23 Mart 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Süperkazılar Yine Gündem de! BÜYÜKŞEHİR’E DAVA AÇMALISIN

Süperkazılar Yine Gündem de! BÜYÜKŞEHİR’E DAVA AÇMALISIN
  • 7 Kasım 2018 Çarşamba
  • 2182 kez okundu

Büyükşehir Belediyesi’nin telekomünikasyon şirketlerinden uzun süre almadığı “geçiş hakkı bedelleri” yine gündemde, Sayıştay belediyeleri bir kez daha uyardı

Büyükşehir Belediyesi’nin, telekomünikasyon şirketlerinden altyapı çalışmaları için aldığı geçiş hakkı bedellerinden, ilçe belediyelerine aktarması gereken bedelleri aktarmadığı Sayıştay raporlarına yansıdı. Sayıştay, Odunpazarı Belediyesi’ne, “Büyükşehir’in tahsil ettiği bedellerden Odunpazarı Belediyesi’ne ait olan kısmını vermiyorsa hukuki yollara başvurman gerek” dedi

Murat Atikel – Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin şehirde altyapı çalışmaları yapan telekomünikasyon ve internet şirketlerinden alması gereken “geçiş hakkı bedellerini” almaması uzun bir süre kentte tartışma konusu olmuştu. AK Partili meclis üyeleri de, 2017 yılında konuyu meclis gündemine bir soru önergesi ile taşımış, ancak uzun bir süre Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’den cevap alamamıştı. Şirketlerden söz konusu geçiş hakkı bedellerinin belirlenmediği ve alınmadığı, 2017 yılı sonunda açıklanan 2016 Sayıştay Raporu’nda gözler önüne serilmişti. 2Eylül, 2 Kasım 2017 tarihli “Sayıştay’tan tokat gibi rapor” başlıklı haberinde, Sayıştay denetçilerin “söz konusu bedelin belirlenip tahsil edilmediğine, bu nedenle belediyenin gelir kaybına uğradığına ve yasal mevzuata göre belirlenip tahsil edilmesi gerektiğine” dair görüşlerini kamuoyuna duyurmuştu. Sayıştay denetimi sonrasında bu konu Büyükşehir Belediyesi tarafından belediye meclisi gündemine getirilmiş ve geçiş hakkı bedelleri belirlenmişti.

TAMAMI HALEN TAHSİL EDİLMEMİŞ
Sayıştay belediyelerle ilgili 2017 denetim raporlarını yayınladı. Büyükşehir ve Odunpazarı belediyeleri ile ilgili denetim raporlarında, telekomünikasyon şirketlerinden alınması gereken “geçiş hakkı bedelleri” yine yer aldı. Büyükşehir Belediyesi ile ilgili raporda, “Belediye tarafından, mücavir alan içinde kalan sabit ve mobil haberleşme altyapı veya şebekelerinde kullanılan kablo ve benzeri gerece ilişkin geçiş hakkı ücretlerinin, tamamının tahakkukunun yapılmadığı ve ilçe belediyelerine aktarılması gereken payın aktarılmadığı görülmüştür” denildi.

TOPLAMI 3 MİLYON 375 BİN LİRA
Raporda, 2017 gelir tarife cetveline göre, 4 ayrı şirkete tahakkuk ettirilen ve ödenmesi gereken toplam geçiş hakkı ücretinin 3 milyon 375 bin 331 lira 92 kuruş olduğu, ancak tahsil edilen toplam ücretin 328 bin 322 lira 94 kuruş olduğu ifade edildi.

SAYIŞTAY: İLÇE BELEDİYELERİNE DE AKTARMALI
Raporda ayrıca, “Belediye bu gelirin tamamına sahip olmayıp ilçe T.C. Sayıştay Başkanlığı Eskişehir Büyükşehir Belediyesi 2017 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu 58 belediyelerinin yetki alanlarında bulunan altyapı geçiş hakkı bedellerini ilçe belediyelerine aktarması gerekmektedir. Yapılan tahakkuk ve tahsilatlardan ilçe belediyelerine aktarılması gereken tutarlara ilişkin herhangi bir işlem gerçekleştirilmediği tespit edilmiştir” denildi.

BÜYÜKŞEHİR: AKTARILMASINA HENÜZ BAŞLANMADI
Büyükşehir Belediyesi’nin Sayıştay’a verdiği cevapta, “Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin ilgili belge ve bilgilerin belediyeye ulaştırılmasının gecikmesi nedeniyle tahakkuk işlemlerinin geciktiği” belirtilerek, “Gerekli bilgi ve belgelerin Büyükşehir Belediyemize bildirilmesinden sonra (2018 yılı itibari ile) Türk Telekomünikasyon A.Ş.’ne de tahakkuk işlemleri tamamlanmıştır. İlgili diğer şirketler için tahakkuk ve tahsilat iş - işlemlerinin süreci devam etmekte olup bu sebeple ilçe belediyelerinin payının aktarılması iş - işlemlerine henüz başlanmamıştır. Tahakkuk ve tahsilat işlemlerinin tamamlanmasını takiben gerekli işlemler yapılacaktır” denildi.

ODUNPAZARI: BÜYÜKŞEHİR ‘TALEBİNİZ DEĞERLENDİRİLECEK’ DEDİ
Öte yandan, Sayıştay’ın Odunpazarı Belediyesi ile ilgili raporunda da, telekomünikasyon şirketlerinden alınması gereken “geçiş hakkı bedellerinin alınmadığı” yer aldı ve neden alınmadığı soruldu. Odunpazarı Belediyesi’nin Sayıştay’a verdiği cevapta şu ifadelerin yer aldığı belirtildi: “20 Şubat 2018 tarih E.3686 evrak kayıt numaralı yazı ile söz konusu geçiş kira bedeli Eskişehir Büyükşehir Belediyesinden talep edilmiştir. Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin 27 Şubat 2018 tarih ve 81387314-320.03/62-11786 sayılı yazı ile talebimizin değerlendirileceği bildirilmiştir. Belediyemiz Meclisince 2 Şubat 2018 tarih ve 3154 sayılı kararı ile belediyemiz sokaklarından kablo geçiren haberleşme alt yapı kuruluşlarından bir yıllık bir metre geçiş hakkı ücreti belirlenmiştir”.

Resim - 21232_2_l.jpg

SAYIŞTAY: O YIL İÇİNDE TAHAKKUK EDİLMELİ
Öte yandan, Sayıştay’ın Odunpazarı Belediyesi ile ilgili raporunda, konuyla ilgili, “Kamu idaresi cevabında, Telekomünikasyon Altyapı Geçiş Haklarına ilişkin ücret tarifesinin 2 Şubat 2018 tarihinde belirlendiği ifade edilmiştir. İlgili yönetmelik hükümleri uyarınca belediyenin yılı içerisinde bu ücret tarifesini belirleyerek tahakkukları gerçekleştirmesi gerekmektedir.”

SAYIŞTAY: VERMİYORSA HUKUKİ YOLLARA BAŞVURMALISIN
Devamında da Sayıştay, “Ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsil edilmiş olan geçiş hakkı bedellerinden Odunpazarı Belediyesine ait olan kısmının iade edilememesi durumunda İdare tarafından hukuki yollara başvurulması gerekmektedir. Bulgumuzda yer alan mevzuat hükümleri doğrultusunda idare gerekli işlemleri yerine getirmesi gerektiği değerlendirilmektedir” ifadelerine yer verdi.

ESKİŞEHİR MERAK EDİYOR?
Şimdi, birkaç yıldır Eskişehir’in gündeminde olan bu “geçiş hakkı bedellerinin” söz konusu şirketlerden, ne kadarının tahsil edildiği merak ediliyor. Sayıştay raporunda, söz konusu bedellerin tahsilatlarındaki gecikmelere dikkat çekilirken, tahsilatların ne zaman tamamlanacağı merak konusu.

Sayıştay uyarmış, Büyükşehir kabul etmişti

Sayıştay’ın geçtiğimiz yıl sonunda yayınlanan 2016 raporunda Büyükşehir Belediyesi’nin 2016’da telekomünikasyon şirketlerinin Eskişehir’deki altyapı çalışmaları için geçiş hakkı bedeli almadığını tespit ederek, “2016 yılında ilgili firmalarla geçiş hakkı anlaşmaları yapılmadığından geçiş hakkı ücret gelirinden mahrum kalındığı görülmektedir” denilmiş, Büyükşehir o zaman bu tespitle ilgili cevabında, “Geçiş hakkı bedellerinin takip ve tahsiline en kısa sürede başlanacaktır” diyerek tespiti kabul etmişti. Sayıştay gerekli sözleşmelerin yapılıp, geçiş hakkı ücretinin belirlenmesini istemişti.

2Eylül gündeme taşımıştı

2Eylül, 2 Kasım 2018 tarihli “Sayıştay’tan tokat gibi rapor” başlıklı özel haberiyle, Sayıştay’ın çarpıcı tespitlerinin yer aldığı Büyükşehir Belediyesi hakkındaki 2016 raporunu kamuoyuna duyurmuştu. Raporda, telekomünikasyon şirketlerinden altyapı çalışmaları nedeniyle alınması gereken “geçiş hakkı bedellerinin” alınmadığı ve belediyenin bu sebeple gelir kaybına uğratıldığı tespitlerine yer verilmişti. Sayıştay raporu ve 2Eylül’ün haberleri sonrasında, Büyükşehir Belediyesi söz konusu bedelleri belediye meclisi gündemine getirmiş ve alınması için karar çıkmıştı.

 

 

Resim - 21232_3_l.jpgGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar