bu fiyatın Bursa'daki Durmazlar'ın Polonya'ya ihraç fiyatından fazla olması da yine dikkat çekti. Polonya'ya tanesi 1,7 milyon  avroya ihraç edilecek.

Resim - 17021_2_l.jpg

2Eylül, 2012'de Eskişehir'in aldığı tramvayların tanesinin Bursa'ya göre 1 milyon 18 bin 500 avro daha pahalıya alındığını 2016'da gündeme taşımıştı. Toplamda 10 adet tramvaya toplamda 8 milyon 400 bin avro fazla harcanmış olması çok konuşulmuştu.

BURSA YURTDIŞINA İHRACA BAŞLADI
Bursa’da ise tramvay üretimine Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin de desteği ile başlayan Durmazlar firması büyük bir başarıya imza atarak, Polonya’nın Olszytn Belediyesi’nin açtığı ihaleyi kazandı. Türkiye’de Kocaeli ve Samsun’daki tramvay hatlarında çalışan Durmazlar'ın ürettiği Panorama model tramvay 2020 yılından itibaren Olsztyn raylarında da sefere başlayacak.12 tramvay için 20,5 milyon avroluk teklifi kabul edildi. Böylece Türkiye’den yurtdışına ilk tramvay ihracatının gerçekleşeceği belirtildi. Durmazlar firması, ihalede Polonyalı PESA, Alman Siemens ve İsviçreli Stadler gibi firmaları da geride bırakmış oldu.

YANI BAŞIMIZDAKİ BURSA’DA DAHA UCUZKEN…
Durmazlar firmasının Polanya’ya üreteceği tramvay setlerinin tanesini yaklaşık 1 milyon 700 bin avroya satacak olması da dikkat çekti. Çünkü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin son tramvay alımı ihalesini kazanan Skoda firmasına Eskişehirliler tramvay başına yaklaşık 1 milyon 800 bin avro ödeyecek. Böylece, Polonya’daki bir belediye Türkiye’nin yerli üretim tramvayını daha ucuza alırken, Eskişehir Büyükşehir Çek Cumhuriyeti’nden yabancı üretim tramvayı yine daha pahalıya almış olacak.

BURSA’DA DESTEKLENİRKEN BİZDE…
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin tramvay konusunda Eskişehir’de TÜLOMSAŞ ile de birlikte büyük bir potansiyel varken yerli üretimi destekleyici çaba içinde olmadığı eleştirileri de yıllardır konuşuluyor. Bursa’da Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile yerli bir firma artık yurtdışına tramvay ihraç eder hale gelirken, Eskişehir’in bu konuda geride kalması dikkat çekiyor.

 

Resim - 17021_3_l.jpg

Durmazlar, Bursa Büyükşehir'in kullandığı "İpekböceği"nin yanı sıra, "Panaroma" adlı yeni bir model üretmişti ve bu model tramvaylar Kocaeli ve Samsun'da da kullanılmaya başlandı. Şimdi Panaroma tramvaylar Polonya'ya da ihraç edilecek.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar