24 Mayıs 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Oturup Konuşması Gerekenler

Yakın zamanda Ilıca'da başlayan gölet çalışması sonrasında Eskişehir de bir su tartışması başladı. Düne kadar olmayan su sorunu nedeniyle birden Büyükşehir belediyesi Eskişehir de su sıkıntısı konusunu dilinden düşürmez oldu. Oysa 2005 yılında yapılan Mamuca Göleti için bir zamanlar Eskişehirin sigortası diyenler geçtiğimiz yıla kadar Eskişehir de su sıkıntısı yok derken bu son dönemde bir su sıkıntısı söylemini dillerine doladılar.  En son polemik Porsuk barajı üzerine taşındı. Büyükşehir Belediye başkanı Porsuk suyu Polatlılı köylülere veriliyor diye ateşledi fitili. Sonra DSİ bir açıklama yapıp Barajdaki suyu tehdit eden durum Ilıca göletidir dedi. Sonra bir yanıt daha Büyükşehirden geldi.

Bu gelişmelere ise gelen en akılcı tepki Tüketiciyi Destekle Derneğinden geldi: Ortak, buz gibi devlet aklını kullanacaklar birbirlerini suçlamakta basın aracılığı ile konuşmaktadır.

İşte o açıklama...

" su hayattır, Porsuk Eskişehir’in şah damarıdır…" 

Eskişehir’in içme ve kullanma suyu kaynağı Porsuk Baraj Gölü Havzasını (PBGH)değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği Genel Başkanı Süleyman BAKAL" Su tartışmalarına girmeden suyumuz ne kadar verimli kullanabiliyoruz" dedi.Genel Başkan Süleyman BAKAL konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Suyun canlılar, insanlar için ne kadar önemli olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Eskişehir özelinde düşündüğümüzde PBGH kent merkezinin alternatifi olmayan/yegâne içme ve kullanma suyu kaynağıdır. Ancak Porsuk Nehri Eskişehir Kent Merkezi dışında; çıktığı Murat Dağından denize ulaşıncaya kadar bütün ekosisteme, hayat veren çok önemli bir kaynak vasfına da sahip.Suyu kimin kullanacağı tartışmalarına girmeden ,suyumuzu ne kadar verimli kullanabiliyoruz. Önce bunları konuşmalıyız.

Son günlerde suyun ne kadarını kim kullanacak tartışmaları kamuoyunu meşgul etmektedir.

Ortak, buz gibi devlet aklını kullanacaklar birbirlerini suçlamakta basın aracılığı ile konuşmaktadır.

Uzun yıllardır PBGH konusunda çalışma yapan bir Sivil Toplum Kuruluşu olan Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) kamuoyuna aşağıdaki önerilerde bulunmaktadır:

1.Porsuk Murat Dağından itibaren kimyasal ve biyolojik kirleticilerden arındırılmalıdır. Bu amaçla yürürlüğe konulan PBGH Özel Hükümleri uygulanmaları takip edilmeli gereken maddeleri yenilenmelidir.

2.Sulama Kanallarımız /sulama sistemlerimiz suyu en az zayiat verecek şekilde modernize edilmelidir.

3.Eskişehir şehir şebeke suyu dağıtım sistemi elden geçirilmeli arıtma tesislerinden basılan su ile musluklardan akan su miktarı arasındaki fark, asgariye indirilmelidir.

4.Tarımsal sulamada kullanılan su miktarını azaltmak ve verimi arttırmak için gerekli önlemler alınmalıdır.

5.Tüm bu ve benzeri önerilerin uygulanabilmesi için ülkemiz akarsularında Havza Yönetim Sistemi Uygulamasına geçilmeli işlemler tek elden takip edilmelidir.

Şimdi birbirimizi suçlamadan sorunları nasıl çözebileceğimizi konuşma zamanı.02.08.2018

Süleyman BAKAL

Genel Başkan


 
 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar