26 Haziran 2019 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

4,5 YILDIR NEREDEYDİNİZ!

4,5 yıldır Odunpazarı’nda tek bir sokak sağlıklaştırması ve restorasyonu hayata geçirmeyen Belediye Başkanı Kazım Kurt, seçim yaklaşınca birden sokak sağlıklaştırması başlattı. Vatandaşlar “4,5 yıldır neredeydiniz” diye soruyor

Murat Atikel - Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt Mart 2014 seçimlerinde seçildikten sonra tarihi Odunpazarı bölgesinde yıllardır devam eden sokak sağlıklaştırma projeleri durmuştu ve Belediye Başkanı Kazım Kurt’un geçen 4,5 yılda yeni sokak sağlıklaştırma projelerini hayata geçirmemiş olması da dikkat çekiyor ve tepki topluyordu. Geçen süre zarfında, sadece daha önceki çalışmaların üzerine eklemeler, sokaklara saksı çiçekler konulması gibi çalışmalar yapılırken, Kazım Kurt öncesi dönemde yapılan Odunpazarı Evlerini yaşatma Projesi gibi bir proje hayata geçirilmedi.

4,5 YIL ARADAN SONRA!
Şimdi seçimler yaklaşınca bir haller oldu, Odunpazarı Belediyesi 4,5 yıldır ilk defa sokak sağlıklaştırmasına başladı. Vatandaşlar 4,5 yıldır neden bu projelerin durduğunu merak ettiklerini söylerken, her fırsatta “Her şeyi halka sorup yapıyoruz” diyen Kazım Kurt’un bu projeleri halka sormadan aniden başlatması da dikkat çekti.

3 SOKAKTA, 28 BİNADA
Odunpazarı Belediyesi, yıllar sonra sonra başlattığı çalışma ile ilgili yayınladığı basın bülteninde, tarihi bölgede yer alan evlerin Odunpazarı Belediyesi tarafından onarıldığını belirtti. Odunpazarı Kentsel Sit Alanı içinde yer alan; Dedelek, Mumcu ve Hatipler Sokakta yer alan 28 yapıda dış cephe restorasyon çalışmaları yürütüldüğü ifade edildi.

 

Resim - 19983_1_l.jpg

Kazım Kurt’tan önce 30 sokak, 300 ev, 3 camii...

Tarihi Odunpazarı bölgesinden Kazım Kurt’un belediye başkanı seçilmesinden önceki, belediyenin AK Parti’de olduğu dönemde uygulanan Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi’nde , belediyenin web sitesinde de halen yer alan bilgilere göre, 30 sokakta 300 ev, 3 Camii, 1 Külliye, 2 Kervansaray, 15 Çeşme, 1 Han’in restorasyonu ve aslına uygun yapımı gerçekleştirilmişti.
Ayrıca Atlıhan, Arasta Çarşısı ve Lületaşı Müzesi gibi sosyal alanlar da bu dönemde iyileştirildi ve Odunpazarı’na kazandırıldı.
Resim - 19983_7_l.jpg

Belediye yapmasa da başkaları yaptı, yapıyor

Odunpazarı Belediyesi’nin 4,5 yıldır es geçtiği tarihi Odunpazarı bölgesinde Türk Dünyası Kültür Başkentliği ile çok sayıda proje hayata geçirildi, tarihi eserler restore edildi. TOKİ’nin verdiği desteklerle de birçok ev restore edildi. Birçok kurum sayısız projeye imza atarken, Odunpazarı Belediyesi sınıfta kaldı…

Murat Atikel - Son 4,5 yılda tarihi Odunpazarı Evleri’nin bulunduğu bölgede Odunpazarı Belediyesi sokak sağlıklaştırması ve restorasyon projeleri hayata geçirmese de, TOKİ’nin sağladığı teşvik ve desteklerle birçok vatandaş tarihi evlerini restore ettirdi, işletmeler açıldı.

KÜLTÜR BAŞKENTLİĞİ İLE SAYISIZ PROJE
Türk Dünyası Kültür Başkentliği Ajansı ve Türk Dünyası Vakfı’nın çabaları ile çok sayıda camii ve binanın restorasyonu yapıldı. Tiryakizade Süleyman Ağa Camii, Alaaddin Camii, Odunpazarı eski askerlik şubesi binası, Odunpazarı Butik Otel ve Balkan Kültür Evi, Akoğlan Camii, S,vrioğlu Konağı, Cemalciler Sokak ve Çürükhoca sokak sağlıklaştırmaları, Akçacılar Kocağı, Orta Işık Camiii hep bu kapsamda restore edilen ve yenilenen eserler oldu.

ETO MÜZESİ
Bu süre zarfında Eskişehir Ticaret Odası tarafından restorasyonu yapılan binada ETO Müzesi açıldı.

ETİ GÖÇ MÜZESİ DE YAPILIYOR
Yine ETİ’nin desteğiyle Eti Göç Müzesi yapılıyor, müzedeki çalışmalar devam ediyor. Diğer birçok kurum ve kuruluş tarafından geçen 4,5 yıllık sürede bölgenin turizm değerini artıracak birçok proje ve çalışmaya imza atılırken, Odunpazarı Belediyesi’nin 4,5 yıl sonra yerel seçimler yaklaşırken bu çalışmalara başlaması dikkat çekti.
Resim - 19983_2_l.jpg

Resim - 19983_3_l.jpg
Resim - 19983_4_l.jpg
Resim - 19983_5_l.jpg

Resim - 19983_6_l.jpg

 

2eylul.com.trGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar