17 Haziran 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Şimdi İlçesiyle Yarışıyoruz.. Toplu Ulaşıma İKİNCİ İNDİRİMİ YAPTILAR

Eskişehir ekonomisi her geçen yıl daralarak bir zamanlar 6. sıralardayken 26 sıralara kadar düştü. Geçtiğimiz dönem yaşanan Eskişehir'deki oda seçimleri sırasında adaylar tarafından kamuoyuyla paylaşılan pek çok bilgi vardı. Bu bilgi de onlardan biri.

Bir zamanlar Bursa ile yarışan Eskişehir, İnegöl ile yarışır hale getirildi.

Bursa kent içi ulaşım sistemine ikinci kez indirim yaparak, toplu ulaşım kullanmayı cazip hale getirmeyi ve trafikle bu şekilde çözüm üretmeyi hedefliyor.

Eskişehir'de ise kentin son 20 yılındaki belki de en ciddi proje olan tramvayın ulaşım sisteminin merkezine yerleştirilmesinden sonra adeta kentin büyük bir bölümü özel araç kullanmaya yönlendirildi. Dünya genelinde büyük kentlerde kullanılan tramvaylardan farklı bir projeyi hayata geçiren yetkililer bugünlerin de alt yapısını oluşturdular.

Zira tramvay gibi modern çevreci maliyeti düşük ulaşım sistemleri kullanıldıkları yerlerde 3 temel artı sağlamakla biliniyor. Bunlardan birincisi toplu ulaşım kalitesini artırması ve ulaşım süresini kısaltmasıdır. Diğer ulaşım araçlarından çok daha kısa zamanda ulaşım yapılmasına olanak tanırlar. İkincisi ise elektrik tabanlı olan sistemin işletilmesinin ve maliyetinin düşük olması ile toplu ulaşım ücretlerini düşürmesi olarak ifade edilir. Diğer bir avantajı ise toplu ulaşımdaki sağladığı artılar ile diğer toplu ulaşım araçlarının sayısının azalması ve kısa sürede çok daha fazla yolcu taşıması ile trafik içinde geçirdiği zamanın az olması, bu nedenle de genel trafiği rahatlatmasıdır.

Ancak Eskişehir de bu sayılanların hiçbiri maalesef gerçekleşmediği gibi tam tersi yönde bir hal almıştır. Öyleki tramvay hattı ile alternatif ulaşım hattı bulunan vatandaşlar artık yoğunluk ve balık istifi yolculuk nedeniyle alternatif araçları tercih etmektedir.

Kapasitesi büyük kentler değil de Linz gibi nüfus yoğunluğu 200 bin olan yerlerde tercih edilen tramvayın yolcu talebini karşılayabilmesinin yolu ise sefer sayısını artırmak. Bu da trafikte onlarca noktada kesişen travamvayın kent içi trafiğine olan olumsuz yansımas olarak ortaya çıkıyor.

Özellikle belirgin şekilde uzatma hatları olarak ikinci etap yapılan yerlerden Çankaya da ortaya çıkan durum da yine toplu ulaşıma olumsuz olarak hayatımıza yansımıştır. Vatandaşların ifade ettiğine göre minübüsle çarşı merkezi 15 dakikada gidebilirken tramvayla bu sürenin 30 dakikayı aşması nedeniyle tramvay kullanımına vatandaşlar tercih etmiyorlar.

İlk kez uygulamaya konulduğu günden bu yana kendi özel aracı olan vatandaşları adeta araç kullanmaya iten sistem hataları, son dönemde artan otopark sorununa rağmen vatandaşları özel araçlarını kullanmaktan alı koymaya yetmiyor.

Özellikle birden fazla kişi ile yapılacak yolculuklarda toplu ulaşımda da ucuza mal olan özel araç kullanımının Eskişehirde azalması pek mümkün görünmüyor.

Modern belediyecilik hizmetlerinde ulaşım, su, alt yapı gibi herkesin kullandığı hizmetlerden kar etmeyi, hele ki buradan yapılan karı daha az kişiye hitap eden işleri finanse etmek için kullayı yapmak yerine zararına bile olsa sunmayı hizmet olarak tanımlarken. Maalesef kentimiz de durum tam da bunun tersi yönde işletilmekte.

Bursa da ise toplu ulaşımdan ekonomik olarak ciddi bir süreçten geçtiğimiz dönemde yapılan indirim hakkında şu açıklamalar yapıldı.

Bursa’da trafiği rahatlatmak, toplu taşımayı daha da tercih edilir hale getirmek ve öğrencilerin daha ucuz bir ulaşım sağlaması adına ulaşıma indirim yapıldı.Raylı sistemle alakalı normal tarifeler 2.40’tan 2.30’a düşerek, yüzde 4’lük indirim yapıldı. Öğrencilerde ise 1.50’den 1.35’e düşerek, yüzde 10’luk indirim devreye girecek.

2018 yılını ‘yol ve ulaşım yılı’ ilan eden Büyükşehir Belediyesi, trafiği rahatlatmak ve toplu taşımanın daha fazla tercih edilmesi için önemli adımlar atıyor. Aralık ayında ulaşımda yüzde 10 ile 17 arasında tenzilat yapan Büyükşehir Belediyesi, yeni eğitim ve öğretim yılının başlayacağı 17 Eylül tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 4 ile 10 arasında değişen oranlarda ikinci indirimin müjdesini de verdi.

 

Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar