18 Haziran 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Sorun Hep Aynı MUHATAP BULAMIYORUZ

Eskişehir ticaretinin önemli bir noktası haline gelen bölgede yapılan hizmetler yetersiz kalıyor. Son dönem yapılan Şehir Hastanesi ile de kamuoyunun dikkatini çeken bölgede. Estim, Emko, Oto Galericilir, Hal, Teksan, Tornacılar, Kobi Sanayi bölgesi gibi kent ticareti için önemli olan bir alan bulunuyor. Bu alanı kent merkezine bağlayan yolda alt yapı yetersizliği nedeniyle neredeyse her yağmurda yol kullanılamaz hale geliyor. Neredeyse her yıl en az bu yolda çalışma yapılarak yol onarımını yapılmak zorunda kalınıyor. Bunun yanında ana cadde üzerinde olan özellikle bankalar nedeniyle zamanında geniş yapılmayan yol trafik akışında sıkıntılara neden oluyor. Tüm bunların yanında bu alanların iç bölümlerine girildiğinde ise kent merkezindeki bozuk üst yapıyı aratmayan bir üst yapı ile karşı karşıya kanılıyor.

2eylül gazetesi bölgedeki bu durumu Teksan merkezli olarak dile getiren bir habere imza atmış. Kentin gelişmesi ve ekonomik hayatı için önemli bir yere sahip olan bölgedeki hizmet kalitesinin artmasının bölge ticaretine de olumlu yansıyacağının göz ardı edilmemei gerektiğini de hatırlatan haber şöyle: 

 MUHATAP BULAMIYORUZ   

TEKSAN Başkanı Ramazan Karamanlı, TEKSAN Sanayi Sitesi’nin bir marka olduğunu ama bazı şeylere yetişemediğini dile getirerek, “TEKSAN’daki sorunlar için Büyük-şehir Belediyesi’nde ulaşacağımız kimse yok. Muhatap olacak kimse yok” dedi

Bircan Deniz Savcı - TEKSAN Başkanı Ramazan Karamanlı, TEKSAN’da Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Esnaf Odaları Birliği bünyesinde bulunan 3 bin 500 işyeri olduğunu söyleyerek, “ 3 bin 500 yerin 772 tanesi TEKSAN Sanayi Sitesinde. Ben buradaki işyerlerine hizmet ediyorum ama buradaki arkadaşlarımız hep faaliyet koluna göre odalara bağlı. Oda başkanları gelip de buradaki esnafın sorunuyla ilgilenmiyorlar. Burada esnaf yerel yönetimlerden bile hizmet alamıyor. Mesela buraya sabahları 07.00-08.00 arası her 15 dakikada bir dolmuş geliyor. 08.00’den sonra ise yarım saate düşürüyorlar ulaşımı. Otobüste aynı şekilde geliyor. Vatandaş beni görünce diyor ki, “Başkanım ben dolmuş bekliyorum, gelmiyor’diyor. Oda başkanlarına bu sıkıntılarını dile getiremiyorlar. Ancak dört yılda bir seçimlerde dile getirebilirlerse getirebiliyorlar. Ben bir Sanayi Sitesi başkanıyım. Tamam biz güçlü bir kooperatifiz. TEKSAN Sanayi Sitesi bir marka ama bazı şeylere artık yetişemiyoruz” dedi.

Resim - 19271_1_l.jpg 

DİNLEYEN YOK
Bölge olarak en büyük sıkıntılarından birinin elektrik kesintileri olduğunu söyleyen Başkan Karamanlı, “Haftada 3 gün elektriğimiz kesiliyor. Biz küçük esnafız. Ekonomik şartların zor olduğu şu dönemde kesintilerden dolayı esnafımız iş yapamıyor ve evine ekmek parası götürmekte zorlanıyor. Derdimizi anlatacak bir kurum bulamıyoruz. Sade vatandaş gibi elektrik arızayı arayıp arza kaydı veriyoruz.

Bize onaylandı kaydınız alındı diyorlar ama elektrik ne zaman gelecek bildirilmiyor. Biz oda başkanlarından şunu istiyoruz, buradaki kooperatif başkanlarını ve aynı zamanda da burada üyesi olan oda başkanları üyelerini toplayıp sorunlarını öğrenip, buradaki yerel yönetimler veya milletvekillerine dile getirmek ama bizi dinleyen yok ki. Benim esnafım sanayi odasındaki gibi trilyonluk, milyonluk işlerle uğraşmıyor ki” dedi.

“SEN BENİM AĞACIMI BİLE BUDAMIYORSUN!”
EMKO ve TEKSAn Sanayi sitesini birbirni bağlayan 3. Cadde üzerindeki yolun yapılarak trafiğe açık bir alan haline getirilmesini yönetim kurulu olarak Büyükşehir Belediyesi’nden talep ettiklerini dile getiren Karamanlı, “Belediyeden yolun açılmasını talep ettiğimizde TEKSAN tarafından doğalgaz boru hattını aşağıya almamız gerektiği ancak ondan sonra yol çalışma işlemini yapacaklarını belirttiler. Biz bunları kendi bütçemizden 200 bin Liraya yaklaşık para harcayarak yaptık. Bu arada genel sekreterleri değişti. Biz yeni genel sekretere gittik. Durumumuzu anlattık, bize söz verdi, ‘Başkanım hemen talimat verdim başlatıyorum’dedi. Ama aradan bir ay geçti hiç ses yok. İşin tuhaf tarafı Büyükşehir Belediyesi’nde ulaşacağımız kimse yok. Muhatap olacak kimse yok. Telefon açıyoruz, ‘Şu toplantıda’diyorlar, kendi telefonumuzu veriyoruz bize ulaşsınlar diye arayan hiç kimse yok. Yerel yönetimlerin görevi yol açmak değil mi? Biz ekstradan bir şey istemiyoruz ki. Bu imarda var. Yasalar çerçevesinde, imarda ne varsa yapın. Yapmayacaktınız benim üyelerimin paralarından 200 bin liraya yakın parayı niye harcattınız? Bizim TEKSAN’da bulunan alanların hepsi Büyükşehir’e ait. Yasa gereği yollar Büyükşehir’in, yeşil alanlar Büyükşehir’in. Onları da yapmıyorsun. Ben kooperatifimin bütçesiyle yapıyorum. Sen benim ağacımı bile budamıyorsun! Yazıyoruz, takımımız yok, alet edavatımız yok, uyumuz yok, buyumuz yok yapamayız diyorlar” diye söyledi.

 

Resim - 19271_4_l.jpg

VERGİYİ ALIYOR HİZMETİ YAPMIYOR
Belediyenin her sene 1’inci Cadde üzerinde yol çalışması yaptığını ama hala bozuk yerlerin olduğunu söyleyen Karamanlı, “Bozuk yerler yüzünden hem esnafımızın hem de buraya işlerini yaptırmak için gelen vatandaşlarımızın araçları zarar görüyor. Alt yapımız da olmadığı için yağmur yağdığında su taşkınları oluyor ve esnafımızın iş yerlerini su basıyor. Büyükşehir’de Fen İşleri Müdürüne, başkana ulaşamıyoruz ki. Benim esnafım bütün vergilerini ödüyor ama belediye hizmet yapmıyor. Ayrıca 1. Cadde’de hiç aydınlatma yok. Göz gözü görmüyor. Ana yolun yarısında aydınlatma var, yarısı zifiri karanlık. Yerel yöneticilerin tek görevi açılış, kokteyller, plaketler mi? Plaketi birbirlerine değil, işlerini yapsınlar, halk onlara versin” dedi.

BİZE SORAN OLMADI
Sultandere Mahallesine yapılan tamvay hattını da değerlendiren Karamanlı, “Sultandere Mahallesine yapılan taramvay hattının projesinin oluşturulmadan önce buradaki kooperatif ve oda başkanlarının da görüşlerinin alınmasını beklerdik. Bu bölgede 3500 esnaf çalışmakta. Bir çoğu Gökmeydan, Emek ve 71 Evler Mahallesinden gelmekte. Bölgemize yıllardır minibüs ve otobüslerin yetersizliğinden dolayı ulaşım sorunu yaşanmakta ve burası saat 18.00’den sonra ıssız bir yer halini almakta. En azından tramvayın TEKSAN Sanayi Sitesi’ne kadar gelmesi bu sorunu aşmamızda büyük etken olacaktı. Bize tabiri caizse, sabahın olduğunu soran olmadı” diye söyledi.

Karamanlı son olarak TEKSAN Sanayi Sitesi ile Organize Sanayi Bölgesi arasındaki yol üstüne bir üst geçit yapılmasını istediklerini de belirtti.

 

Resim - 19271_4_l.jpg
Resim - 19271_4_l.jpg

2eylul.com.trGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar