20 Haziran 2019 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Vatandaş Anlam Veremiyor BU KADAR ZAMMA GEREK VAR MIYDI?

Vatandaş Anlam Veremiyor BU KADAR ZAMMA GEREK VAR MIYDI?
  • 22 Eylül 2018 Cumartesi
  • 2179 kez okundu

Eskişehir 10 Eylül’den itibaren ulaşımı zamlı kullanıyor. Zammı sorduğumuz vatandaşlar, “Bu kadar zam gerekli miydi?” diyor...

Ceren Ercih - Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na bağlı, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), 10 Eylül 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, şehir içi ulaşım ücretlerine yüzde 25-30 oranında zam yapmıştı.
UKOME'nin aldığı bu karar sonrasında Akıllı ESKART fiyatı 2 liradan 2 lira 50 kuruşa, indirimli akıllı ESKART fiyatı ise 1 lira 35 kuruştan 1 lira 60 kuruşa yükseldi. Akıllı tek geçişlik ESBİLET 2 lira 70 kuruştan 3 lira 50 kuruşa, tek geçişlik indirimli ESBİLET ise 2 lira 55 kuruştan 3 lira 25 kuruşa yükseldi. Vatandaşlar otobüs veya tramvaylardan aktarma yaparken 30 kuruş yerine 35 kuruş ödeyecek. Minibüs fiyatları ise 2 lira 25 kuruştan 2 lira 75 kuruşa yükseldi.

TOPLU ULAŞIMI KULLANMAK ZORUNDAYIM
Furkan Uçak (18 yaşında öğrenci): Eskişehir’e, Tekirdağ’dan öğrenci olarak geldim. Orada genellikle ulaşımımı yaya olarak sağlıyordum fakat burada toplu ulaşımı kullanmak zorundayım. Bir öğrenci olarak ulaşım ücretleri pahalı geliyor.

BU KADAR ZAMMA GEREK VAR MIYDI?
Selin Tuncer (24 yaşında):  9 Eylül Üniversitesi’nden yeni mezun oldum.  Ulaşım ücretlerini İzmir’le karşılaştıracak olursam, burası daha pahalı. İzmir’de tam 2.75 liraydı ve 90 dakika her yöne aktarma yapabiliyorsunuz ve istediğiniz kadar ulaşım aracını kullanabiliyorsunuz.  Burada fiyatlar yüksek ve 45 dakika içinde aktarma yapmanız gerekiyor.  Zaten işsizlik oranları yüksek, en azından ulaşım daha uygun olabilirdi. Eskişehir hem nüfus yönünden kalabalık hem de çok fazla turiste kapısı açık herkes toplu ulaşımı kullanıyor bu kadar zam yapılmasına gerek var mıydı?  Zaten yeteri kadar kazanıyorlardır diye düşünüyorum.  Örneğin kartınıza 20 lira yüklediniz bu 20 lira ile İzmir’de günde en az iki kere toplu ulaşım kullandığımı düşünürsek bir hafta idare edebilirdim. Ancak Eskişehir’de en fazla 4 gün idare edebilirim.

HER YERE YÜRÜRÜM
Ersin Pala (19 yaşında öğrenci):  Bu zamlardan sonra toplu ulaşım aracı kullanmamaya özen gösteriyorum. Gideceğim yere yürüyerek giderim.

NEYE GÖRE ZAM YAPILIYOR ARAŞTIRILSIN
Metin İdi (48 yaşında): Toplu ulaşım aracı kullanmıyorum fakat öğrendiğim kadarıyla Eskişehir Türkiye genelinde, kilometre bazına vurulduğunda en yüksek toplu taşıma ücreti ödeyen bir şehir.  Bu araştırılsın, bakılsın. Bence kafaya göre zam yapılıyor burada.  Bütün şehirlere bakılabilir.  Eskişehir’in merkeze en uzak mahallesi diyelim ki 20 kilometre, şahsın kendi ait bir aracı olsa merkeze geliş- gidiş 40 kilometre yapar.  Gazlı bir araç da yakacağı 10 liralık gaz. Bu adam mahalleden 4 kişi ile gelip gitse, kişi başı yine 2.50 lira düşüyor. Bir de kendi aracı istediği saatte gelip gidebilir.  Batıkent’ten merkeze gidip geliyorum ben 5 lira yakıt parası harcıyorum. Toplu taşımanın toplu taşıma özelliği nerede? Toplu taşıma daha ekonomik olmalı. Ankara suya indirim yaparken Eskişehir herşeye zam yapıyor.

HUSUSİ ARAÇLA TOPLU ULAŞIM AYNI HESAP
Alper Yılmaz (42 yaşında): Kendi aracımı kullanıyorum fakat gerçekten toplu ulaşım pahalı. Açıkçası kendi aracımı da kullansam, toplu taşımada kullansam aynı hesaba geliyor.

ÖĞRENCİLER iÇİN ZOR DURUM
Mazhar Polat (18 yaşında): Sivas’tan yeni geldim, öğrenci olarak yaşayacağız bütçem kısıtlı. Bu biz öğrenciler için sıkıntılı bir durum.

ULAŞIM MASRAFI 500 LİRA
Seyid Ahmet Ağırkan (55 yaşında): Zaten halk borçlu, asgari ücretin altına çalışan insanlar var, çocuk okutanlar var, Eskişehir öğrenci kenti. Yoksul, emekli halk için çok zor. Biz ailecek toplu ulaşım kullanmak zorundayız ve 4 kişilik bir ailenin ulaşım masrafı yaklaşık olarak 400 -500 lira ödüyoruz.

KRİZ FIRSATA MI ÇEVRİLDİ?
Mevlüthan Sakallı (18 yaşında ): Bu zamların olmaması gerekir ama ülkenin içinde bulunduğu durumdan dolayı da belki de bundan yararlanıyorlar. Belki gerçekten zamma ihtiyaç duyulmuş olabilir ama fırsata çevirmeye de çalışmış olabilirler. Onu bilemeyiz ama olmasaydı daha iyi olurdu.

BU KADAR OLMAMALIYDI
Erkan Boz (20 yaşında): Sivaslıyım 2 yıldır Anadolu Üniversitesi’nde öğrenciyim.  Ulaşımı kullanmak zorundayım ama bu benim ekonomime kötü yansıdı.  Belediye mecburi olarak yapıyor olabilir ama olmaması gerekirdi. Zamlardan sonra, bazen yürümeyi tercih edeceğim gibi gözüküyor.

ÖĞRENCİ PARASINI NEREYE AYIRACAK?
Sena Torun (18 yaşında): Ankara’dan öğrenci olarak geldim. Öğrenciler açısından çok sıkıntılı bir durum. Eskişehir tam olarak öğrenci şehri ama biz neye para ayıracağız? Yemeğe mi, ulaşıma mı, eğitime mi? Her şey çok pahalı.

2eylul.com.trGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar