20 Mart 2019 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ASLINDA AKILLA KAVŞAKTI BURASI: Batcık yapılırsa sorun çözülür mü?

Eskişehir temel sorunlarının başında gelen trafik sorunu gündemden öyle kısa sürede düşecek gibi görünmüyor. Özellikle araç sayısının artmaya devam etmesi, buna karşılık yeni yollar bulvarlar yapılmak yerine bazı yolların hala trafiğe kapatıldığı, daraltıldığı gerçeği ve otopark sorunun içinden çıkılmaz hal almasıyla çözüm kısa vadede üretilebilecek gibi görünmüyor.

Özellikle uzunca bir süre mevcut sıkıntıyı da kabullenmeyen bir yerel yönetim anlayışı doğal olarak bir çözüm üretemede. Bunun yanında toplu ulaşım sisteminin hataları da yaşanan sıkıntının çok daha ciddi boyutlara ulaşmasana neden oldu. Toplu ulaşım sisteminde bir zamanlar tramvay ile kent merkezinden otobüslerin kendi tabirleri ile lastik tekerlekli araçların tamamen kaldırılacağı vaatlerini yine kendileri çürütmek durumunda kaldılar. Tramvay güzergahlarına ek otobüs hatları, yeni otobüs alımları ile kent içinden sözde çıkarılmak istenen otobüslerin sayısı da gün ve gün arttı. İTÜ den getirilen uzmanların önerileri havada kaldı, Akıllı kavşak projeleri gibi tüm denemeler sonuçsuz hatta bazı zamanlar mevcut sıkıntıyı 2 ye katlayan nedenler olmaktan öteye gidemedi.

Bir çok kentte toplu ulaşım alternatifleri üretilirken ve vatandaşların toplu ulaşım kullanmaya yönlendirmek için ücretlerde zarar ederek de olsa indirimler yapanların aksine kentimizde toplu ulaşım sistemi kilometre maliyeti anlamında en pahalı listesinde zirveyi zorluyor. Sonuç böyle olunca vatandaş birazda mecburiyetten o trafik çilesine, otopark bulamama olasılıklarına rağmen özel araçlarını kullanmaya devam ediyorlar.

Menmet Önel köşesinde bu konuya değinerek batçık gibi çözümlerin yararı olur mu diye sormuş? Elbette şuanki toplu ulaşım sisteminin omurgası haline getirilen tramvay sistemini ışık üstünlüğünü kullanması ve 100 den fazla noktada trafikle kesişiyor olması nedeniyle mutlaka olumlu bir sonuç batçık ve benzer projelerle elde edilebilir görünüyor.

Ancak en önemli şey yeni yolların, otoparkların yapılmasının yolunun bulunması ve kenti eski merkezinin dışında yapılandırma için çözümlerin bulunmasının gelecek için hayata geçirilmesinin elzem olduğu kaçınılmaz görünüyor.

Batcık yapılırsa sorun çözülür mü?

Eskişehir’de trafik sorunu malum. Aslında Türkiye’deki hemen hemen her şehirde aynı sıkıntı yaşanıyor. Nüfus yoğunluğu belli bir seviyeye gelmiş şehirlerde bu sorunu yaşıyoruz. Eskişe- hir’de üniversitelere, sanayiye bağlı olarak bir de araç sayısının falalığını hesaba katarsak iş iyice içinden çıkılma bir hal alıyor.

2Eylül Gazetesi de zaman zaman haber yapıyor. Trafik sıkışlığının bazı yerlerde nedeni yol kenarına park etmiş araçlar. Bu durum 3 şerit yolu iki şeride, 2 şerit yolu da tek şeride düşürüyor, trafik akamıyor, yolculuk tam bir işkenceye dönüşüyor. Tramvayın da trafik ışıklarına etkisini düşünürsek sıkıntı daha da büyüyor. Sürekli artan araç sayısına bir de diğer faktörler eklenince trafik sonunu bizi daha uzun yıllar uğraştıracağa benziyor.

Bu sorunu şimdilerde en net göreceğimiz yerlerden birisi de Atatürk Lisesi önündeki kavşak. Halil İbrahim Çaylik isimli bir Eskişehirli de bu konuyu sosyal medyada gündeme getirmiş. Paylaştığı fotoğrafların altına, “Trafik felç” notunu düşmüş. Gidiş geliş yönleri düşünüldüğünde o kavşak gerçekten de oldukça sıkıntılı. Tramvayın da olduğu o kavşakla ilgili Eskişehirliler çeşitli önerilerde bulunmuş. Kimileri bat-çık yapılmasını, kimileri de tramvayın ya üstten ya da alttan geçirilmesini önermiş.

Mustafa Demir isimli bir Eskişehirli, “Yeni tramvay hatlarının yapılmasıyla daha çok felç olur şehrimiz. Altarnatif yol yok! Otopark yok, normal bu görüntüler” demiş.

Halil İbrahim Çaylik, “Çözüm olur fakat milletin bu aceleciği yok mu? Trafik o yüzden de kalabalık. Kırmızı yanmaya yaklaşıyor yine geçiyorlar. Trafik o yüzden de kalabalık. Kırmızı yanmaya yaklaşıyor Yine geçiyorlar. Geçmesinler arkadaş. Burada tramvayı yerin altından geçirebilirler. Nedense geçirmiyorlar. Sorun çok. Sürücüler aceleciliği bıraksalar bir nebzede trafik bu kadar yoğun olmaz” yorumunu yapmış.

Coşkun Kılıç, “Yollar daraltıldı. Her yer ışık. Normal kardeşim tramvay geçiş üstünlüğü var bir de. Gayet normal” demiş.

Özkan Güneş Abanas, “Tramvay hatları artıyor trafik daha da kötü olacak gibi görünüyor” yorumunda bulunmuş.
Abdülkadir Kayahan, “Tramvay yapmakla olmuyor bu işler. Bir alt üst geçit yapsa düzelecek ama yok işte. Millette işkence çektirmek devam” demiş.

Sinan Günçikan, “Herkes birbirinin önünü kitlerken nasıl çıkılacaksa. Milletin şeridinde kalmasını sağlamak için buraya da duba koymak lazım ki dönecez diye birbirlerinin üzerine çıkmasınlar” yorumunu yapmış.

TC Hakan Topaloğlu ise, “Önce saygılı olmak lazım. Geçerim diye düşünüp başka birinin hakkına tecavüz etmek ne kadar ahlaklı sizce? Hafta sonu trafiği her caddede her şehirde olurken Eskişehir’de mi olmayacak? Trafiği sevmeyen sabırsız insanlar taksiye binmeli ki ne kendi araçlarına nede başkalarına zarar vermemeli. Her şeyin başı saygı. Saygı olmazsa olmuyor işte görüntü ortada” demiş.

Tuncay Bacak, “Hamamyolu’na yaya yolu yapacaklarına tramvay için üst geçit yapsalardı daha verimli olurdu” demiş.
Ayhan Tunca, “Buraya bir bat-çık gerekli” demiş.

 

Mehmet Önel
2eylul.com.tr



Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar