20 Mart 2019 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Büyükşehire Yargı Dur Dedi DAVA AÇAN ASFALT PARASI ÖDEMİYOR

Eskişehirlilerin uzun süreliğine unuttukları halk arasında asfalt parası diye bilenen Yol Harcamalarına Katılım Payı geçtiğimiz yerel seçimler sonrasında kent merkezinde belediyelerin 3 ününde aynı partiye geçmesinden sonra tekrar hayatımıza girdi.

Bir önceki dönek Ak Partili olan Odunpazarı Belediyesi meclisinde bu paranın alınmaması yönünde karar alınmasından sonra Tepebaşı Belediyesi de bu yönde karar aldı.  Alt belediyelerin almadığı asfalt parası konusunda Büyükşehir Belediyesi de benzer şekilde hareket etti. 

Ancak geçtiğimiz dönem değişen Odunpazarı Yönetimi Asfalt Parası alınsın yönünde meclis kararı alınca bu konu tekrar Eskişehir gündemine girmiş oldu. Odunpazarı Belediyesinde çoğunluğun CHP'li meclis üyelerinden oluştuğu gibi Tepebaşı Belediyesindede çoğunluk Asfalt parası alınması yönünde karar aldı. Ancak Büyükşehir Belediyesi meclisinde çoğunluk olan Ak Parti grubu mecliste alınmasın yönünde karar çıkmasını sağladı. Ancak Yılmaz Büyükerşen bu kararı mahkemeye taşıyarak iptali istedi. İlk başvuru da yargı Meclis kararının geçerli olacağı yönünde hüküm verdi. Fakat Yılmaz Büyükerşen bu konuda mahkemeye gitmeye devam etti ve ikinci mahkeme meclis kararının geçerli olmayacağını hükmetti. Bundan sonra tekrar meclis gündemine gelen bu paralarının alınması yönündeki karara Ak Parti grubu mahkeme kararından dolayı çekimser kaldı. Bu şekilde bu paraların alınmasının da önü açıldı.

Bu kez de bir önceki dönemde bu konuda alt belediyelerle aynı davranmak durumunda kaldıkları için çıkarmadıkları asfalt paralarının 6 yıl öncesinden kaldığı ortaya çıktı. Bu konuda 5 öncesine yönelik işlem yapılamayacağı ve vatandaşların mahkemeye gitmeleri yönünde vatandaşlara yerel basın aracılığı ile bilgiler verildi. 2eylül gazetesinin kamuoyuyla paylaştığı bu durum sonrasında dava açan vatandaşların kazandıklarını Eskişehir kamuoyu tekrar öğrenmiş oldu.

DAVA AÇAN ASFALT PARASI ÖDEMİYOR 

Büyükşehir, 2011'deki çalışmalar için 6 yıl sonra vatandaştan istediği yüksek asfalt paraları ile ilgili davaları kaybetmeye devam ediyor. Ödeme emri geldikten sonra dava açanlar da, 7 ayrı davayı kazandı. Mahkeme kesinleşmiş kararla “Bu paralar alınamaz” dedi. Dava açan sayısının artması bekleniyor

MURAT ATİKEL - Büyükşehir Belediyesi’nin 2011 yılındaki yol ve tretuvar çalışmaları için, aradan 6 yıl sonra tebliğ ederek vatandaşlardan istediği yüksek “yol harcamalarına katılım” payları ile ilgili açılan davalar sürüyor. İlk aşamada dava açanların, mahkemeleri kazandığını, mahkemenin “zaman aşımı” gerekçesini kabul ederek, Büyükşehir Belediyesi'ni haksız bulduğunu ve davaları kazananların yüksek katılım paylarını ödemek zorunda kalmadığını 2Eylül daha önce kamuoyuna duyurmuştu.

Resim - 20566_1_l.jpg

YİNE DE ÖDEME EMRİ YAĞDIRMIŞTI
Çok sayıda vatandaşın davaları kazanmasına ve emsal niteliğinde kararlar alınmasına rağmen, Büyükşehir Belediyesi vatandaşlara ödeme emri göndermeye başlamıştı.

7 DAVAYI DAHA KAYBETTİ
Mart ayında Hukuki Araştırmalar Derneği Şube Başkanı Avukat Pınar Turhanoğlu Gücüyener, dava açmayan vatandaşların da ödeme emri geldikten sonra dava açabilecekleri çağrısında bulunmuştu. Geçen sürede, ödeme emri geldikten sonra da dava açan vatandaşlardan 7 kişi açtıkları davaları kazandı. Eskişehir Vergi Mahkemesi'nin bu davalarda da "zaman aşımı" olduğu ve bu paraların vatandaşlardan alınmayacağı yönünde karar aldığı öğrenildi.

7 KESİNLEŞMİŞ KARAR DAHA
Büyükşehir Belediyesi'ne, 2011 yılındaki çalışmalar için istenen yol harcamalarına katılım payları ile ilgili davaların devam ettiği, sonuçlanan son 7 kararın "kesinleşmiş karar" olduğu ve emsal teşkil edeceği için, açılan dava sayısının artabileceği ifade ediliyor.

Resim - 20566_2_l.jpg

MAHKEME: ZAMAN AŞIMI VAR, ALINAMAZ
Eskişehir Vergi Mahkemesi'nin son kararlarında şu ifadelere yer verildi: “6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’un 55. Maddesi’nin 1. Fıkrasında; ammw alacağını vadesinde ödemeyenlere 7 gün içinde borçlarını ödemeleri veya mal bildiriminde bulunmaları lüzumunun bir “ödeme emri” ile tebliğ olunacağı belirtilmiştir. 58. Maddesi’nin 1. Fıkrasında ise kendisine ödeme emri tebliğ olunan şahsın, böyle bir borcu olmadığı veya kısmen ödediği veya zaman aşamına uğradığı hakkında tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içinde alacaklı tahsil dairesine ait davalara bakan vergi mahkemesi nezdinde dava açılabileceği hükme bağlanmıştır. Dava dosyasının incelenmesinden davaya konu ödeme emrinin yol harcamalarına katılma payından düzenlenmiş olduğu, ödeme emrinin dayanağı olan 23 Ağustos 2017 tarih ve 2300 Sayılı vergi ihbarnamesinde yol harcamalarına katılma payına esas tretuvar işinin 5 Eylül 2011 tarihinde geçici kabulünün yapıldığı, vergi ihbarnamesinin ise 2 Ekim 2017 tarihinde gönderildiği anlaşılmaktadır. Yukarıda yer verilen mevzuat hükümleri uyarınca tretuvar yapım işinde geçici kabulün yapılmış olması, sözleşmeye konu işin bittiği ve halkın istifadesine sunulduğu anlamına geldiğinden yol harcamalarına katılma payının doğduğu yılı takip eden 5 yıl içerisinde mükellefe tebliğ edilmemesi halinde alacağın zaman aşımına uğrayacağı görülmektedir. 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu’nda davalı tarafın iddia ettiği şekilde zaman aşımını durduran veya kesen bir hukuki düzenleme de bulunmadığından 2011 yılına ait yol harcamalarına katılma payı için mükellefe en geç 31 Aralık 2016'da vergi ihbarnamesinin tebliği gerekirken, bu tarih geçtikten sonra tebligatın yapılmış olması nedeniyle yol harcamalarına katılma payı zaman aşımına uğramıştır. Zaman aşımına uğrayan yol harcamalarına katılma payı nedeniyle düzenlenen ödeme emrinde hukuka uyarlık görülmemiştir.”

Resim - 20566_3_l.jpg

 

Vişnelik ve Atatürk Bulvarı şoke olmuştu

2017 yılında Büyükşehir Belediyesi’nden vatandaşlara asfalt parası yağmaya başlamıştı. Vişnelik Mahallesi ve Atatürk Bulvarı’nda 2011’deki yol ve tretuvar çalışmaları için daire başına çoğunlukla 1500 - 7000 lira arasında katılım payı istenmesi büyük tepki toplamıştı. Rayiç bedelin neye göre hesaplandığı da merak konusu olmuştu. 2011'deki yol ve trevuvar çalışmaları için istenen yol harcama katılım paylarında, belirtilen rayiç bedelin yüzde 2’sinin, yani yasanın belirlediği en üst sınırın her daireden istendiği ifade edilmişti.

Resim - 20566_4_l.jpg

HUDER ASFALT KONUSUNDA HAKLI ÇIKTI
Hukuki Araştırmalar Derneği Şube Başkanı Avukat Pınar Turhanoğlu Gücüyener, mart ayında 2Eylül'e yaptığı açıklamada, Büyükşehir Belediyesi'nin 2011’deki çalışmalar için istediği asfalt paraları ile ilgili açılan davaları kaybettiğini belirterek, "Dava açmayanlara tavsiyemiz, ödeme günü yarın olan ilk taksidi ödemeyip, ödeme emri gelince dava açmaları" demişti. Ödeme emri geldikten sonra dava açanların da davaları kazanması, HUDER'in haklı olduğunu gösterdi. Şimdi, alınan son mahkeme kararlarının da emsal teşkil edeceği, ödeme emrini alan vatandaşların dava açmaları halinde büyük ihtimal davaları kazanacakları belirtiliyor.

2eylul.com.trGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar