24 Mayıs 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Bunu da Engelliyorlardır: SEÇİMİ Mİ BEKLİYOR

Bunu da Engelliyorlardır: SEÇİMİ Mİ BEKLİYOR
  • 2 Ağustos 2018 Perşembe
  • 1051 kez okundu

Tarihi Odunpazarı bölgesinde Ağustos 2016’da bitmesi gerekirken Büyükşehir’in yıllardır bitiremediği katlı otopark inşaatı bitmiş görünüyor, ama açılmıyor. Seçim mi bekleniyor, merak konusu...

Murat Atikel - Tarihi ve turistik Odunpazarı bölgesindeki otopark ihtiyacı ve trafik sorunu artmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi, Şarkiye Mahallesi’nde katlı otopark yapımı için 2015’te  ihaleye çıkmış, ihaleyi Kumsan firması 4 milyon 321 bin lira bedelle kazanmıştı. Yapılan sözleşmeye göre, inşaatın 29 Ağustos 2016’da bitmesi gerekiyordu, ama bitmedi. İnşaatın bitmeme sebepleriyle ilgili birçok iddia gündeme gelirken, inşaat 2017 yılında da tamamlanmadı. 2Eylül, yılan hikâyesine dönen ve bir türlü tamamlanamayan otopark inşaatını her yıl gündeme taşıdı. İnşaatta belediye ekiplerinin de çalışmaya başladığı iddiaları gündeme geldi, ancak Eskişehir katlı otoparka bir türlü kavuşamadı.

Resim - 17407_1_l.jpg

TABELASI KALDIRILMIŞ
Gelinen süreçte, ihale sözleşmesine göre bir yılda tamamlanması ve açılması gereken katlı otopark, aradan üç yıl geçmesine rağmen halen açılmış değil. İnşaatın aslında tamamlandığı açılabileceği de iddialar arasında. İnşaatın önünde bulunan tabelanın kaldırılmış olması da dikkat çekiyor.
Daha önce de, 2Eylül’ün inşaatın belirlenen sürede tamamlanmamasını gündeme getirdiği ilk haber sonrasında, inşaatın tabelasındaki bitim tarihinin üzerinin kapatıldığı görülmüştü.

TEPKİ TOPLUYOR
Tarihi Odunpazarı bölgesinde UKOME kararıyla Kemal Zeytinoğlu Caddesi ve 19 sokağın trafiğe kapatılması yönünde karar alınmıştı. Karar halen uygulamaya geçmedi, ancak bölgede otopark ihtiyacı ile birlikte bu kararın büyük bir trafik keşmekeşine de yol açabileceği de belirtiliyor. Ayrıca, bölgedeki turist sirkülasyonu da gün geçtikçe artıyor. Bölgede oturan vatandaşlar da, tarihi Odunpazarı semtinin sokaklarının araçlarla dolduğunu belirterek, otoparkın halen açılmamış olmasına tepki gösteriyor.

Resim - 17407_6_l.jpg

2Eylül’ün 2016’daki haberi sonrasında inşaat tabelasındaki tarihin üzeri kapatılmıştı. Şimdi tabela kalkmış durumda. Otopark neden açılmıyor?

HER YIL YAZIYORUZ, ALIŞTIK ARTIK!
2Eylül, 27 Eylül 2016’da “Bu bitmiş hali mi” başlıklı haberiyle, söz konusu katlı otoparkın inşaat bitim tarihinin 29 Ağustos 2016 olmasına rağmen bitmediğini ve yarım kaldığını kamuoyuna duyurmuştu. 2Eylül, 7 Mart 2017 tarihinde  de, “Bitmeyen otopark yapmışlar” başlıklı haberinde de söz konusu inşaatta hiç ilerleme olmamasının dikkat çektiğini gündeme getirmişti. Odunpazarı, bu yıl da yeni yıla otoparksız giriyor.

Resim - 17407_2_l.jpg


>>> MÜZE BİTMEDEN AÇILIR MI

Resim - 17407_3_l.jpg

Şimdi tabela kalmış durumda

Büyükşehir Belediyesi’nin artık tercih edilmeyen katlı otopark inşaatlarını bile tamamlayamaması tepki topluyor. Anadolu Üniversitesi geçtiğimiz günlerde Yunus Emre Yerleşkesi’nde ilk mekanik otoparkı hayata geçirerek bir ilke imza atmış, Rektör Naci Gündoğan da, mekanik otoparkları üniversite içinde yaygınlaştırmayı planladıklarını belirterel, Eskişehir’deki tüm kurum ve kuruluşlar ile de bu konuda tecrübelerini paylaşabileceklerini belirtmişti. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir’de yer altı otoparkı da yapabilmiş değil. Türkiye’de birçok şehirde kullanımı daha rahat olan ve üzerlerinde de yeşil alanlar oluşturulabilen yer altı otoparkları giderek yayılırken, Eskişehir’de Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda hiçbir hamlesi bulunmuyor. Eski stadyum alanı yerine yapılacak Millet Bahçesi projesiyle, Eskişehir’in şimdiye dek yapılmış yegane ve en büyük yer altı otoparkına kavuşması beklenirken, Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda proje üretmemesi dikkat çekiyor.

Resim - 17407_4_l.jpg

>> ŞEHRE ÖRNEK OLSUN

 

2eylul.com.trGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar