24 Mayıs 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

DSİ: AMAÇ ILICA YANLIŞINI PERDELEMEK

DSİ: AMAÇ ILICA YANLIŞINI PERDELEMEK
  • 1 Ağustos 2018 Çarşamba
  • 787 kez okundu

DSİ, “Polatlı’ya gelişigüzel su verilmektedir” iddialarını verilerle yalanlarken, “Büyükşehir yetkilileri yapılan yanlış uygulamaları perdelemeye çalışmaktadır. ESKİ’nin Ilıca barajında amaçsız yere su tutulması Porsuk nehrini olumsuz etkilemektedir” dedi

Zeynep Ünal - Devlet Su İşleri 3. Bölge Müdürlüğü Porsuk Barajı’ndan Polatlı’ya salma sulama için fazla su verildiği iddiaları ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in açıklamaları ile ilgili bir açıklama yaptı.

178 MİLYON METREKÜPLE YÜZDE 40
DSİ’den yapılan yazılı açıklamada, Porsuk Barajı’nın öncelikli amacının Eskişehir’in su ihtiyacını karşılamak olduğu belirtilerek,  “Son günlerde Eskişehir kamuoyunda Porsuk Barajı ile ilgili haberlere sıklıkla yer verilmektedir. Açıklamalarda özetle, Porsuk Barajı’ndan Polatlı’ya sulama suyu verilmesi eleştirilmekte, Eskişehir halkının cezalandırıldığı ifade edilmektedir. Porsuk Barajı’nın amacı öncelikli olarak Eskişehir ilinin içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması, Eskişehir ilinin taşkınlardan korunması, sulama ve enerjidir. Bu amaçlara göre hisse yüzdeleri ise yüzde 21 içme suyu, yüzde 36 sulama, yüzde 28 taşkın koruma ve yüzde 15 enerji olarak belirlenmiştir. Porsuk Barajı 434 milyon m3 aktif hacmine sahip olan barajın Eskişehir Sulaması 2018 yılı sulama sezonu başlangıcı olan 17 Nisan 2018 tarihi itibariyle durumu incelendiğinde 238 milyon metreküp su bulunduğu, yüzde 55 aktif doluluk oranına sahip olduğu görülmektedir.  Sulama sezonu başlangıcından bugüne, içme ve kullanma suyu, sulama suyu ve doğal hayatı korumak amacıyla kontrollü olarak ihtiyaca göre değişen miktarlarda Porsuk Barajından (3 ila 9,5 m³/s) su bırakılmıştır. 28 Temmuz 2018 tarihi itibariyle Porsuk Barajı rezervuar aktif hacmi 178 milyon m3 su bulunduğu, yüzde 40 aktif doluluk oranına sahip olduğu görülmektedir.  Sulama sezonu başlama tarihi 17 Nisan ile 27 Temmuz tarihleri arasında barajdan Eskişehir Sulaması için 48 milyon metreküp, içme ve kullanma suyu için yaklaşık 13 milyon metreküp (sene başından beri yaklaşık 24 hm3), Porsuk Çayı doğal hayatı koruma için 12 milyon metreküp su bırakılmıştır. Buradan anlaşılacağı üzere belirtilen dönem için toplamda kullanılan 73 milyon m3 iken baraj seviyesindeki azalma 60 milyon m3 olup, geri kalan 13 milyon m3 Porsuk Barajına belirtilen tarihler arasındaki giriş hacmidir  Eskişehir Sulaması 2018 yılı Genel Sulama Planlamasına göre su ihtiyacı 96 milyon m3’tür. Eskişehir’in yıllık içme ve kullanma suyu ihtiyacı ise 40-43 milyon m3 tür. 2018 yılı sulama sezonu bitimi 15 Ekim öngörüsüne göre Eskişehir Sulaması için 48 milyon m3, sene sonuna kadar içme ve kullanma suyu için 15 milyon m3  (Porsuk barajı sonrası havzalardan beslenme ile yaklaşık 19 milyon m3) olacağı tahmin edilmektedir. Porsuk Çayı doğal hayatı koruma için bırakılması planlanan 12 milyon m3 ‘te dâhil edildiğinde yaklaşık 75 milyon m3 suya ihtiyaç bulunmaktadır. Buna göre; baraja sene sonuna kadar hiç su gelmemesi halinde dahi rezervuardaki aktif hacmin 103 milyon m3 seviyesine düşeceği öngörülmektedir. Temel akımın geldiği düşünüldüğünde sene sonunda 110-115 hm3 aktif hacmin ve % 25-27 doluluk oranının olacağı tahmin edilmektedir” denildi.

“POLATLI DENETLENDİ, UYARILARLA AĞIRLIKLI HUBUBAT EKİLMİŞ”
Valiliklere gerekli uyarıların yapıldığı belirtilen açıklamada, “İdaremizce barajın su durumu ve kullanımı sürekli kontrol altında tutulmakta olup, bu senenin kurak geçeceği öngörüldüğünden 18 Ocak 2018 tarih ve 46954 sayılı yazımız ile 2018 yılının başında Ankara, Eskişehir Valiliklerine, İlçe Kaymakamlıklarına, ilgili Tarım Örgütlerine bildirilmiştir. Yayın organlarında özellikle Polatlı İlçesine bağlı mahallelerinin Porsuk Çayı suyunu bilinçsizce ve uyarıları dikkate almadan kullandığı belirtilmektedir. Konu yerinde tetkik edilmiş, bahsi geçen bölgelerde vatandaşların uyarıları büyük oranda dikkate aldığı ve bu sene için hububat ağırlıklı ekim yaptığı gözlemlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

KURAKLIK SAKARYA VADİSİ’NİN DE SORUNU
Porsuk Çayı Barajından gelişigüzel su bırakılmadığı  belirtilen açıklamada,  “2018 yılı kış ayları kurak geçmesi ve sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sebebiyle hububat sulaması mart ayı sonunda başladığından Porsuk Çayı yatağındaki su çekilmesi maksimuma ulaşmıştır. Membada suyun yoğun tüketilmesi sonucu yaşanan su sıkıntısı sadece Porsuk vadisinin değil Sakarya vadisinin de temel sorunu haline gelmiş Polatlı köyleri ciddi su kıtlığı çekmektedir” denildi.

KÜTAHYA’DAN DOĞAN PORSUK…
Açıklamada ayrıca, “Suyun kullanımında hak sahipliği sadece Eskişehir sınırları içerisinde bulunan tarım arazilerine ait olmayıp, mansapta bulunan tarım arazilerinin de kadim su hakkı mevcuttur. Nasıl Kütahya’dan doğan Porsuk Çayı’nda Eskişehir’in hakkı var ise Polatlı’nın da belli bir nispette hakkı bulunmaktadır. Kurumumuz bu hakkı gözeterek dere yatağına ihtiyaç nispetinde su bırakmaktadır. Nitekim 13.07.2018-23.07.2018 tarihleri arasında da Genel Müdürlüğümüzün bilgisi dâhilinde Porsuk dere yatağına ilave 3 m3/s su bırakılmıştır.  Ayrıca Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından sıklıkla yapılan manipülatif yorumlar kamuoyunun yanlış bilgilenmesine ve kamu kuruluşlarına karşı olumsuz intibaa sahip olmalarına vesile olmaktadır” denildi.

Ilıca’da amaçsız su tutuyor, Porsuk’u olumsuz etkiliyor

DSİ’den yapılan açıklamada ayrıca, “Kamu kuruluşlarını her fırsatta eleşti- rilerin odağı haline getirmeye çalışan Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin yaptıkları yanlış uygulamaları perdelemek için bu yola başvurdukları düşünülmektedir. Bunun en büyük örneği Ilıca göletinde şu an için amaçsız bir şekilde su tutulmasının Porsuk nehri yatağındaki su miktarını olumsuz etkilediğinin hiç gündeme alınmamasıdır. Sonuç olarak, Porsuk Barajı’ndan medya haberlerinde bahsedildiği gibi gelişi güzel su bırakılmamaktadır. Suyun verimli ve etkin kullanılmasından sorumlu İdaremiz Porsuk Barajını genelge, yönetmelikler ve işletme talimatlarına uygun olarak işletmeye devam etmektedir” denildi.

2008’den beri bitmedi başkası da yapılmadı

Büyükşehir’e bağlı ESKİ’nin Aşağı Ilıca göleti projesiyle ilgili tartışmalar yıllardır sürüyor. Tarım alanı olması nedeniyle daha önce izin verilmeyen gölet inşaatı, mahkeme kararı sonrası durmuş, başka bir bölge önerilmiş, ancak Büyükşehir bu yerde ısrar etmişti. Yıllardır süren tartışmalar sonrası Büyükşehir, Ilıca göleti inşaatının bir bölümünü tamamlasa da, şehre aktarılmasını sağlayacak proje halen bitmedi. DSİ de şu anda burada amaçsız yere biriktirilen suyun, Porsuk nehrini olumsuz etkilediğini savunuyor.

2eylul.com.trGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar